Na internetu se objevila fotografie brněnské primátorky Markéty Vaňkové a telefonu, na němž jsou vidět takzvané lajny bílého prášku. Při prvních konfrontacích se politička snažila pravost snímku popřít. Později ale připustila, že fotografie opravdu může být alespoň částečně pravá.

Brněnská primátorka Markéta Vaňková
I fotka umí lhát. Kauza Vaňková připomíná, jak může obrázek sloužit k manipulaci

Některé výroky, kterými se Vaňková bránila, v lidech vzbudily škodolibost a kreativní náladu. Kromě vážných debat o pravosti fotografie se tak rozjel i kolotoč vtipů a žertovných obrázků. Výběr z nich Deník přináší v tomto článku.

Nalajnováno

I přesto, že lidé na toto téma vtipkují, kauza na webu rozpoutala i řadu hádek. Jedni srovnávají kokain s alkoholem a přitom citují různé vědecké výzkumy. Jiní se zase odvolávají na zákony či morálku. Diskuze ale často stejně sklouzne k nadsázce. Do debaty se přitom zařazují i někteří další politici.

Veronika Batelková na Masarykově univerzitě vyučuje předmět o dezinformacích a lektorovat jezdí i do zahraničí. Je předsedkyní spolku Zvol si info
Zveřejnění fotografie s primátorkou Brna? Děje se to běžně, říká odbornice

Jeden z uživatelů Twitteru se například při snaze zesměšnit Piráty a jejich pokusy o legalizaci některých drog zeptal bývalého člena strany Pavla Moravce, jestli už Vaňkové nabídli členství. Ten mu na to odpověděl poměrně překvapivě. Jestli mluví i za aktuální složení Pirátů na brněnské radnici však nesdělil.

Uživatelů sociálních sítí, kteří vnímají situaci podobně jako Moravec se objevilo spoustu.

Brněnský hantec svými výrazy často vyzívá k lidové slovesnosti. V tomto případě se však pojmenování „Čára“ nevztahuje k ulici Česká.

Šanci vystřelit si z členů magistrátu využili i uživatelé sociálních sítí se satirickými účty, aby si postěžovali třeba na aktuální situaci na silnicích.

Na svém Instagramu vtipkovali i členové brněnského uskupení komiků KKRD BOYS. Opravdové pranýřování se pak spustilo pod jejich příspěvkem v komentářích.

Vybrali jsme pro vás ty nejlepší:
• Boys jasnej fejk dyť se podívejte na ty ubohý brázdy… to nemůže bejt real.
• Místo koblih před volbama lajny.
• Ani jedna ta lajna není jako Brno.
• Mně se moc líbí, jak se tu na jedné straně adoruje Brno kvůli super nočnímu životu, a když se ukáže, že je tam super noční život za účasti Vaňkové, tak je to špatně.