Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noční puč na zastupitelstvu: Pražská vláda se rozpadá

Praha – Noční hlasování o odvolání na zastupitelstvu hlavního města nepřečkali čtyři z jedenácti radních. Končí náměstek primátorky pro územní plánování a rozvoj Matěj Stropnický (SZ, Trojkoalice), radní pro správu majetku Michal Hašek, který je zároveň šéfem zastupitelského klubu ANO, radní pro sociální politiku a školství Irena Ropková a radní pro sport a volný čas Hana Nováková (obě ČSSD).

23.10.2015 68 AKTUALIZOVÁNO 23.10.2015
SDÍLEJ:

Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický na zasedání zastupitelstva.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Po jejich odvolání hlasovali v půl druhé ráno i členové koaličních klubů. Spolupráce ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) je tedy vážně otřesena a pravděpodobně se chýlí ke konci.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) neskrývá rozčarování a překvapení. „Nečekala jsem to. Předpokládám ale, že se nakonec dohodneme a budeme pokračovat na stávajícím koaličním půdorysu. „Koalice je funční. Přes veškeré nesrovnalosti. Já to ještě nevzdávám. Rada dál pracuje," poznamenala Krnáčová s tím, že zastupitelské kluby ANO, ČSSD a Trojkoalice se sejdou v pondělí.
„Aktuálně je koalice mrtvá," kontroval radní Jan Wolf (KDU-ČSL, Trojkoalice). Podobné stanovisko zastává radní Jana Plamínková (STAN, Trojkoalice). „Je to další z řady nepředložeností. Pro odvolání náměstka primátorky za Trojkoalici hlasovali zastupitelé hnutí ANO i ČSSD a to bez předchozího vypovězení koaliční smlouvy," řekla Plamínková.

Lídr Trojkoalice, zastupitel hlavního města a starosta Prahy 4 Petr Štěpánek je rovněž skeptický. „Koalice byla kvůli zasahování do kompetencí náměstka Stropnického a radní Plamínkové ze strany koaličních partnerů dlouhodobě nefunkční, což vyústilo v koaliční krizi. Porušení koaliční smlouvy ze strany koaličních partnerů vedlo k odvolání čtyř radních. Koalici v tuto chvíli považujeme za nefunkční. Vzhledem k přípravě rozpočtu hlavního města Prahy považuje Trojk oalice za důležité vyřešit tuto situaci do 5. Listopadu, tedy do další schůze zastupitelstva," řekl Štěpánek.

Na podraz z koaličních řad jako první oficiálně zareagovali Starostové a nezávislí (STAN – součást Trojkoalice). „Znamená to pád koalice. Pražská organizace Starostů a nezávislých považuje odvolání části Rady za jednoznačné porušení koaliční smlouvy a koalici jako takovou nadále nepovažuje za funkční.

„Vzniklá situace je důsledkem nekompetentnosti zastupitelů a radních za ANO a snahy ČSSD vrátit chod Prahy do starých kolejí. Nejvyšší prioritou STAN je vytvořit koalici novou, která bude funkční a schopna plnit své závazky vůči voličům. Především se jedná o schválení odpovědného rozpočtu," shrnul mluvčí STAN Karel Kreml. Dodal, že pražská organizace strany se sejde dnes ve 14 hodin a vydá další oficiální stanovisko. O porušení, respektive pohřbení koaliční smlouvy hovoří také zástupci ČSSD a ANO. „Je nám líto odvolání radní za ČSSD pro školství a sociální politiku Ireny Ropkové na nočním zasedání zastupitelstva. V předchozí rozpravě na její adresu nezazněla žádná kritika. Stejně tak jsme překvapeni odvoláním Hany Novákové z pozice radní pro sport a volný čas, protože dle našeho názoru obhájila své působení před pražskými zastupiteli. Strana zelených nikdy žádného člena rady za ČSSD nekritizovala z programového hlediska, ale jejich noční čin považujeme pouze za pomstu kvůli odvolání Matěje Stropnického. ČSSD opakovaně na mnoha jednáních i svým u snesením a veřejně deklarovala výhrady k práci a chování Matěje Stropnického, a to výhradně kvůli našemu programu a Pražanům. Řekli jsme veřejně, že návrh na odvolání Matěje Stropnického ČSSD podpoří, nemohlo tedy jít o žádné překvapení," zní usnesení klubu zastupitelů za ČSSD. Podle náměstka Dolínka je třeba situaci řešit okamžitě a co nejdříve svolat koaliční jednání. „ ČSSD považuje za nutné situaci vyřešit do 5. listopadu před tím, než se znovu sejde zastupitelstvo," vzkázal Dolínek.

