Odborníci proto nabádají rodiče, aby věnovali velkou pozornost nastavení zabezpečení zařízení. „Je také důležité děti upozorňovat na hrozby číhající v online prostředí a nastavovat v aplikacích co největší míru zabezpečení,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro Denik.cz ředitel výzkumu hrozeb společnosti Avast Michal Salát.

Moderní technologie se staly nedílnou součástí našich životů. Mají i děti mít možnost se s nimi seznamovat a používat je? 
Děti s technologiemi
nevyhnutelně přicházejí do kontaktu každý den, ať už ve škole, doma nebo mezi kamarády. Online svět pro ně však může představovat různá nebezpečí, se kterými si nemusí umět poradit. Je proto lepší, když je s technologiemi seznámí někdo dospělý, kdo jim poradí, jak případné rizikové situace řešit, a zároveň jim ukáže, jak se na internetu pohybovat bezpečně. Samozřejmě je potřeba brát v potaz věk dítěte a podle toho nastavit adekvátní pravidla.

Pro děti je důležité, aby se naučily nejprve vnímat svět pomocí smyslů a až teprve poté začaly využívat moderní technologie, říká expert:

Odborník na vztah dětí k moderním technologiím Jan Kršňák
Jan Kršňák: Čím déle vydrží dítě bez mobilu, tím lépe

Existuje věková hranice na pořízení prvního telefonu?
Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na vyspělosti dítěte, na tom, zda se dostává do situací, kdy by mohlo telefon potřebovat – například pokud chodí samo ze školy. Svou roli hraje do určité míry také tlak okolí – pokud mají telefon všichni spolužáci, pravděpodobně nechcete své dítě postavit do role outsidera. Obecně lze však říct, že by před pořízením prvního telefonu měli rodiče zvážit všechny důvody.

Michal Salát, ředitel výzkumu hrozeb společnosti AvastMichal Salát, ředitel výzkumu hrozeb společnosti AvastZdroj: Se souhlasem společnosti Avast

Pokud už dítě mobil dostane, co by měli rodiče udělat nejdříve?
Děti i rodiče by se měli domluvit na konkrétních pravidlech - jaké aplikace si dítě smí stáhnout, jaký obsah může na internetu sledovat, kdy může telefon používat, jak se správně chovat na sociálních sítích, nebo třeba kolik času může na telefonu trávit. K nastavení a dodržování pravidel můžou pomoct rodičovské nástroje, které jsou součástí systémů Android i iOS, nebo dodatečné aplikace.

Jaké hrozby číhají na děti v online prostředí?
Největší riziko představují místa, kde komunikují s dalšími lidmi, zejména s těmi, které neznají osobně. Děti si píší a hovoří po síti denně, a nemusí to být jen na sociálních sítích. 

Mohou to být také online hry, kde hrají s úplně cizími hráči, které v životě neviděly, jako je například populární Minecraft. Samozřejmě neříkám, že děti nemají hrát hry, ale měly by myslet na to, že opravdu neví, kdo sedí na druhé straně za obrazovkou, a že jejich online kamarád ve skutečnosti nemusí mít čisté úmysly.

Jak děti naučit používat mobil:

Zdroj: Youtube

Lze se proti tomu nějak bránit?
Nejlepší obrana je dítě naučit, co může s lidmi sdílet online, a co by naopak na internetu zveřejňovat nemělo. Právě sdílení citlivých informací a obsahu na sociálních sítích může vést i k dalším negativním dopadům, jako je kyberšikana nebo stalking. Jde sice o extrémní situace, ale o to nebezpečnější. U starších dětí, pak může být problematický také sexting, zejména v případě, kdy vztah skončí špatně. Zhrzený partner může všechny zprávy zveřejnit a dostat tak dítě do velmi nepříjemné a těžko řešitelné situace. Vždy je dobré myslet na to, že co se jednou dostane na internet, už tam také navždy zůstane. A podle toho volit, co zveřejním.

Měli by rodiče mít přehled o činnosti dítěte na internetu?
Rodiče by si rozhodně měli udržovat přehled o online aktivitách svého dítěte. Podobně, jako se zajímají o to, kde a s kým dítě tráví čas v offline světě. Míra kontroly by se měla odvíjet od věku dítěte. 

Aktivita dětí na sociálních sítích přináší značná rizika:

Na sociálních sítích děti vidí a slyší třeba toto: Nemáš rovné zuby? Opiluj si je pilníkem.
Upiluj si zuby. Zkus se přiškrtit. Spolkni prací gel. Tohle internet radí dětem

Jak na to a přitom neporušit hranici soukromí?
Je vhodné se s dětmi o jejich čase stráveném na internetu bavit stejně, jako se bavíte o dni ve škole, na kroužcích a podobně. Zajímat se, na jaká videa se dívají na YouTube, koho zrovna sledují na TikToku a proč, nejlépe se podívat na ta videa s nimi. Nejen, že si tak udržíte přehled, ale zároveň spolu strávíte čas a třeba zjistíte, že jste našli další aktivitu, která vás baví oba. Zároveň stojí za to dítě poučit o různých výzvách, které se v minulosti po sítích šířily a vysvětlit, že mohou být i životu nebezpečné, jako byla výzva v pojídání kapslí pracího prášku Tide. 

Doporučujete rodičovské sledovací aplikace?
Aplikace rodičovské kontroly mohou být velmi užitečným pomocníkem, měly by však sloužit spíš jen jako doplněk k tomu, že si rodič aktivně udržuje přehled o tom, co jeho dítě na internetu dělá, mluví s ním o tom a zajímá se. Pokud se rodiče rozhodnou nějakou takovou aplikaci využít, je vhodné dát dítěti vědět, že takový nástroj používáte a jakým způsobem. Výhodou rodičovských aplikací je, že dokážou omezit nebo filtrovat obsah na internetu, ke kterému se dítě může dostat, umí také sledovat jeho online aktivitu, omezit čas, který dítě smí strávit používáním vybraných aplikací, zabránit stahování aplikací, nebo sledovat aktuální polohu dítěte.

Psychologové odhalili, že závislost na chytrých telefonech souvisí s menší sebekontrolou, sebeúctou a horší psychickou pohodou:

Vědci zjistili, že závislost na chytrých telefonech má negativní dopady na lidskou psychiku.
Závislost na chytrých telefonech je mnohem nebezpečnější, než si lidé uvědomují

Českem nedávno hýbala kauza, kdy se ve skupinovém chatu objevily pornografické snímky a brutální videa. Dá se proti tomu bránit?
Při vytváření skupiny se vyplatí zkontrolovat, zdali její členové mohou přidávat další členy, nebo zda je vždy musí chválit správce skupiny. Ve zmiňovaném případě však šlo o opačný problém, kde byli do otevřené skupiny přidáváni lidé bez jejich vědomí. Ve většině chatovacích aplikací je možné toto chování nastavit tak, aby vás mohli přidat do skupiny pouze lidé, které máte v kontaktech. Nejedná se však o výchozí nastavení a je tedy potřeba provést změnu ručně.