Sobotka na tiskové konferenci po jednání předsednictva uvedl, že sociální demokracie chce ve volbách zvítězit, aby mohla dál garantovat sociální spravedlnost či dostupnost veřejných služeb. "Očekávám, že (Birke) vytvoří tým, bude koordinovat přípravu voleb a v této věci posílí komunikaci uvnitř strany," uvedl premiér. Chce, aby se na kampani nepodíleli jen kandidáti do Sněmovny a vedení strany, ale všichni členové.

Čtěte také: Premiér Sobotka: Chci vyhrát volby. Babišovi možná nabídnu post ministra financí

Birke považuje za svou velkou výhodu to, že je zvyklý mluvit srozumitelně s lidmi a lidé mu rozumějí. "Tímto okamžikem začíná pro nás devítiměsíční boj, aby na konci bylo vítězství sociální demokracie," řekl. Vyloučil, že by na billboardech ČSSD vsadila na selfie, jako tomu bylo před loňskými krajskými volbami. "To si neumím představit, vypadám na nich příšerně," vysvětlil.

Před volbami by se mělo personálně posílit i zázemí strany v Lidovém domě, řekl Sobotka. "Nemohu vyloučit konzultace se zahraničními poradci, pokládám to za užitečné," uvedl. Chtěl by posílit značku ČSSD a veřejnosti postupně představovat programová témata, mezi nimi i ta, která strana například nemohla prosazovat kvůli koaličním kompromisům.

Sedmačtyřicetiletý Birke byl v minulosti spojen s předsedou ČSSD a premiérem Jiřím Paroubkem, s nímž působil na ministerstvu pro místní rozvoj a později i ve Strakově akademii jako ředitel kabinetu předsedy vlády. Starostou Náchoda je od roku 2010. Zastával i funkci prezidenta Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Poslancem je od roku 2013.

Spekulovalo se o Prouzovi

Spekulovalo se o tom, že kampaň povede státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Sobotka však ráno na twitteru napsal, že navrhne Birkeho. "Letošní volby budou mimořádně důležité, rozhodnou o dalším směřování naší země," uvedl Sobotka. ČSSD chce volby vyhrát a navázat na úspěšnou vládní práci, dodal.

Birke uvedl, že chce volby vyhrát. Neobává se ztráty, kterou ČSSD má v průzkumech na hnutí ANO. "Je to výzva, jsem vítězný typ," řekl novinářům ve Sněmovně. Začíná už vybírat spolupracovníky, podrobnosti o své představě podoby kampaně zatím nechtěl prozradit.

Před čtyřmi lety zastával funkci manažera ČSSD ve volbách do Sněmovny současný ministr vnitra a místopředseda strany Milan Chovanec. V loňských krajských a senátních volbách, které skončily pro ČSSD neúspěchem, se funkce ujal europoslanec Miroslav Poche.

Sociální demokracie v polovině prosince vyvrátila zprávy, že Prouzu už do funkce vybral ústřední výkonný výbor. Rozhodnutí totiž přísluší předsednictvu, které se dnes schází naposledy před březnovým sjezdem strany. Na něm se Birke bude ucházet o funkci v nejužším vedení ČSSD.

Čtěte také: Sobotka a Babiš po volbách už spolu ve vládě nezasednou