Čerpání vody ze zaplavených sklepů, ucpaná kanalizace a odvoz nahromaděného odpadu – to jsou dnes ráno nejčastější požadavky, s nimiž se obyvatelé Valašského Meziříčí obracejí na zdejší radnici a Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje.

„Na městskou policii se obrátili také první žadatelé o odvoz uhynulých zvířat, především drůbeže,“ informoval mluvčí radnice Josef Beneš.

V Meziříčí jsou obyvatelé rovněž bez teplé vody. Společnost CZT, která zásobuje teplem většinu města, oznámila, že v důsledku zaplavení parovodu byla přerušena dodávka teplé vody. „Předpokládáme, že odstávka potrvá do 16 hodin,“ sdělil jednatel firmy Jan Lukáš.

Místní části Valašského Meziříčí jsou stále pod vodou. V centru Krhové je zhruba dvaceticentimetrový nános bahna. „Nyní bojujeme s odpady a potřebujeme vysoušeče. Doprava a elektřina je již v pořádku, stále však trvá omezení dodávek teplé vody,“ potvrdil mluvčí valašskomeziříčské radnice Josef Beneš.

K velmi dramatickým situacím docházelo i na mnoha dalších místech Valašska. „Operační středisko HZS Zlínského kraje bylo zavaleno stovkami telefonátů občanů, kteří žádali pomoc při čerpání vody ze sklepů nebo obytných částí domu. Jednotky ze Vsetínska byly posíleny o další hasiče ze Zlínska,“ informoval mluvčí hasičů Ivo Mitáček.

Už ve středu o půl osmé večer byla zastavena doprava na trati Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm. „Ve Stříteži nad Bečvou voda podemlela železniční trať a operační důstojník nechal zastavit vlakovou dopravu. Na místo vyjeli drážní hasiči, kteří dále zjistili naplaveniny na přejezdu,“ popsal Mitáček.

Na řadě míst docházelo kvůli bouřím k výpadkům elektrické energie. Nevyhnula se jim ani nemocnice ve Valašském Meziříčí.

„K prvnímu, hodinu a půl trvajícímu výpadku došlo o půl osmé večer. Druhý kratší jsme zaznamenali ve dvaadvacet hodin. V obou případech naskočily náhradní zdroje, takže na pacienty neměly výpadky žádný vliv,“ uvedl mluvčí meziříčské nemocnice Tomáš Želazko.

I když síla středeční průtrže obyvatele postižených obcí na Valašsku velmi nepříjemně zaskočila, meteorologové říkají, že podobné události zase tak neobvyklé nejsou. Příčinou současné situace je vlhký teplý vzduch, který k nám proudí z Balkánu. „V tomto proudění se vytváří kupovitá oblačnost, z níž pak vznikají lokální bouře. Ty mohou místně dosahovat velké intenzity, přitom jen o pár stovek metrů dále nemusí lidé zaznamenat nic závažného,“ vysvětlil meteorolog Milan Čermák z Hošťálkové. Upozornil, že nebezpečí dalších průtrží ještě zcela zažehnáno není.

Hasiči zachránili třináct osob

Celkem třináct osob v noci ze středy na čtvrtek zachránili hasiči v zaplavené oblasti Valašskomeziříčska. Nejvíce zásahů měli v Lešné u Valašského Meziříčí, kde zachránili devět lidí. „Zatím nemám bližší informace, jednotky jsou stále v terénu. Nicméně hasiči zachránili člověka ze zatopené garáže, rodinu s malými dětmi z rodinného domu, voda odřízla jednoho člověka, který zůstal na mostě, uvězněné řidiče v osobních a nákladních autech. Hasiči pomáhali i zdravotnické záchranné službě při oživování muže s infarktem,“ potvrdil před chvílí mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Situace v Lešné je opravdu vážná. „Vemte si lopaty a přijďte nám pomoci,“ vzkázal zoufale starosta Jiří Šnajdar.

Zbořený most v Zubří

Zatopené sklepy, průrvy pod cestami, poškozené vedení elektrického napětí. Tak to po středečním přívalovém dešti vypadalo ráno v Zubří. „Škody jsou obrovské. Něco takového tady nikdo nepamatuje. Hasiči stále odčerpávají vodu ze zatopených sklepů,“ komentoval zkázu přímo z terénu starosta města Lubomír Vaculín. Informoval, že u rozcestí na Staré Zubří voda těžce poškodila most, který se částečně zbořil. „Ještě v noci jsme s plynaři obcházeli město a kontrolovali, zda nedochází k únikům plynu. Teď se jen obáváme, aby nepřišly další deště,“ svěřil se Lubomír Vaculín.

V Zašové stoupl potok za dvacet minut o tři metry

Mezi místa nejvíce zasažená mohutnou průtrží patří i Zašová. „Stále uklízíme a postupně mapujeme škody. Nejvíce to odnesl horní a dolní konec obce,“ informovala ve čtvrtek dopoledne starostka Zašové Anna Mikošková. „Bylo to velmi rychlé, takže lidé nestačili ani nijak zareagovat a případně vynosit věci ze sklepů,“ popsala. „Do likvidace následků povodně se zapojili obyvatelé, zašovští i veselští hasiči, ale také domácí firmy, které poskytly techniku,“ poznamenala Anna Mikošková.

Obyvatelé Zašové se shodují, že něco takového ještě nezažili. „Pršelo zhruba od šesti do sedmi hodin. Během dvaceti minut se hladina potoka zvedla o tři metry. Bylo to horší než při velkých povodních v devadesátém sedmém,“ popsal Vladimír Štěpán, který pomáhal organizovat likvidaci následků ničivé přívalové vody. Podle jeho informací byly zasaženy všechny domy ve vzdálenosti zhruba sto metrů od Zašovského potoka. „Mosty nyní kontroluje statik,“ dodal Štěpán.

Dramatické chvíle zažil také Marcel Adámek ze Starého Zubří. Rozvodněný potok mu podemlel dřevařskou dílnu, která stojí u jeho domu. „Přišlo to asi o půl sedmé. Byl jsem zrovna doma, ale nedalo se absolutně nic dělat,“ líčil Adámek. Voda jej připravila o veškerý uskladněný materiál. „Brala mi to přímo pod rukama,“ povzdechl si.

„Naštěstí si u nás povodeň nevyžádala žádný život ani zranění. Materiální škody se dají nahradit,“ shrnul starosta Zubří Lubomír Vaculín.

Střítež zasáhla průtrž jen okrajově, i tam však sčítají škody

Střítež nad Bečvou, která sousedí se Zašovou, byla průtrží zasažena jen okrajově. Přesto i tam se lidé musí potýkat se škodami. „Voda zatopila čtyři domy. Ještě večer nastoupili hasiči, kteří vodu odčerpali. Poté, kdy přestalo pršet, se situace uklidnila,“ popsal situaci starosta obce Martin Beneš. Doplnil, že škody vznikly i na obecních lesních cestách, které jsou doslova zasypány naplavenými kameny a bahnem.

Poškozena je také železniční trať nedaleko Stříteže nad Bečvou. „Voda podemlela koleje a operační důstojník nechal zastavit vlakovou dopravu. Na místo vyjeli drážní hasiči, kteří dále zjistili naplaveniny na přejezdu. Trať je uzavřena,“ uvedl mluvčí hasičů Ivo Mitáček.

Michal Mikulenka, Pavel Kašpar