Dvanáctihodinové grilování

Hlasování o odvolání radních, jmenovitě jednoho po druhém a abecedně od konce vyvolal po dvanáctihodinovém „grilování" členů rady šéf klubu TOP 09 Václav Novotný. Hned po hlasování o radním pro kulturu Janu Wolfovi (KDU-ČSL, Trojkoalice) přišlo na řadu hlasování o Stropnickém. Pro jeho odchod zvedli ruku členové klubu ČSSD, kteří tento krok avizovali už v dřívějším usnesení. To spustilo lavinu. Trojkoalice pak „na oplátku" hlasovala pro odvolání dvou radních za ČSSD a radního Haška z ANO. „Ukázalo se, že tady máme excelentní radní, ale také ty, kteří jsou na druhém konci spektra," řekl Novotný, konkrétní ale nebyl . Následně navrhl odvolání všech radních. "Toto by se nemohlo stát, kdyby koalice fungovala. Pouze hlasy opozice by na odvolání nestačily, takže se koalice „povraždila" navzájem," řekl Novotný po hlasování. „Byla to krevní msta. Pro odvolání náměstka Stropnického hlasovali lidé z ANO a ČSSD, následně se Trojkoalice pomstila a hlasovala pro odvolání radních za ČSSD a ANO," popsal dále Novotný.

Podle něj by měla vzninout úplně nová koalice. „Jsme oslovováni ze všech možných stran. Všichni hledají rychlé řešení. Koaliční strany nám už slibují gesce, postavení v radě i místa ve výborech. My budeme jednat, ale chceme kvalitní řešení. TOP 09 je pro zcela novou koalici, kde by měla hrát dominantní roli. TOP 09 má nyní podle mého názoru nejsilnější klub v zastupitelstvu, protože je jednotný Úzce spolupracujeme i s klubem Nezávislých, jehož předsedou je Tomáš Hudeček. Klub ANO, který je nejpočetnější, je nejednotný a podle mého názoru se rozpadne," shrnul předseda klubu TOP 09.

Ferjenčík navrhl odvolání Dolínka, následně svůj návrh stáhl

„Nesouhlasili jsme s odvoláním náměstka Stropnického, proto jsme v následujícím hlasování podpořili i odvolání radních za ČSSD," prozradil šéf klubu Pirátů Jakub Michálek. Jeho stranický kolega Mikuláš Ferjenčík zhruba v půl třetí ráno opětovně navrhl také odvolání náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD), který před tím hlasování ustál. Po pauze na jednání klubů ale Ferjenčík svůj návrh stáhl. „V kuloárech jsem zjistil, že pro to nenajdu podporu," sdělil na plénu Ferjenčík. Podle Michálka sice nestabilita na pražském magistrátu vyvrcholila, ovšem odvolání dvou radních za ČSSD i Haška z ANO znamená faktické oslabení dvou šedých eminencí pražské politiky – vlivného zastupitele z ČSSD Karla Březiny a předsedkyně pražské organizace ANO Radmily Kleslové, která dnes ráno složila funkce v pražských firmách, z nichž podle Pirátů měsíčně inkasovala stovky tisíc korun. „Krok paní Kleslové je dobrý. Její působení v pražských firmách škodilo hnutí ANO," komentovala primátorka Krnáčová.

„Radní Nováková umístila svého syna do dozorčí rady městské firmy a nebyla schopna to zdůvodnit. Radní Hašek je označován za spojence Radmily Kleslové a paní Kleslovou dosadil do funkcí v městských firmách.

