O plánovaném dorovnání rozpočtu vysokých škol na úroveň letošního roku informovala Valachová ráno dopisem rektory. Operací chce podpořit provoz vysokých škol v roce, kdy nebudou mít přístup k evropským fondům. Snížení financí pro vysokého školství je podle ní jedinou věcí, se kterou není v rozpočtu na příští rok spokojená.

Se snížením objemu financí pro vysoké školy počítal už loni schválený rozpočtový rámec na rok 2016. Zástupci akademické obce kvůli tomu v březnu jednali s tehdejším ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD) i premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Oba jim přislíbili, že rozpočet pro vysoké školy zůstane stejný navzdory klesajícímu počtu studentů. To by mělo vést ke zvýšení kvality vysokého školství.

V původním návrhu rozpočtu měl rozpočet vysokých škol klesnout z 21,5 na 20,2 miliardy korun. Část se podařilo dorovnat už v průběhu vyjednávání.

Šéf České konference rektorů Tomáš Zima je přesvědčen o tom, že případný výrazný propad rozpočtu by znamenal zhoršení kvality vysokoškolského vzdělávání v ČR. V přepočtu na jednoho studenta podle něj vysoké školy stále dostávají méně peněz než v roce 2006.

Na rozdíl od vysokých škol by si ostatní oblasti financované ministerstvem školství měly v příštím roce polepšit.