„Vždy jsem byla v pozici svědka, nikoli podezřelé či obviněné. Chápu právo obhajoby na vysílání kouřových clon, ale i ona musí respektovat moji pozici. Vypovídám proti nim, takže útočí, ale všechno má své meze,“ sdělila Deníku Valachová.

Argumentace proti Valachové se opírá především o mimořádnou dotaci Českému olympijskému výboru (ČOV), kterou mu poskytla v toce 2017. Podle České unie sportu (ČUS), která je v kauze stíhána jako právnická osoba, Valachová vyzvala šéfa ČOV Jiřího Kejvala, aby podal žádost o mimořádnou dotaci ve výši 76 milionů korun. „To samo o sobě je protizákonné,“ tvrdí.

Ilustrační snímek
Místo rodičů děcák. Odebraných dětí v Česku neustále přibývá

Dotace byla totiž přidělena v mimořádném režimu mimo všechny neinvestiční programy. „Připomínám, že zmíněná dotace byla udělena až po zásahu na ministerstvu školství a policie tuto věc nevyšetřovala. Zabývá se jí až nyní na základě trestního oznámení České unie sportu. Pravda je taková, že bez této dotace by naši sportovci na olympiádu neodjeli,“ říká Valachová.

Vláda informována

Podle ní ČOV v roce 2017 dotaci nedostal, protože byl označen jako neoprávněný žadatel, což byla chyba. Obdobnou částku totiž ČOV dostal v roce 2016 i 2018.

„Na vzniklou situaci jsem musela reagovat. Národní rada pro sport se loni 12. května usnesla, že mám vyřešit účast reprezentace na zimní olympiádě, bude-li to nutné, pak i mimořádnou dotací při dodržení všech pravidel. Byla o tom informována vláda. Proto jsem rozhodla o výjimce. Při udělení dotace jsme pochopitelně dodrželi podmínky, které jsme vyhlásili v listopadu 2016 po kontrole NKÚ,“ vyvrací Valachová názor ČUS, že tím porušila zákon o sportu. Dotaci vyplatil až její nástupce Stanislav Štech.

Manažerské selhání a chaotičnost

Představitelé ČUS s názorem Valachové ostře nesouhlasí. „Jak se může paní bývalá ministryně zaštiťovat usnesením jí sestaveného poradního orgánu Národní rady pro sportu při legislativním procesu? To svědčí o jejím slabém právním vědomí. Zákon o podpoře sportu přece jasně říká, že jakékoliv financování sportu má probíhat na základě vyhlašovaných programů pro daný kalendářní rok,“ reagoval pro Deník místopředseda ČUS Marek Hájek.

Podle něj sporná dotace pro olympioniky jen dokládá chaos, který ve sportovních financích panoval. „Nikdy se mimořádná dotace tohoto rozsahu pro sportovní střešní organizace takto nepřidělovala. Když paní Valachová tvrdí, že za ní byla dotační politika naprosto transparentní, tak proč nemohl ČOV dostat prostředky z řádně vypsaného programu? Touto mimořádnou dotací potvrdila naopak bývalá ministryně Valachová netransparentnost, chaotičnost a manažerské selhání v rozdělování peněz do sportovního prostředí,“ uvedl Hájek. 

V Riu dvě úřednice

Exministryně také popřela, že by na olympiádu jezdili úřednici, kteří rozhodovali o sportovních dotacích. „Na dotaz obhájce pana Jansty jsem jasně řekla, že olympiáda v Londýně a Soči se netýkala mého funkčního období. Na letní olympiádu v brazilském Riu odjela Simona Kratochvílová jako ředitelka kanceláře ministryně a paní náměstkyně Prudíková, která měla v kompetenci krajanské spolky. Ani jedna z nich neměla nic společného s dotacemi. Já jsem byla v Riu z titulu šéfa resortu, který zahrnuje sport, takže jsem byla hostem Mezinárodního olympijského výboru. Šlo o oficiální ministerskou delegaci,“ řekla Valachová.

Ilustrační foto.
Kde kandidují dělníci či lékaři. A jaké profese mají reálnou šanci uspět?

Na podnět Peltova advokáta Bronislava Šeráka, že do krajů chodily finance podloudným způsobem, Valachová sdělila, že námitky se týkají období 2016, které policie vůbec nevyšetřuje. Vláda na podzim roku 2015 schválila plán podpory sportu a uložila, aby se spojovaly prostředky státu, krajů a obcí.

„My jsme odeslali krajům dopis, v němž jsme je jako instituce vyzvali, aby se vyjádřily ke všem žádostem, které ministerstvo pro daný kraj obdrželo. K tomu byly vypracovány tabulky, podle nichž se udělovaly konkrétní body,“ uvedla Kateřina Valachová s tím, že touto tiskovou konferencí chce udělat tečku za všemi dohady ohledně její účasti v dotační aféře.

Rozhořčené kluby

Celá kauza ale rozhodně u konce není. ČUS odmítá, že by se policie případem začala zabývat na její impuls. „Trestní oznámení nedávala ČUS, ale jiné subjekty sdružené v ČUS, které jsou samostatnou právnickou osobou a nejsou obviněné. Učinily tak z důvodu rozhořčení. Desítky milionů korun šly mimo jakékoli dotační programy do ČOV v době, kdy sportovní kluby a tělovýchovné jednoty neměly peníze," řekl místopředseda Hájek. 

„Paní Valachová zdůvodňuje mimořádnou dotaci snahou napravit údajnou chybu v Programu I. Paradoxem ovšem je, když na prokazatelnou chybu v jiném programu upozornili funkcionáři ČUS, tak jsou za tento skutek obviněni,“ dodal Hájek.

Zdá se, že dozvuky bouře, která otřásla českým sportem, budou u soudů i v zákulisí doznívat ještě hodně dlouho.