Pravomocně odsouzený podvodník Karel Březina, předseda klubu ČSSD, by již neměl řídit pražskou koalici. Nyní má Rada hlavního města Prahy pouze 7 členů a moc šedých eminencí pražské politiky Radmily Kleslové Karla Březiny je oslabena. V nadcházejících vyjednáváních budou Piráti usilovat o odstavení této vlivové skupiny od moci v hlavním městě Praze," sdělil dnes dopoledne Michálek.
Ve svých funkcích stále zůstávají primátorka Adriana Krnáčová (ANO), náměstci Eva Kislingerová (ANO) a Petr Dolínek (ČSSD), dále i radní Libor Hadrava, Radek Lacko (oba ANO), Jana Plamínková (STAN, Trojkoalice) a Jan Wolf (KDU-ČSL, Trojkoalice). „ODS hlasovala jednotně pro odvolání všech radních na pražském magistrátu. Škoda, že jsou pryč jen čtyři. Zasloužili by si to všichni včetně primátorky," okomentoval výsledek zastupitel a předseda pražské ODS Filip Humplík. „Jednali jsme na zastupitelstvu celou noc a nakonec to vyústilo ve střílení koaličních stran na sebe navzájem. Od samého počátku koalice ANO-ČSSD-TROJKOALICE bylo jasné, že toto složení je naprosto nefunkčn í a Praha trpí a vše se rozpadá," přidala komentář předsedkyně klubu zastupitelů ODS Alexandra Udženija. „Jsme si vědomi složitosti situace a ODS je připravena ke konstruktivní spolupráci, která povede ke stabilizaci politické situace na magistrátě," doplnila.

„Oni se popravili mezi sebou, nějak nechápou, že politka je práce pro ty, kteří je zvolili a ne jejich dětská hra," připojila se zastupitelka za ODS a předsedkyně kontrolního výboru zastupitelstva Jaroslava Janderová.

Mirovský partnery nešetřil

Zastupitel za SZ a Trojkoalici Ondřej Mirovský své prozatímní politické partnery rozhodně nešetřil. „Osobě považuji odvolání Matěje Stropnického za nehorázný způsob vypovězení koaliční smlouvy, kdy se proti trojkoaličnímu náměstkovi spojilo 12 členů klubu ANO a 8 členů ČSSD doplněných hlasy opozice. Trojkoalice reagovala na tento krok podporou odvolání dvou radní za ČSSD a předsedy klubu ANO Michala Haška. Bohužel se opakuje tradiční scénář pražské magistrátní politiky, kdy žádná koalice nevydrží delší dobu a Praha bude opět chvíli stagnovat. Naším cílem nyní bude vytvořit novou koalici, kde bude šance prosadit maximum z programu Trojkoalice a Strany zelen&yacute ;ch a současně zajistit politickou stabilitu pro Prahu do konce volebního období," prohlásil Mirovský.

Náměstek Stropnický své odvolání spojuje především s možným zamítnutím celoměstsky významných změn územního plánu. „Vzpoura přátel starých pořádků ležela v sále zastupitelstva včera od rána svinutá jako had. Na programu bylo totiž poprvé i jednadevadesát změn územního plánu, ze dvou třetin mnou s posvěcením rady hlavního města navržených k zamítnutí, jimiž by se město přestalo rozlézat do krajiny, kde se nehovÄ ›lo ničím soukromým zájmům a kde developeři přicházeli v úhrnu o stovky milionů korun. Například na Trojmezí či u Džbánu. To bylo třeba zastavit," domnívá se Stropnický. Podle jeho interpretace se blížilo předložení již rozeslaného návrhu tak zvaného Strategického plánu, který by Praze jeho slovy stanovil udržitelné směřování obdobně jako v létě shozené stavební předpisy, a v němž prvním bodem byla integrace cizinců a druhým postupn&y acute; návrat všech bezdomovců do bydlení. „A také bylo třeba protlačit Metropolitní územní plán, který umožní stavět dosud nevídané vysoké budovy od Vysočan přes Žižkov po Pankrác a znemožní lidem se proti výstavbě bránit. Do opakovaného výběrového řízení na ředitele odboru územního rozvoje se opět přihlásil i odvolaný Jan Kábrt, nyní přechodně asistent socdem Jana Slezáka - toho je třeba reinstalovat, aby plán posvětil. Prozatím tedy konec nových časů," sdělil dále Stropnický k aktuálnímu vývoji na magistrátu. „Děkuji celé Trojkoalici a Zeleným zvláště. Děkuji i pětici statečných zastupitelů ANO, kteří pro odvolání ruku nezvedli: Krnáčová, Kaplicky-Fuchsová, Nacher, Polách, Nepil. Děkuji také všem pirátům a komunistům, kteří byli rovněž proti," dodal Stropnický.

