Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Véčkaři se štěpí. Odchází Peake a spol

Praha – Tohle už tady bylo. Premiér Václav Klaus odjel do Sarajeva a Jan Ruml s Ivanem Pilipem ho vyzvali k odstoupení a očistě ODS. Následně založili Unii svobody. Říká se tomu Sarajevský atentát. Atentátníci dávno v politice skončili, Václav Klaus je dodnes na vrcholu.

17.4.2012 32
SDÍLEJ:

Radek John a Karolína PeakeFoto: Deník/Jan Jelínek

V úterý předseda VV Radek John odjel po zasedání výkonné rady do Polska a jeho 1. místopředsedkyně Karolína Peake svolala tiskovou konferenci, na níž oznámila, že odchází z VV a zakládá si vlastní platformu.

„Hlavním zlomem bylo rozhodnutí grémia VV o podání demisí ministrů za VV, které bylo nepochopitelné jak pro koaliční partnery, tak pro mě samotnou,“ uvedla Karolína Peake. Dodala, že s takovým postupem nesouhlasila.

Hra s čísly

O svém rozhodnutí opustit stranu ale nikoho z véčkařů neinformovala, dokonce ani svou blízkou přítelkyni Kateřinu Klasnovou. Naopak předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg přiznal, že o jejím záměru věděl.

„Z lidského hlediska na mě její vystoupení působilo velmi sympaticky. Chtěla se distancovat od politického stylu VV a považuji ji za statečnou ženu,“ ocenil postup vicepremiérky místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Měl jsem nějaké tuchy, ale o tom, co se stalo, jsem se dověděl až po návratu ze zahraničí,“ konstatoval premiér Petr Nečas v úterý vpodvečer. Chce o všem s Karolínou Peake hovořit, předpokládá však, že ona, Pavel Dobeš i Kamil Jankovský zůstanou ve vládě.

„Rozhodující je bezpečná parlamentní většina,“ dodal k dalšímu působení vlády.
Jenže tu v úterý vpodvečer neměl jistou. Na stranu Peake se podle informací Deníku z poslanců VV připojili Jana Suchá, Viktor Paggio, Radim Vysloužil, Lenka Andrýsová, Jiří Rusnok a Dagmar Navrátilová. S nimi by měl Petr Nečas 100 hlasů. Tím stoprvním by údajně mohl být dřívější člen ODS Martin Vacek.

Do klubu VV se naopak vrací, i když jako nečlen, Josef Dobeš. „Zdá se, že teď tam zůstanou slušní lidé,“ řekl Deníku. Soudí, že Karolína Peake jen dokonala to, co před rokem nemotorně spustila Kristýna Kočí.

„Klidně teď bude realizovat politiku ODS a TOP 09 zaměřenou proti důchodcům, učitelům a sociálně slabým rodinám. Kdyby Peake byla férová, přešla by rovnou do ODS,“ míní exministr školství. Dodal, že nyní už je jasné, kdo bude jeho nástupcem: „Křeslo má jisté kandidát Karolíny Peake Jiří Nantl.“

Na odpoledním zasedání vedení VV přitom bylo ve hře ještě jméno Jakuba Hodináře, dřívějšího Dobešova náměstka. Zatím ale není vůbec jisté, jestli se post ministra školství bude obsazovat.

„Vývoj situace ukazuje na naléhavou potřebu předčasných voleb. Tato vláda už nemá žádnou podporu veřejnosti a teď ztratila i legitimitu,“ sdělil místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. I politologové soudí, že by Nečasova nová sestava měla požádat sněmovnu o důvěru.
„Chci stavět, nikoli už bořit,“ uvedla Peake.

CO ZAZNĚLO

Václav Klaus, prezident
Pro mne je to nečekané sdělení, které vyvolá další otřesy na politické scéně. Buďto se dohodnou a budou mít evidentní většinu v parlamentu, nebo budou okamžitě předčasné volby. Na tom já nemám co měnit.
 
Petr Nečas (ODS), premiér
Měl jsem indicie, že se to může stát, ale že se to stalo, jsem se dozvěděl až po přistání v Praze. Ke koalici patří ten, kdo deklaruje, že podporuje tuto vládu a tento vládní program. Pro mě je důležitá vládní většina ve sněmovně.
 
