Doufat, že Kyjev v blízké době získá kontrolu nad okupovaným územím, by podle prezidenta Pavla bylo naivní. „Musíme být realisté. Rusko se nevzdá aktuálně okupovaných území. Potřebujeme zastavit válku a poté začít debatovat o budoucím uspořádání. Mohl by vzniknout nějaký kompromis, ten ale nemůžeme vytvořit bez souhlasu Ukrajiny, Ruska a bez zemí, které budou garantem takovéto dohody,“ upřesnil Pavel v rozhovoru v britské televizi.

Zdroj: Youtube

Český prezident dále uvedl, že si je jistý, že evropské zdroje spolu s nedávno schválenou americkou pomocí jsou dostatečné k tomu, aby pomohly Ukrajině k vítězství v terénu.

Prezident Petr Pavel
Velvyslanec v Moskvě se ujme úřadu v dohledné době, nastínil prezident Pavel

Zároveň dodal, že spojenci nesmí být v poskytované pomoci ze strachu z eskalace konfliktu příliš opatrní. „Ukrajinci ztrácejí životy, ztrácejí svoje území a nakonec mohou prohrát i celou válku. Musíme vyhodnotit riziko eskalace.“

Rozhovor televize odvysílala v pondělí. Pavel v něm řešil také případný vstup Ukrajiny do NATO, který podle něj po dobu trvání válečného konfliktu v zemi není na stole, či situaci v Gruzii.