Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VAROVÁNÍ HASIČŮ: Nebezpečí ještě nepominulo!

ČR - Rozvodněné jihočeské řeky jsou podle hasičů stále nebezpečné. A to i přesto, že voda na většině míst již začala velmi pomalu klesat.

8.7.2009
SDÍLEJ:

Noční lijáky zvedly hladinu Dyje na celém Znojemsku Foto: DENÍK/Daniel Smola

Na vzestupu je pouze horní tok Lužnice a hladina řeky Dyje, kde je od středečního rána vyhlášený druhý povodňový stupeň. Mimo to v jižních Čechách stále platí první povodňový stupeň na dalších šesti místech.

„Je důležité upozornit na skutečně velké nebezpečí aktuálně silných toků,“ míní ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Lubomír Bureš.

Podobně vydatné srážky jako v posledních dnech však už zřejmě nehrozí. „Nemůžeme vyloučit ojedinělé přeháňky, ale srážky by měly být do pěti milimetrů. Do poloviny příštího týdne neočekáváme nebezpečnou situaci,“ předpovídá meteorolog Jaroslav Hintermüller.

Kraj tak pravděpodobně brzy upustí od některých mimořádných opatření. „Budu dnes jednat se starosty a premiérem a pokud se nestane nic nečekaného, uvažuji o tom, že bychom k zítřejší půlnoci zrušili stav nebezpečí pro obce s rozšířenou působností. Přesto bude nadále působit malá pracovní skupina krizového štábu,“ uvedl ve středu po zřejmě poslední schůzce Bezpečnostní rady kraje hejtman Jiří Zimola.

Aktualizovaný seznam postižených obcí na stránkách www.kraj-jihocesky.cz čítá 75 obcí, z toho 23 na Strakonicku, 14 na Vimpersku, 6 na Vodňansku, 9 na Písecku a 23 na Prachaticku.

(doh)

Dvojka na Dyji

Velká voda sice zvedla na Znojemsku hladinu Dyje až na druhý povodňový stupeň, zásadní škody však nezpůsobila. Omezení ale čekají na návštěvníky rekonstrukce napoleonské bitvy.

Bez scény u brodu přes řeku Dyji se letos budou muset obejít návštěvníci letošní dobšické rekonstrukce napoleonské bitvy u Znojma. Mohou za to deště, které zvedly hladinu řeky Dyje až na druhý povodňový stupeň. Hladina řeky sice včera kulminovala, do víkendu se však jistě na své průměrné průtoky nevrátí.

„Aby mohli jak vojáci, tak koně absolvovat scénu v brodu řeky Dyje u Dobšic, muselo by řekou protékat průměrných patnáct kubíků vody. Teď tam ale teče devadesát a o víkendu to prý bude kolem padesáti kubíků vody za vteřinu. Nedělní scénu u brodu proto vypustíme,“ uvedl jeden z hlavních pořadatelů akce Miroslav Jandora.

Ten je naopak rád, že nemusí měnit místo i dalších bodů programu. „Jednu chvíli to kvůli velké vodě vypadalo, že budeme muset přesunout jinam i bojiště u starého dobšického koupaliště. To se naštěstí nepotvrdilo,“ dodal Jandora.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:

- Sledovat vývoj situace a jeho prognózu (veřejnoprávní televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ) a dle aktuální situace v postižených oblastech podnikat nezbytná opatření.
-Uposlechnout pokynů místní samosprávy, policie a hasičské záchranné služby.
- Nutno vyvarovat se aktivit v korytě postižených toků a v bezprostředním okolí (koupání, jízda lodí, apod.).

Hladina řeky Dyje začala v Podhradí kulminovat kolem včerejší půl jedenácté hodiny dopolední. A pomalu začala klesat i Želetavka, druhý přítok vranovské přehrady. Dyje na Znojemsku by tak již podle vodohospodářů neměla více stoupat než nad včerejší druhé povodňové stupně. Hladinu řeky zvedly především noční lijáky z úterý na středu. Vodohospodáři tak museli začít s čištěním břehů a vytahováním popadaných kmenů.