Sobotka: Praha by si zasloužila méně politikaření

Podle některých opozičních i koaličních zastupitelů už krátce po odvolání radních, tedy zhruba ve tři hodiny ráno začla první neformální jednání o vytvoření nové koalice, respektive městské rady. Při stávajícím rozložení sil v zastupitelstvu to ale nebude jednoduché. Dosluhující koalice se opírala o většinu jediného hlasu v rámci 65 členného zastupitelstva. Varianta spolupráce dvou nejsilnějších klubů, tedy ANO a TOP 09 je prakticky znemožněna vyhrocenými vztahy lídrů obou politických uskupení – Andreje Babiše a Miroslava Kalouska na celostátní úrovni. Jiné varianty jsou vesměs matematicky neprůchodné. Šéf klubu TOP 09 Novotný i předseda pražské organizace strany Jiří Koubek již dříve uvedli, že o nové koalici začnou jednat až ve chvíli, kdy se rozpadne ta současná. „TOP 09 v Praze všechny demokratické strany a hnutí ANO předem informovala, že navrhne odvolání některých slabých kusů ve stádu Rady hlavního města Prahy. Tuto hromadnou porážku si ale koalice způsobila sama," zhodnotil prozatímní situaci Koubek.

Fakt, že se pražská koalice de facto rozpadla, uznal dnes dopoledne také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Praha by si zasloužila více stability a méně politikaření. Volby v Praze vyhrálo ANO, tak by ten chaos mělo rychle na základě jednání s ostatními stranami vyřešit. Primátorka by nyní měla postupovat tak, aby bylo do konání příštího zastupitelstva jasno. Je to v zájmu Prahy i jejích občanů, protože neúplná rada města bez jasné většiny v zastupitelstvu dlouho fungovat nemůže," " napsal redakci Sobotka.

Autor: Jakub Krupka

23.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 68
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Kratochvíl.

Týdenní zkrat: Vytuněná demokracie

Alžběta II. a princ Philip slaví platinovou svatbu
2 7

Britská královna Alžběta II. a princ Philip oslaví zítra platinovou svatbu

Prezidentem by se stal Zeman. Volilo by jej 41,5 procenta. Druhý by byl Drahoš

Současný prezident Miloš Zeman by v prezidentské volbě nyní získal 41,5 procenta hlasů. Bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše by volilo 30,5 procenta lidí a textaře Michala Horáčka 16,5 procenta. Další kandidáti mají výrazný odstup. Na čtvrtém místě je bývalý premiér Mirek Topolánek se čtyřmi procenty.

AKTUALIZOVÁNO

Motorest u dálnice zřejmě vzplanul od komína. Škoda jde do desítek milionů

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Mohutný požár se obešel bez zranění – a podařilo se zabránit jeho rozšíření. To jsou zřejmě jediné příznivé zprávy spojené s řáděním plamenů, které v sobotu hodinu a čtvrt před polednem zachvátily restaurační provoz v sousedství dálnice D10 u Hlavence na Praze-východ. Tomu, že Motorest 4 kameny, známý i v nedaleké Mladé Boleslavi a v Praze, zachvátil požár velkého rozsahu, už zdaleka nasvědčoval hustý tým valící se ze střechy budovy postavené ve stylu koliby, jímž probleskovaly plameny. Objekt požár zcela zničil i s veškerým vybavením. Škoda se odhaduje na 30 milionů korun.

Povolební postup Babiše a Zemana schvaluje téměř polovina Čechů

Téměř polovina Čechů souhlasí s povolebním postupem předsedy vítězného hnutí ANO Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro server Český rozhlas. Babiš se snaží o sestavení menšinové vlády. Prezident, který v Lánech přijal zástupce všech parlamentních stran, mu přislíbil první dva pokusy na získání důvěry Sněmovny.

AKTUALIZOVÁNO

Tomáš Hradílek je v nemocnici. Nelze přihlížet smrti vlastního otce, říká dcera

Bývalý disident a ministr vnitra Tomáš Hradílek ukončil po 17 dnech hladovku, kterou držel kvůli opětovné kandidatuře prezidenta Miloše Zemana. Chtěl, aby Zeman již nekandidoval na Hrad. Hradílek s hladovkou přestal na nátlak rodiny, nyní je v péči lékařů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT