Ve věku 74 let zemřel v noci na dnešek po vážné nemoci karikaturista Vladimír Jiránek. S odkazem na jeho rodinu o tom informovaly Lidovky.cz. Kromě kreseb a ilustrací publikovaných v novinách byl známý také jako autor animovaných postaviček králíků Boba a Bobka, výtvarnou podobu dal i oblíbeným kutilům Patovi a Matovi.

Jiránek se narodil 6. června 1938 v Hradci Králové a vystudoval žurnalistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Hned po škole se ale začal věnovat kreslení. Jeho osobitě pointované obrázky vycházely v časopisech Mladý svět, Melodie, Vesmír či Technický magazín. Koncem 70. let jeho kresby mimo jiné přispěly k popularizaci vznikajícího ekologického hnutí Brontosaurus. To mu vyneslo podobně jako v dřívějším období občasné obstrukce minulého režimu.

Na volné noze

Celý život byl Jiránek kreslířem a karikaturistou na volné noze. Kreslil více než 40 let, z toho poslední dvě dekády ve svých kresbách zpracovával politická témata v denním tisku. Jeho postřehy mohli v posledních letech ocenit čtenáři Lidových novin, s deníkem spolupracoval již od roku 1990. Své obrázky uveřejňoval od roku 1993 také v Mladé frontě Dnes, později v internetovém deníku Neviditelný pes a na dalších místech.

Jiránek však nebyl jen politickým kreslířem. Celé generace si pamatují neopakovatelné ranní vstávání Boba a Bobka, proslavených králíků z klobouku, jimž dal v roce 1987 výtvarnou podobu stejně jako o něco později postavičkám dvou popletů se jmény Pat a Mat z dalšího televizního seriálu. Je podepsán pod dvacítkou kreslených filmů, vydal přes 15 knížek, je autorem bezpočtu kreseb.

Žádný smutek, ale úsměv

Jako klaun na jednom ze svých obrázků, který klepe na dveře maringotky a volá "Cindy! Je mi smutno", si prý občas připadal tento kreslíř, jehož inteligentní vtipy pobavily miliony lidí. Řekl to před čtyřmi lety, když v Praze zahajovali výstavu k jeho sedmdesátinám. "Pokud máte do smíchu daleko, musíte se přemoci. Chcete předat poselství a tím je úsměv, ne smutek," uvedl. Nepoznal prý dobrého humoristu, který by byl veselá kopa. "Musíte toho hodně vědět o světě - právě humor je způsob, jak si ty znalosti kompenzujete," dodal Jiránek.

Za své autorské krátké filmy obdržel řadu cen. Do jeho filmografie patří snímky Automatic (1973), Pivo přes ulici (1974), Hokej je hra (1978) či Zpráva o stavu civilizace (1981). Animovaný film Co jsme udělali slepicím (1977) například získal v roce 1978 na Berlinale Zlatého medvěda.

"Láďa se dostal ke krátkým snímkům vlastně z nouze. Bylo to začátkem 70. let, kdy nemohl publikovat v novinách a jeho kreslený humor byl režimu nežádoucí. Jediné, co mu dovolili, bylo dělat výtvarníka pro animovaný film. Dal se dohromady s režisérem Václavem Bedřichem a zrodil se jejich první snímek Automatic," řekl někdejší šéfdramaturg Krátkého filmu Jiří Kubíček. Jiránek pak začal psát vlastní scénáře a vypracoval se k vlastní režisérské práci; spolupracoval s animátorem Antonínem Hekrdlou.

"Jiránek byl velmi inteligentní a vzdělaný, myslelo mu to a vznikla tak řada ekologicky zaměřených vtipných snímků. V roce 1976 jsme si s Lubošem Benešem vymysleli dva kuťáky a netušili jsme, že z toho bude seriál Pat a Mat. Na tom měl Jiránek velký podíl jako výtvarník i scenárista," dodal.

V roce 2005 kreslíře vyznamenal prezident Václav Klaus medailí Za zásluhy. Profesní organizace Česká unie karikaturistů mu udělila výroční Řád bílé opice.

Zdroj: Youtube