Silné sněžení podle meteorologů hrozí od dnešních 15:00 do 20:00 v části severních a východních Čech a velké části Moravy a Slezska. Výstraha před vydatným deštěm platí již od dnešního poledne do sobotních 12:00 na Českokrumlovsku a Prachaticku v jižních Čechách. Pro zmíněné okresy také platí varování před zvedáním hladin toků. Nebezpečí povodní je ale nízké.

"V severovýchodní polovině ČR se může přechodně vyskytnout silné sněžení - během hodiny mohou napadnout až tři centimetry nového sněhu, které bude přecházet do deště, ojediněle i mrznoucího s tvorbou ledovky," popsali situaci pracovníci ČHMÚ. Na Šumavě dnes a v sobotu déšť a tání sněhu způsobí vzestupy hladin menších toků. "V noci z pátku na sobotu očekáváme, že dojde v povodí horní Otavy, Blanice a Vltavy nad VD (Vodní dílo) Lipno k dosažení prvního stupně povodňové aktivity. V sobotu během dne by horní úseky toků měly už klesat," doplnili meteorologové.

Výstraha před silným větrem je v platnosti od dnešních 15:00 do 18:00 pro téměř všechny kraje kromě Libereckého, Jihomoravského a Zlínského. V nárazech může vítr dosahovat rychlosti 55 až 70 kilometrů za hodinu, a na horách dokonce až 90 kilometrů za hodinu.