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD
Odchod Karolíny Peake z VV znamená definitivní rozpad této vládní strany. Probíhající rozklad VV, které v posledních dnech ze všeho nejvíce připomínají Titanik, oslabí a zkomplikuje pozici Nečasovy vlády ve sněmovně. Opírání se o nové odpadlíky z VV kolem Peake dále podlomí vládní legitimitu. ČSSD proto pokládá za vysoce aktuální myšlenku nových voleb a vyzývá  k jejich uspořádání v co nejbližším červnovém termínu.
 
Viktor Paggio, poslanec opouštějící VV
Vzhledem k tomu, že nás současné vedení VV vede od prohry k prohře, vzhledem k nejasnému financování strany, neustálé konfrontační politice, neschopnosti přiznat chybu, neustálému svalování špatných výsledků na okolí a útokům na naše vlastní ministry jsem se rozhodl vystoupit z VV a následovat Karolínu Peake. Ona byla nadějí VV na budoucnost, dlouhodobě jsem za ni bojoval, a teď, když tu není, vím, že se vše vrátí do starých kolejí. Bohužel jsem během nekonečných krizí a ultimát došel ke smutnému závěru, že VV jsou nereformovatelné. Budu i nadále podporovat vládu a body obsažené v jejím programovém prohlášení.
 
Petr Gazdík (TOP 09),  pro Rádio Impuls
Nedovedu si představit, že bychom vládli ve stojedničce nebo ve stodvojce, to je příliš křehká většina na těžké zákony, které prosazujeme. Většina 104 až 105 poslanců je prostě většina, s kterou se podle mě dá vládnout.


Místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV).Místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová řekla Deníku:

Sáhla jsem si až na dno mezilidských vztahů

Praha /ROZHOVOR/ - Jedna ze zakladatelek VV a blízká přítelkyně Karolíny Peake Kateřina Klasnová je krokem Peake otřesena. Dál chce ale hájit program Věcí veřejných. Poslanci VV se sejdou ve středu, aby spočítali, kolik jich zbylo.
 
Karolína Peake opustila Věci veřejné. Pro Karla Schwarzenberga to novinka nebyla. Co pro vás?
S Karolínou Peake jsem byla v každodenním kontaktu, v úterý jsem s ní hovořila na výkonné radě VV, neřekla mi o svém záměru ani slovo. Dověděla jsem se o tom z její tiskové konference.
 
Takže vás její rozhodnutí Peake zaskočilo i jako její blízkou přítelkyni?
Až do úterka pro mě byla Karolína jedním z nejbližších lidí. Po tom, co udělala, jsem si sáhla na samotné dno mezilidských vztahů. Nikdy bych nevěřila, co může s lidmi udělat funkce a moc. Je to pro mne z lidského hlediska opravdu hodně těžké.

Vy budete dál pokračovat v politice za Věci veřejné?
Samozřejmě, stranu jsem zakládala, jsem v ní deset let. Cítím se vázána slibem, který jsem dala svým voličům, programem Věcí veřejných. Ve středu se sejde poslanecký klub VV, uvidíme, kdo se přidá na stranu přeběhlíků. Ale předpokládám, že většina to nebude. Mimochodem jejich postup mi připadá velmi podlý, předseda strany Radek John je totiž na zahraniční cestě v Polsku, udělali to za jeho zády. Myslím, že Karolína Peake za sebou nemá většinu regionů, grémia, členské základny. Ale o to jí a ostatním nejde, všimněte si, že odcházejí ti, kteří obsadili ministerské posty.

To byl podle vás hlavní motiv?
Není mi jasné, čeho chce Karolína Peake dosáhnout. Předpokládám, že o tom dopředu informovala premiéra a předsedu TOP 09. Je to jen sofistikovanější podoba puče, který před rokem neúspěšně provedli Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka.

