Cenu pravidelně získávají lidé za jejich význačné přispění k rozvoji občanské a mezinárodní společnosti. Letos se budou předávat poosmnácté.

Hlavní cena

Hlavní cenu Hanno Ellenbogenové převezmou zástupci mezinárodního spolku Santa Marta Group v čele s westminsterským arcibiskupem Vincentem Nicholsem. Jde o alianci, která sdružuje politiky a katolické církevní hodnostáře, kteří se zasazují za konec moderního otrokářství a obchodování s lidmi v různých částech světa.

Slovenské deníky po vraždě novináře Jána Kuciaka
Případ vraždy Jána Kuciaka provází řada nesrovnalostí

Sedmadvacetiletého novináře a jeho stejně starou snoubenku zastřelil neznámý vrah v jejich domě ve Veľké Mači 21. února. Policie je našla až po čtyřech dnech na základě podnětu novinářovy matky. Vyšetřovatelé dříve jako nejpravděpodobnější motiv vraždy označili investigativní práci reportéra. Zločin vyvolal na Slovensku demonstrace a vedl k pádu tehdejší vlády Roberta Fica.

Robert Kaliňák.
Prohloubení slovenské krize? Kaliňák byl kvůli únosu Vietnamce na detektoru lži

Pražská společnost pro mezinárodní spolupráci vznikla v roce 1999 jako organizace Čechů a cizinců s cílem podporovat jedince, kteří se budou snažit přispívat k obnovení oddanosti občanské společnosti. Ocenění nese jméno matky prezidenta společnosti Marca Ellenbogena. Léta strávila s rodinou v poválečném rozděleném Německu. Řídila se vírou, že je třeba pozitivním způsobem překonávat bariéry mezi národy a lidmi.

Cenu převzal Havel, Forman i Albrightová

V minulých ročnících ceny převzali třeba bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, prezident Václav Havel, režisér Miloš Forman, tibetský vůdce dalajlama, polský historik a novinář Adam Michnik, gymnastka Věra Čáslavská či herečka Magda Vášáryová.

Akce na počest zavražděného novináře Jána Kuciaka
Kokainový král Aquino pral peníze v Tatrách. Psal o něm před smrtí i Kuciak