V Podhradí nad Dyjí se hladina řeky dostala nejvýše na kótu dvě stě sedmadvacet centimetrů, tedy třiadvacet centimetrů pod třetím povodňovým stupněm.

„Podhradí už nyní kulminuje, Dyje už dále stoupat nebude. Naopak Želetavka začala již dopoledne klesat. Přítok do vranovské přehrady se tak stabilizoval na sto pětatřiceti kubických metrech vody za vteřinu. Pokud nezačne znovu pršet, začne tato hodnota postupně klesat.

A další předpověď je dobrá. Podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu pršet nemá. Zrušili dokonce i výstrahu, která měla platit až do středeční desáté hodiny večerní,“ uvedl kolem poledne dispečer Tomáš Kříž z Povodí Moravy.

K významnějšímu rozlití řeky Dyje pod vranovskou ani pod znojemskou přehradou tak nedošlo. Druhé povodňové stupně znamenají, že se voda stále drží ve svém korytu. Místy může dojít jen k zaplavení nízko položených luk či zahrad.Ve Vranově nad Dyjí platil přitom druhý povodňový stupeň od úterního poledne, hrázný tu od té chvíle vypouštěl stabilních čtyřiadevadesát kubických metrů vody za vteřinu.Průtoky přes noc na středu narostly především pod znojemskou přehradou, odkud postupně začalo vytékat až sto osm kubíků vody za vteřinu při výšce hladiny dvě stě čtyřicet centimetrů. Třetí stupeň přitom platí od dvě stě devadesáti centimetrů.

Na první povodňový stupeň se ve tři hodiny ráno v noci na středu dostala hladina Dyje i v Hevlíně. Do druhého povodňového stupně jí tam ještě i odpoledne chybělo skoro půl metru.

„Během středy jsme již postupně začali uzavírat výpustě pod oběma přehradami. Množství vody pod nimi tak postupně začne klesat,“ potvrdil Kříž.

Velká voda ale vyhnala do terénu i pracovníky Povodí Moravy. „Odstraňovali jsme dva spadlé a polámané stromy pod znojemskou přehradou. Čištění břehů od náletové zeleně jsme ale kompletně prováděli přes zimu,“ uvedl vedoucí znojemského provozu Povodí Moravy Stanislav Hába.

O záchranné akci pohřešovaného vodáka čtěte ZDE.

LENKA NOVOTNÁ, DANIEL SMOLA

Šumperk prožil bouřlivou noc

Silná bouře provázená přívalovým deštěm zasáhla v úterý po deváté hodině večer Šumperk. Déšť ustal až ve tři ráno. Během šesti hodin napršelo 61,6 milimetrů srážek, přičemž jeden milimetr představuje jeden litr na metr čtvereční. Hasiči byli na roztrhání.

„Kvůli bouřce vyjížděli pouze v Šumperku k sedmnácti událostem. Zhruba od čtvrt na deset do půl dvanácté v noci zasahovaly dvě profesionální a sedm dobrovolných jednotek hasičů. Mezi jejich hlavní činnosti patřilo čerpání zatopených sklepů, ve kterých bylo do jednoho metru vody. Z vody také vytahovali auto pod železničním viaduktem a čistili komunikaci, kterou zaplavilo bahno z polí,“ popsala situaci mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková

Bouře připravila dramatickou noc také obyvatelům třináctipodlažního paneláku v ulici Československé armády. Voda totiž natekla do šachty s elektroinstalací a ve dvou patrech způsobila zkrat. Svorkovnice začaly hořet.

„Zrovna jsem se vrátil z práce, mohlo být asi půl jedenácté, kdy zhasla světla, znovu se rozsvítila a opět zhasla. Šel jsem se podívat na chodbu k rozvodné skříni a viděl jsem, že v ní hoří. Okamžitě jsem volal hasiče a budil lidi v patře,“ řekl obyvatel domu Daniel Škurek.

