O složení týmu informoval Denik.cz jako první již 30. října. VÍCE ZDE

Volby nedopadly nejlépe

Po dvoutýdenních sporech ve vedení ČSSD a rezignaci tří členů grémia dnes ústřední výkonný výbor (ÚVV) postup „pučistů", kteří se postavili proti Sobotkovi, odsoudil. Zároveň potvrdil Sobotku jako kandidáta na premiéra a odložil otázku mimořádného sjezdu, který Sobotka navrhoval kvůli neuspokojivému volebnímu výsledku. Mezi straníky převážil názor, že je třeba se soustředit na sestavení vlády. O sjezdu by ústřední výkonný výbor hlasoval až tehdy, kdyby selhalo vyjednávání o vládě.

Sobotka dnes v projevu straníky varoval, že pokud se sociální demokracie nesjednotí, stane se druhými zemanovci a skončí do několika let v propadlišti dějin. Právě nejednotnost strany, která se dlouhodobě dělila na křídlo kolem a Sobotky a křídlo kolem Haška, považuje za jednu hlavních příčiny slabého volebního výsledku své strany.

Schůzka v Lánech

Hašek a další čtyři představitelé ČSSD se tajně sešli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem hned v sobotu po volbách, o den později předsednictvo Sobotku vyzvalo k rezignaci. Sobotka to označil za pokus o puč. Hašek schůzku u prezidenta opakovaně popřel, byl ale usvědčen ze lži a na stranické funkce stejně jako všichni ostatní účastníci schůzky mimo místopředsedy Milana Chovance rezignoval. Chovanec totiž jako první schůzku přiznal, a tak se za něj v uplynulých dnech postavil i Sobotka.

To Chovance ochránilo a návrh hlasovat na ÚVV o jeho pozici dnes neprošel. Navíc byl zvolen do vyjednávacího týmu. Jeho a Sobotku doplní členové grémia Alena Gajdůšková a Lubomír Zaorálek a dále předseda Senátu Milan Štěch. Ještě dnes se tým sejde se zástupci ANO, v pondělí se začne připravovat schůzka s lidovci. Sobotka chce rovněž v pondělí požádat hradní kancelář o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem.

Konečné rozhodnutí, zda ČSSD do vlády vstoupí, učiní buď ústřední výkonný výbor strany, nebo bude kvůli tomu uspořádáno vnitrostranické referendum.

Odsunutím sjezdu se prodlužuje čas, kdy bude ČSSD fungovat bez dvojice místopředsedů, Michala Haška a Zdeňka Škromacha, kteří rezignovali na své funkce. Sobotka v tom ale nevidí problém.