Podle dřívější výstrahy, kterou meteorologové vydali dnes před polednem, se mají bouřky večer a v noci vytvářet na celém území Česka v přehřátém vlhkém vzduchu, který má dosahovat nejvyšších teplot v průměru až 35 stupňů Celsia. Místy může v krátké době napršet 50 milimetrů srážek. Lze očekávat rychlé rozvodnění malých toků a zatopení níže položených míst, sklepů a podemletí komunikací. Nejsilnější nárazy větru mohou dosahovat rychlosti kolem 90 kilometrů v hodině.

Krátce po poledni se bouřky objevily v předhůří Šumavy na Českobudějovicku, Českokrumlovsku, Prachaticku, Strakonicku a Písecku. Odpoledne se prohnaly od okresu Český Krumlov přes České Budějovice, Tábor, Jindřichův Hradec a okres Pelhřimov.

Na Klatovsku padaly obrovské kroupy

Kroupy ve Vitni u StrážovaV sobotu odpoledne zasáhly Klatovsko silné bouřky, místy provázené krupobitím. Některé silnice byly zaplavené, profesionální a dobrovolní hasiči na mnoha místech čerpali či stále čerpají vodu.

V Neznašovech, Vrhavči a Malé Vísce zatopil rozvodněný Drnový potok desítky domů, podle místních byl vzestup hladiny extrémně rychlý, pouze cca půl hodiny a výška hladiny až o čtyřicet centimetrů překročila hladiny z předchozích povodní, včetně povodně v roce 2002. Více ZDE.

Padaly teplotní rekordy

Ještě před příchodem bouřek na území České republiky padaly teplotní rekordy. Překonány byly na více než polovině stanic, které sledují počasí déle než 30 let. Nejtepleji bylo v Ostravě-Porubě, kde meteorologové naměřili 36,2 stupně Celsia. Více ZDE

Jihočeští hasiči odklízeli stromy a zachraňovali kuřata

Jihočeští hasiči dnes kvůli silným bouřkám zasahovali na 80 místech kraje. V polovině případů odstraňovali spadané stromy, ve druhé polovině případů je zaměstnalo odstraňování následků prudkých a silných dešťů. Nejhorší byla situace na Táborsku a Jindřichohradecku. V Sudoměřicích u Bechyně zachraňovali kuřata ze zdejší farmy. Hasiči neevidují žádné zraněné, řekla tisková mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů.

Nejvíce zásahů měli hasiči ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku, na Třeboňsku a v okolí Kardašovy Řečice na Jindřichohradecku. Nyní hasiči zasahují na Českokrumlovsku a u Lipna.

Zhruba ve 40 případech dnes hasiči likvidovali následky prudkých dešťů. "Jednalo se o čerpání vody, pročišťování kanálů, propustků a monitoring situace," uvedla Matějů. "V Sudoměřicích u Bechyně před vodou zachraňovali kuřata na zdejší farmě," doplnila. Vodu museli například čerpat také u železniční stanice ve Veselí nad Lužnicí, odstraňovali bahno a vodu na silnici v Drahově na Táborsku.

Jižní Čechy zasáhly bouřky po poledni, kdy se vyskytovaly v předhůří Šumavy, během dne postupovaly celým regionem. Podle meteorologů je provázely kroupy a přívalové lijáky s ojedinělými krátkodobými úhrny 30 milimetrů za hodinu. Další vlna bouřek se v jižních a západních Čechách očekává v následujících hodinách.

Jindřichohradeckem se přehnaly bouřky

Po několika tropických dnech se na Jindřichohradecko přihnaly bouřky často doprovázené silným větrem a kroupami. Podle tiskové mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů jihočeští hasiči jen do 18 hodin vyjížděli k padesátce případů spojených s bouřkami. Více ZDE

Silná bouřka zaměstnala hasiče na Liberecku a Českolipsku

Silná bouřka zasáhla dnes odpoledne Liberecko a Českolipsko. Popadané stromy zastavily provoz na dvou železničních tratích. Hasiči museli odklízet desítky popadaných stromů, čerpali vodu a pomáhali i s evakuací promočených skautů. V souvislosti s bouřkou bylo do 20:00 hlášeno na operační středisko 80 událostí hlavně na Liberecku a Českolipsku, od půlnoci bylo v celém kraji více než sto výjezdů, řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.

Silná bouřka zasáhla oblast Českolipska a Liberecka po 14:00, na většině míst spadlo během hodiny až 30 milimetrů srážek. Extrémní srážky hlásí stanice Povodí Labe na Harcovském potoce, kde během čtyř hodin napršelo bezmála 53 litrů na metr čtvereční, na Černé Nise v Rudolfově přes 47 litrů. Ve Stružnici na Českolipsku čerpali hasiči vodu z budovy pošty, čerpat vodu vyjížděli i do Volgogradské ulice v Liberci.

"V 17:10 nás požádali ze skautského tábora o pomoc při odvozu devíti promočených dětí z tábora v údolí Zábrdka u Hlavice. Nakonec byly evakuovány dvě skupiny dětí včetně dospělých. Všech 45 osob dovezli hasiči do kulturního domu ve Všelibicích. Žádné z dětí nebylo zraněno," řekla Štrauchová.

Přívalový déšť provázel i silný vítr, který vyvracel a lámal stromy. Popadané stromy zastavily po 16:00 dopravu na trati z Bakova nad Jizerou přes Bělou pod Bezdězem a Bezděz do Oken, kde vlak najel do spadlého stromu, zraněn ale nikdo nebyl. Další strom zablokoval trať mezi Karlovem pod Ještědem a Křižany. "Vlak tam naštěstí stihl zastavit," dodala Štrauchová. Na obou tratích byl před 20:00 provoz obnoven.

Popadané stromy ale zablokovaly i řadu silnic. "Třeba na silnici z Doks na Oboru na Českolipsku se museli hasiči popadanými stromy doslova prořezat," poznamenala mluvčí hasičů. V Dolní Libchavě podle ní spadl zlomený strom na zaparkovaný automobil, nikdo v něm ale nebyl. V Hrádku nad Nisou strhl spadlý strom kabel veřejného osvětlení. "V Mníšku blesk udeřil do stromu, jehož prasklá část hrozila pádem na hřiště. Hasiči ho odstraňovali s pomocí výškové techniky," řekla mluvčí.

Popadané stromy odklízeli hasiči i v Liberci, Doksech, Osečné, Kryštofově Údolí, Zákupech či v Janově Dole. "Výjezd speciálního technického kontejneru si vyžádal pád vzrostlého stromu na dva objekty v Ještědské ulici v Liberci. Ještě před řezáním bylo třeba strom zajistit proti dalšímu pohybu a k tomu použili hasiči dřevěné trámy a stabilizační tyče, které jsou právě vybavením technického kontejneru," popsala náročný zásah Štrauchová. Teprve pak mohli lezci strom postupně rozřezat. Hasiči vyjížděli také ke dvěma požárům trafostanic.