„Po zadní straně tlakové výše nad východní Evropou k nám bude zesilovat příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu. Ze čtvrtka na pátek bude postupovat od západu přes naše území studená fronta,“ uvedli meteorologové.

Srpnové vedro. Ilustrační foto
Teploty v týdnu vystoupají až k 38 stupňům, vedra poleví v pátek

V úterý budou nejvyšší odpolední teploty stoupat k 30 až 34 stupňům Celsia, v Polabí a Poohří až k 36 stupňům. Ve středu a ve čtvrtek bude příliv teplého vzduchu vrcholit, může být místy až 38 stupňů.

Zalévání nepomůže

O nastalém počasí vědí své hlavně sadaři, zahrádkáři či houbaři. Kropit záhony se teď například musí mimo hlavní výheň.

„Tepla jsou dlouhodobá, musíme hodně šetřit vodou, zalévat rostliny pouze večer a ráno, a hlavně ke kořenům,“ podotkla tajemnice Českého zahrádkářského svazu Marta Pawlicová.

Samice slona indického Bala a Rání se v létě mohou ochladit v nádrži s vodou nebo na sebe hází studený písek. Při velkých vedrech kropí hadicí slony pracovníci zoologické zahrady. Snímek je z 1. srpna.
OBRAZEM: Nejlepší fotografie týdne

Pro mnohé méně zkušené zahrádkáře by mohlo být překvapením, že rostlině příliš nepomáhá obyčejné zalévání vodou, a už vůbec ne v průběhu dne, kdy se voda okamžitě odpaří. Spíše jí, podle Pawlicové, pomůže například trocha rozhozeného kompostu kolem půdy nebo drcená sláma. Také je velmi vhodné rozrušovat škraloup půdy, aby se uvolnily kapiláry, a pohnojit rostlinku ve vodě rozpustným hnojivem. „Ideální je zalévání nachytanou dešťovou vodou, která má proti chlorované vodě ideální složení a teplotu,“ říká.

Housenka na švestky

A škůdci? „Letos zahrádkáře potrápily přemnožené mšice, ale situaci nakonec zvládli. S plísněmi problémy zatím nemají, ani například mandelinky se příliš nevyskytují. Ale vyskytl se nový cizokrajný parazit, housenka, která napadá švestky tím, že se postupně provrtá až k pecce,“ konstatovala Pawlicová.

Koupaliště Polanka. Ilustrační foto
Vedro díky dešti polevilo. Od středy by teploty měly opět atakovat 35 stupňů

Velmi bídné úlovky v těchto dnech nosí houbaři. Kvůli vedrům se ale objevují i rarity, mělnickému mykologovi Jaroslavu Malému se podařil naprosto unikátní kousek. Objevil houbu, která roste hlavně v subtropickém pásu. „Konečně mám vyfotografovanou mřížovku červenou (Clathrus ruber), která je vzácná a většinou roste ve středomořských oblastech,“ svěřil se Jaroslav Malý. Svůj úlovek přitom vyfotil v Praze na jedné soukromé zahradě, kde majitelům vyrůstá bambus. Upozornil ho na to kamarád. „Dvakrát jsem kvůli ní byl ve Španělsku, ale vždy jsem měl smůlu, a nakonec vyrostla tady v Čechách,“ dodává mykolog.