Bude dál vládnout koalice ODS, TOP 09 a platforma Karolíny Peake, kterou nikdo nevolil?
Asi bude vládnout paskvil složený z trojkoalice ODS, TOP 09 a přeběhlíků.
Jde o přepsání politické mapy. Já osobně klidně budu v opozici, na funkci místopředsedkyně sněmovny nelpím. Naopak se mi rozvážou ruce pro zřetelnější kritiku Miroslava Kalouska, dění v Lesích ČR či církevních restitucí.

Pavel Dobeš, ministr dopravyMinistr dopravy Pavel Dobeš řekl Deníku:

Název pro novou stranu ještě nemáme

Praha /ROZHOVOR/ - Byl prvním, který se vzbouřil. Třicetiletý ministr dopravy Pavel Dobeš odmítl na začátku dubna  šéfovi VV Radku Johnovi odevzdat svoji bianco vyplněnou demisi. Vedení véčkařů a především Vít Bárta to považovali za zradu a na Dobeše tlačili, aby ministerský post opustil. Ten ale na žádná ultimáta nepřistoupil.
 
Budete následovat Karolínu Peake do nové strany?
Ano.

Z jakých důvodů?
Pro mě je nejdůležitější to, že je třeba nastolit změnu kurzu, která povede ke zlepšení politické scény, a tou reprezentantkou nového směru je v tuto chvíli jenom Karolína Peake. Budu s ní jednoznačně spolupracovat, budu ji podporovat. Co se týká VV, tak v posledních dvou týdnech mě vyjádření vedení strany naplňovalo velkou skepsí. Docházelo k různým výzvám k demisím a hrozbám vylučování, což je něco, s čím nemůžu souhlasit.

Premiér Nečas jasně řekl, že bude vládnout jen s jasnou většinou ve sněmovně. Můžete jasnou většinu garantovat?
V tuhle chvíli je důležité říci, že se jedná o rozhodnutí jednotlivých lidí, kteří mají zájem udělat jednoznačný krok ke zlepšení politické kultury, a já pevně doufám, že ta skupina bude natolik velká, že bude schopna postavit stabilní vládu, která bude plnit program, který byl stanoven.

Vstupujete do nové platformy, která se má změnit ve stranu, už je jasný název uskupení?
Zatím ne, je to hodně předčasné.

Autor: Kateřina Perknerová, Jan Klička

17.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 32
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Útok na mešitu na Sinajském poloostrově v Egyptě
AKTUALIZOVÁNO
19 4

Na mešitu v Egyptě zaútočili teroristé, zmařili životy nejméně 235 věřících

incident na Oxford street
AKTUALIZUJEME

Policisté v Londýně evakuovali stanici metra Oxford Circus. Terorismus?

Zbrojař, chemik nebo textař. Českým prezidentem chce být devět mužů

/ANKETA/ Největším favoritem prezidentské volby zůstává podle průběžných výsledků ankety Deníku Miloš Zeman. Pro současného prezidenta se vyslovilo 46 procent lidí. Druhý je se ziskem 34 procent hlasů bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. V anketě již hlasovalo přes 12 tisíc čtenářů. Celkem se o Hrad utká devět kandidátů, přinášíme jejich přehled.   

V Ostravě se chystá blokáda dopravy, první protest kvůli prodloužené Rudné

Lidem došla trpělivost a rozhodli se uskutečnit to, o čem na nedávném veřejném projednávání nekonečné stavby hrozili. Neplánují sice ještě pochodovat k domu architekta Richtára, který budování silnice I/11 brání. Zatarasí ulici 17. listopadu.

Sexistické prasátečko: anticenu získal vtip se souložícím párem na stole

/FOTOGALERIE/ Vítězný vtip, který ponižuje ženy. Anticenu Sexistické prasátečko organizace Nesehnutí letos získal facebookový příspěvek Free Radia, který označila za nepřijatelný naprostá většina hlasujících. „Dvaadevadesát procent lidí označlo za nepřijatelný obrázek souložícího páru na pracovním stole, který hlásal větu Cesta k úspěchu nemusí být složitá,“ popsala za organizátory Kristýna Pešáková.

Úsek Pražského okruhu získal kladné stanovisko EIA

Úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi a D1 v pátek získal kladné stanovisko vlivu na životní prostředí (EIA). Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Úsek označovaný číslem 511 by se mohl začít v roce 2020.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT