Dnešní maxima se pohybovaly většinou mezi 31 až 35 stupni. Přes 36 stupňů se teplota vyšplhala kromě Neumětel také v Řeži u Prahy, kde bylo 36,6 stupně. O dvě desetiny stupně méně naměřili v Dobřichovicích u Prahy.

Tropický den, tedy takový, kdy teploty neklesnou pod 30 stupňů, dnes zaznamenalo 77 procent stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teplotní rekordy pro 3. srpen ale padly jen na třech stanicích, které měří teplotu alespoň tři dekády.

Noc na dnešek byla tropická téměř na pětině měřicích stanic. Nejvyšší minimální teplotu zaznamenala stanice Holovousy na Jičínsku, a to 24,2 stupně.

Vlna veder trvá v Česku od začátku týdne. Středa byla zatím nejteplejším dnem celého roku, v Řeži u Prahy meteorologové naměřili 38 stupňů.

Mírné ochlazení by podle meteorologů mělo přijít až na konci týdne. V neděli přes Česko přejde od severozápadu studená fronta a nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 28 až 32 stupni Celsia.

Kvůli suchému a teplému počasí dnes meteorologové rozšířili varování před požáry, které se týká už deseti regionů. Výstraha se nevztahuje pouze na Moravskoslezský, Jihočeský a Karlovarský kraj a Vysočinu.

Požáry nejsou jediným rizikem spojeným s vysokými teplotami. Problémem je i zvýšená koncentrace přízemního ozonu, který způsobuje podráždění dýchacích cest a očí, bolesti hlavy a zvyšuje riziko astmatického záchvatu. Od úterý platila kvůli přízemnímu ozonu smogová situace v Ústeckém a Středočeském kraji. Dnes odpoledne ji meteorologové v obou regionech odvolali.

Dlouhotrvající sucho bere vodu v řekách, vodáci proto mají omezené možnosti. Malé toky nejsou splavné a u větších musejí kvůli poklesu hladiny počítat s nesjízdnými úseky, mělčinami a kameny. Přesto mají lidé o sjíždění řek zájem a některé z nich jako Vltava nebo Otava zažívají o víkendech nápor vodáků.

S vlnou veder se kromě Česka potýkají i další země. Nebývale vysoké teploty panují v celé Evropě od Skandinávie po Řecko, vůbec nejvíce přitom ukazují teploměry ve Španělsku a Portugalsku. Ve Španělsku si vedra vyžádala už dvě oběti na životech.