Každý pátý Čech pak letos půjde oslavit Vánoce na návštěvu, ať už za rodinou nebo přáteli. Pouhých 5 procent Čechů se chystá na svátky vycestovat mimo domov. Na chalupě nebo jiném venkovském sídle pak stráví tento čas jen 4 procenta. Naproti tomu ve Francii, Spojených státech nebo v Rakousku se podle mezinárodní ankety GE Money Bank často vyskytuje tradice slavit Vánoce u moře nebo na horách.

“Češi se o Vánocích nevzdalují ze svého domova a chtějí strávit Vánoce v nejbližším rodinném kruhu. Doma letos oslaví Štědrý den nejvíce v pětičlenné sestavě 78 procent z nás. Podle mezinárodní ankety GE Money Bank obyvatelé ostatních zemí, jako je například Španělsko, Francie, Německou nebo Rakousko, slaví Vánoce sice nejčastěji doma, ale už na první a druhý svátek vánoční si jedou užívat volných dnů na hory nebo k moři,” řekla Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money Bank.

Na hory jen minimum Čechů

Během vánočních svátků vyjede letos na hory jen 5 procent Čechů. Převážně se chystají zamířit na hory v České republice nebo nejdále do sousedního Rakouska, zatímco například Němci cestují do všech evropských horských lokalit, včetně České republiky. “Lidem v Česku většinou po Vánocích nezbývá dostatek financí, a protože se nechtějí zadlužovat, jezdí na hory až v období mezi lednem a březnem,” dodala Markéta Dvořáčková.

V evropských zemích se povětšinou Vánoce slaví tradičně hlavně doma s rodinou, na návštěvě či s přáteli. V tomto smyslu jsou Češi srovnatelní s Polskem nebo Velkou Británií, kde si lidé rovněž dopřávají odpočinku v teple svého domova. Na druhou stranu v převážně pravoslavném Rusku se vánoční svátky neslaví tak velkolepě jako ve zbytku Evropy. Lidé zde tráví doma s rodinou jen minimum času a využívají spíše svých volných dnů a školních prázdnin pro cestování do zahraničí nebo na své druhé venkovské sídlo.

Hlavní rozdíl mezi zeměmi pak tvoří fakt, zda má daná země moře nebo vysoké hory. Například Francouzi nebo Rakušané se často již ráno po Štědrém dnu rozjíždějí na horské chaty a ve svém volnu si pak užívají hlavně alpské lyžování. V poslední době však sílí i trend vyjet na Vánoce k moři a oslavit tak tyto tradiční svátky v teple na pláži. Z Evropanů tento způsob nejčastěji praktikují Rakušané a Španělé, ve světě obecně jsou to pak Američané, jejichž nejoblíbenější destinací je tradičně Hawai a Florida.

Čtěte také:
Za nákupy do Drážďan a Norimberka