Pětadvacetiletá studentka Jana si nechala tetováním ozdobit už několik částí svého těla na lýtku má draka, na zádech obřího motýla a na paži se jí „usadila" barevná ještěrka. Poukaz na tetování v salonu teď koupila i pro svou padesátiletou maminku. Věnuje jí ho pod stromeček.

„Velký zájem zákazníci mají o dárkové vouchery na permanentní make-up. Přibývá i těch, kteří chtějí svým blízkým zaplatit i kérky. Pak přicházejí s konkrétním motivem, který si přejí na tělo vytetovat," uvedla Michaela Kučmová, která má salon v Porubě.

„Dárkové poukázky u nás kupují zákazníci po celý rok, před Vánocemi je jich více," tvrdí Lukáš Hammer z tetovacího studia ve Stodolní ulici v centru Ostravy. Upřesnil, že v současnosti je největší zájem o citáty, které si lidé nechávají na tělo vytetovat nejraději v černé barvě. Podle Hammera přibývá i klientů, kteří si nechávají tetováním zkrášlit velké plochy své kůže. „Právě dokončuji celé paže s barevným motivem," řekl Hammer.

Co na to lékaři?

Ostravská kožní lékařka Sylva Zajícová považuje tetování za osobní volbu každého člověka. „Není to nic neobvyklého, tetování provází člověka od starověku. Každý, kdo se ale pro něj rozhodne, by měl mít na paměti, že je to trvalý zásah do organismu. Kérku je sice možné odstranit, je to ale proces dlouhý, poměrně drahý a bolestivý. A nikdy není možné zbavit se tetování zcela, vždy zůstane nějaká ,památka´. Ani odstranění laserem není dokonalé," řekla Sylva Zajícová.

I když se komplikace v souvislosti s tetováním objevují méně často než v minulosti, lékařka upozorňuje, že při každém tetování existuje riziko vzniku nemocí přenášených krví, například žloutenky nebo HIV. Doporučuje proto pečlivý výběr tetovacího studia.

„Klienti by se měli informovat na hygienické podmínky, zda studio má takzvaného supervizora tedy odborníka, na kterého se klient může obrátit v případě, že tetování zarudne, začne hnisat nebo nedej bože dostane třeba teplotu," radí kožní lékařka.

Do znaménka kérku nikdy

Varuje také před tím, aby si lidé nechávali kérku vytvořit do znaménka. „Hrozí pak rakovina kůže," konstatuje Zajícová.

Nedoporučuje ani tetováním překrývat nevzhledné jizvy a skvrny. V ordinaci se setkává také s lidmi, kteří si nechávají tetovat velké plochy těla, celá záda a končetiny, přibývá pacientů s tetováním na intimních místech. V módě je i skarifikace nebo-li zjizvení. „Klient si nechá na pokožce provést řezy, které se po čase zjizví, a vznikne tak na kůži žádané zdobení," popsala Zajícová.

Dobře si tetování rozmyslet radí i primář Otakar Lucák z Kliniky plastické chirurgie Ostrava. „Ne vždycky se úplně hodí, když vám někde na krku vykukuje drak nebo meč a kříž s různými háky. Ne vždy se také kérka umělecky úplně podaří," podotkl Lucák s tím, že je poměrně složité, bolestivé a finančně náročné se tetování alespoň zčásti zbavit.

Vždy zůstanou jizvy

„Tetování se původně odstraňovalo chirurgickým vyříznutím kůže s tetováží. Pokud byla kérka malá, pak se rána zašila, pokud byla příliš velká, kryl se tento defekt kůží z jiné části těla. To všechno zanechává velké, znatelné a trvalé zjizvení. Další technikou bylo broušení diamantovými kotoučky nebo brusným papírem. Z tetováže zůstal rozmazaný zbytkový obrazec a přibyla plošná jizva jiné barvy než okolní kůže. Nic hezkého. Moderní metodou jsou lasery. Ty klasické, které brousí, ale také zanechávají plošné jizvy. Nejvhodnější je takzvaný barvivový laser, který je konstruován tak, aby nepoškozoval kůži a rozstřelil barvivo tak, aby bylo odstraněno mízními cestami. Tetováž ale nesmí být příliš rozsáhlá, aby barvivo nepoškodilo játra, do kterých se ukládá. Barvivový laser vzhledem k jeho obrovské ceně má jen opravdu málo pracovišť v Česku," popsal Lucák.