Vatikán ani ve středu neoznámil jméno nového českého primase, který by v úřadu pražského arcibiskupa vystřídal kardinála Miloslava Vlka. Jmenování nových církevních hodnostářů se obvykle zveřejňuje ve 12.00. Kardinál sice v minulosti naznačil, že očekává jmenování svého nástupce na církevní svátek Zjevení Páně, který připadá právě na 6. ledna, později ale připustil, že to byl jen jeho soukromý odhad.

Situace kolem jmenování nového pražského arcibiskupa tak zůstává nadále nejasná. Některé hlasy z České biskupské konference naznačují, že by mohlo být vyhlášeno ve čtvrtek, dalším termínem by mohla být první únorová sobota. Hovoří se ale také o Velikonocích, které letos připadají na začátek dubna, a pesimisté nevylučují ani to, že by jméno nového primase mohlo být oznámeno až v květnu u příležitosti Vlkových narozenin.

Jméno nového arcibiskupa se podle tradice zveřejňuje ve 12.00 v Praze i ve Vatikánu. Veřejnosti jméno nové hlavy českých katolíků oznamuje pražské arcibiskupství, které zprávu dostane od papežského nuncia. Ještě před zveřejněním informace musí vybraný kandidát své jmenování přijmout a složit přísahu na pražské nunciatuře.

Zcela jednoznačná už údajně nejsou ani jména tří nejvážnějších kandidátů na českého primase. Za ně jsou označováni královéhradecký biskup Dominik Duka, litoměřický biskup Jan Baxant a olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Dukovi, jehož nedávná návštěva papežské nunciatury vzbudila dohady, že už by mohlo být rozhodnuto, podle zdroje ČTK silně přitěžují jeho přátelské vazby na ODS a zejména na prezidenta Václava Klause. To prý někteří vysocí pražští představitelé církve nesou velmi těžce. Odpůrce má Duka také v KDU-ČSL a ve vlivném katolickém hnutí Fokoláre, ke kterému se hlásí i Vlk.

Baxant má sice velmi vlivné příznivce ve Vatikánu, ale v Česku jeho pozice tak silná není. Proti jeho jmenování také hovoří krátká doba, po kterou zastává úřad biskupa. Papež Benedikt XVI. ho do této funkce jmenoval teprve koncem roku 2008. Baxant navíc v minulosti prohlásil, že o funkci českého primase neuvažuje. Podle něj by rychlá změna vedení poškodila litoměřickou diecézi.

Pravděpodobnost, že by se novým pražským arcibiskupem stal Graubner, není příliš velká. Olomoucký arcibiskup a předseda České biskupské konference dal už dříve najevo, že by z Moravy odcházel jen velmi nerad.

Dlouho se uvažovalo také o plzeňském biskupovi Františku Radkovském, kterého by Vlk na svém místě viděl zřejmě nejraději. Radkovského vážné zdravotní problémy ale způsobily, že se o něm jako o kandidátovi přestalo hovořit. On sám vyjádřil podporu Dukovi.

Překvapení není vyloučeno

Dalším Vlkovým favoritem je prý generální vikář pražské arcidiecéze Michael Slavík. V minulém roce se jako o možných kandidátech hovořilo rovněž o pražském biskupovi Václavu Malém či strahovském opatovi Michaelu Pojezdném. Vzhledem k tomu, že vyhlášení jména nového primase se stále odkládá, není zřejmě vyloučeno překvapení.

Odklady výběru nové hlavy české římskokatolické církve komplikují i práci České biskupské konference. Ta se měla sejít v lednu a zvolit si nové vedení, protože funkční doba současného už je u konce. Tento týden se však biskupové rozhodli, že volby kvůli zatím neuskutečněnému jmenování Vlkova nástupce odloží.

Podle zdroje ČTK také roste netrpělivost mezi věřícími a zejména napětí a nespokojenost v diecézích, v jejichž čele stojí údajní kandidáti. Biskupové i zaměstnanci si stěžují na nejistotu, v níž po většinu minulého roku žili a která, zdá se, ještě nějaký čas potrvá. Zdlouhavé rozhodování Vatikánu a nekonečné čekání na jméno nástupce kardinála Vlka už řada věřících údajně označuje za zbytečné a nedůstojné.

Nového primase čeká řada výzev

Vlk působí jako český primas od roku 1991 a patří mezi deset nejdéle sloužících pražských arcibiskupů. V roce 2007, kdy mu bylo 75 let, podal jako všichni katoličtí biskupové v tomto věku podle církevního práva papeži Benediktu XVI. rezignaci na svůj úřad. Papež ji tehdy nepřijal a prodloužil mu mandát o dva roky, které vypršely loni.

Kardinál tento týden na své internetové stránce uvedl, že na jeho nástupce čeká řada výzev. Stále otevřený problém představuje nedořešené vlastnictví katedrály svatého Víta. Česko také dosud neuzavřelo smlouvu s Vatikánem ani nevyřešilo otázku restitucí církevního majetku.