Kvůli silnému zakouření chodeb hasiči evakuovali celé třetí, čtvrté a páté patro domu. Své domovy muselo dočasně opustit čtrnáct lidí, z toho čtyři děti..

„Vzbudili jsme děti, oblékli je a vyšli před dům. Venku jsme čekali asi dvacet minut, než hasiči chodby odvětrají. Pak jsme se mohli vrátit,“ doplnil Škurek.

Na místo poté přijeli pracovníci rozvodných závodů. Požár nezpůsobil žádnou škodu. Výtahy v domě sice ve středu dopoledne jezdily, ale elektřina v bytech nefungovala. Elektrikáři opravovali vyhořelé svorkovnice.

„Do dvou hodin odpoledne už to pojede. Mrazáky lidem určitě nepotečou,“ uklidňoval jeden z elektrikářů Jiří Doskočil.

Vytopená diskotéka

Noc na středu probděla také část zaměstnanců diskotéky a herny Phoenix v ulici. M. R. Štefánika. „Splašková voda proudila dovnitř z umyvadel a záchodů, taky praskla jedna odpadní roura, nevydržela ten tlak. Hladina se ve všech místnostech zastavila na třiceti centimetrech. Hasiči vodu odčerpávali, byli jsme tu do tří do rána. Teď trháme koberce a musejí přijet technici, aby zkontrolovali hrací přístroje,“ řekl vedoucí provozu Phoenixu Václav Šlojíř a dodal:. „Teprve se ukáže, kdy bude možné obnovit provoz. Vodu jsme tu měli už víckrát, ale nikdy to nebylo tak zlé.“

Zaplavené suterény v jižním křídle i v hlavní budově má i Dům kultury Šumperk. „Mimo jiné to odnesly cvičební sály, které jsme v suterénu vybudovali a za několik desítek tisíc korun vybavili před rokem. Suterény jsme měli vytopené už mockrát. Může za to nedostatečná kanalizace ve Fialově ulici, která nestačí vodu pobrat a ta se pak tlačí zpět všemi cestami, jaké si najde, včetně sanitárního zařízení,“ uvedl ředitel Domu kultury Vladimír Rybička.

Automatická stanice Českého hydrometeorologického ústavu v Šumperku hlásila v úterý bouřku od devíti do tři čtvrtě na deset večer. „Největší intenzitu měl déšť do 22 hodin, silně pršelo pak ještě do půlnoci a mírně do tří hodin do rána. Dvacet minut padaly také kroupy,“ řekla Mirka Mrázková z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě.

8.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kateřina Perknerová.
34 9

Komentář Kateřiny Perknerové: Chraňte si hrdla i majetek, parlament zasedá

Ilustrační foto
4 10

Pojišťovny utahují šrouby: chtějí šetřit na lécích pro těžce nemocné

Praděd pokryl sníh a pomníky hrdinů svíčky: prohlédněte si nejlepší videa

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 16. a 17. listopadu 2017.

Rekordní léto cestovek. Kam Češi letos létali nejvíc?

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Nejvíce Čechů v historii letělo letos v létě na dovolenou k moři.

Školákům pomáhají při výuce roboti. U dětí rozvíjí logické myšlení

Jsou drobní, blikají a poslouchají rozkazy. Na Základní škole Purkyňova ve Vyškově se školáci učí s pomocí malých robotů, takzvaných Ozobotů. Žáci se díky nim zábavným způsobem seznamují se základy programování.

Škoda bude vyrábět elektromobily v Mladé Boleslavi. Začne v roce 2020

Česká automobilka Škoda Auto bude vozy s čistě elektrickým pohonem vyrábět v závodě v Mladé Boleslavi. Již od roku 2019 bude firma vyrábět i elektrické komponenty pro plug-in-hybridy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT