Dva menší rybníky nad obcí Jivjany mají podle místních černou hladinu a zapáchají. Podle rybářů a hasičů je v nich kritický nedostatek kyslíku a všech zhruba 1500 ryb, převážně kaprů, tak zřejmě nepřežije, řekl ČTK starosta Velkého Malahova Václav Brichzin.

Hasiči zajistili výpustě z drůbežárny i z poškozených rybníků, aby se znečištěná voda nemohla dostat potokem do dalších dvou větších vodních ploch v obci a pod ní, které jsou součástí rybniční kaskády.

Hasiči, rybáři, policie, zástupci obce, odboru životního prostředí v Horšovském Týně i drůbežárny spolupracovali při ekologické havárii celou noc. „Nyní už ke znečištění nedochází. Odbor životního prostředí, inspekce i laboratoř odebraly vzorky a dnes odpoledne se dozvíme, jak velké znečištění je a co konkrétně ho způsobilo,“ řekl starosta. Podle něj je ale pravděpodobné, že za havárii může slepičí trus, který se dostal meliorací do potoka. Šéf drůbežárny Česká drůbež Petr Červený je s obcí v kontaktu, pomáhá při řešení problému a nabídl rybářům kompenzaci.

Červený: Škody rybářům nahradíme

„Zavinění je plně na naší straně, všechny škody rybářům nahradíme. Podnikáme veškeré kroky ve spolupráci s nimi, hasiči, odborem životního prostředí a obcí, abychom havárii zmírnili,“ řekl Červený. Podle něj je částečně ohrožen také třetí rybník v obci Jivjany, kde se firma spolu s hasiči snaží vodu naředit instalací provzdušňovacího zařízení a mletým vápencem by měla zvýšit obsah kyslíku ve vodě. Podle Červeného zřejmě problém zavinila firma, která čistila sklady trusu tlakovou vodou. Většinu trusu jsme vyvezli do bioplynových stanic do Německa, ale zbytky, jež tam zůstaly, se dostaly z požární nádrže do vodoteče, vysvětlil.

Jeden znečištěný rybník je v polích a druhý na hranici Jivjan. „Smrdí jako kanál. Hasiči nám řekli, že už ryby nezachráníme,“ řekl Petr Štoger, obyvatel Jivjan. Podle něj i starosty čistili pracovníci drůbežárny sklepy haly. Vyplachovali je vodou, která pak spolu s trusem natekla do požární nádrže za halou a odtud do meliorací a následně do potoka.

Mrtvé ryby jsou na dně

Podle místních rybářů se mrtvé ryby drží zatím na dně a vyplavou až za dva tři dny. Rybníky patří podle informací obce Klatovskému rybářství, které je pronajímá rybářskému sdružení.

„Ryby nemají kyslík, co vyplave, to sebereme. S vodou se podle odborníků nedá nic dělat, ani ředit,“ řekl Štoger. Na místo havárie vyjela v sobotu večer jednotka profesionálních hasičů ze Staňkova i pracovníci chemické laboratoře z Třemošné u Plzně. „Zjistili, že je vysoce překročena koncentrace amonných iontů, zřejmě močoviny, a tím došlo k poklesu obsahu kyslíku a k úhynu ryb,“ řekl operační důstojník krajských hasičů. Podle starosty i Štogera je v rybníce nad obcí zhruba 1000 ryb a ve druhém na hranici Jivjan asi 500, hlavně kaprů, ale také amuři a candáti, jejichž uhynulá těla vyplouvají na hladinu jako první. Obě plochy jsou s dalšími dvěma propojeny, vtéká do nich Dudákovský potok.

„Policie na místě objevila deset uhynulých ryb a věc předala odboru životního prostředí (radnice v Horšovském Týně),“ řekla krajská policejní mluvčí Pavla Soukupová. Pokud bude škoda přesahovat 5000 korun a půjde o přečin nebo trestný čin, bude se případem policie dále zabývat.