Podle šéfa pořádajícího sdružení Prague Pride Czeslawa Walka tak česká metropole nyní „zažívá svůj coming out“.

Uspořádání festivalu podpořila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Proti akci se v minulých dnech postavili konzervativci. Pořadatelé vydali doporučení účastníkům, jak se mají vyhýbat případnému konfliktu.

Festival začal dnes odpoledne v hotelu Sheraton, a to malou recepcí. Zahájila ho krátká vystoupení a přípitek. Velký slavnostní start „se stříháním pásky“ pořadatelé podle Walka nenachystali. Dnešní program obsahoval cvičení jógy, diskusi v Brně, setkání gayů či karnevalovou party. Původně plánovaný večírek naháčů organizátoři z bezpečnostních důvodů zrušili. Podle policie totiž právě on mohl představovat nebezpečí výpadů. Walek dnes znovu zopakoval, že pořadatelé spolupracují s policií a bezpečnost na akci je zajištěna. (čtk)

Velvyslanci podporují gay pochody běžně

Poté, co se prezident Václav Klaus zastal svého vicekancléře Petra Hájka, který nazval homosexuály devianty, se pustil do třinácti velvyslanců, stojících na opačné straně. Ambasadoři, například USA, Velké Británie, Norska či Španělska, v otevřeném dopise podpořili festival Prague Pride jako akci oslavující toleranci a vzájemnou úctu lidí, ať už jsou bílí, černí, gayové, heterosexuálové, křesťani nebo muslimové.

„Nedovedu si představit, že by si jakýkoli náš velvyslanec dovolil formou petice zasahovat do vnitropolitické diskuse v jakékoli demokratické zemi světa,“ rozčílil se Klaus.

Špatné informace

Stejně jako šéf diplomacie Schwarzenberg má ale mizerné informace. Podobné karnevalové průvody totiž zaštiťují velvyslanci zcela běžně. A aby té ostudy nebylo málo, dokonce tak nedávno učinili i čeští zástupci hlavy státu v Maďarsku a Estonsku. Jak řekl v televizních Událostech, komentářích ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák, jejich podpis ho nijak nepřekvapil. „Tolerance vůči menšinám je v západním světě považována za určitý lakmusový papírek toho, že ten systém nějak funguje, že se hlásí k západním hodnotám,“ uvedl Drulák.

Jinými slovy, kdyby se tématu neujali Hájek a předseda konzervativní iniciativy D.O.S.T Ladislav Bátora, žádné přestřelky by nebyly. Takhle zarytí konzervativci dokázali hlavně to, že sobotního průvodu se podle organizátorů zúčastní až sedm tisíc lidí.

Otázka je, v jaké přítomnosti se ocitne šéf personálního odboru ministerstva školství Bátora, který se zúčastní vzdoropochodu Pro rodinu. Vandasova Dělnická strana sociální spravedlnosti totiž ohlásila, že v ulicích také chybět nebude. „Není přípustné veřejně oslavovat něco, co není přirozené a nikdy nebylo,“ uvedl Tomáš Vandas.

K tomu ale šéf TOP 09 Schwarzenberg mlčí. Přitom v minulých měsících doslova hýřil výroky, které mohly v zahraničí Česko poškodit.

Žertování na hraně

Při cestě po USA nepřímo se postavil na stranu Diag Human v dlouholetém sporu s českým státem, posléze zase přiznal, že by lva a orlici ve státním znaku vyměnil za krtka tuneláře a sojku práskačku.

„Pan ministr dal bezděky, ale jasně najevo, co si myslí o státě, v němž vykonává významnou ústavní funkci, i o svých partnerech politicích. Údajně s humornou nadsázkou. Představte si, že by si podobně zavtipkoval třeba dánský ministr zahraničí: nejspíš by hned druhý den podával demisi. Představa je to obtížná, protože dánského ministra zahraničí bezpochyby něco podobného vůbec nenapadne,“ soudí politolog Bohumil Doležal.

Možná by si tak prezidentovo pokárání zasloužil někdo jiný než velvyslanci v Praze.

Co také řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg

„Bohudík už je to tak dávno, co jsem byl naposled v Praze, že už si na ty paka nepamatuju.“

(Vzkaz k jednání koaličních lídrů z USA , 1.6. 2011)

„Náš státní znak bych opravdu rád změnil. Že bychom byli nějaké lví povahy, to jsem prozatím nezjistil. Krteček je ale nesmírně oblíbený. Je všude ve světě známý a je to jediné zvíře, které pánbůh stvořil, aby dělalo tunely. Krteček a sojka práskačka – takový by měl být pravý znak České republiky.“

(V rozhovoru pro LN zhodnotil vesmírnou Krtečkovu misi, 23.6. 2011)

„Budeme si muset zvykat na to, že soudy v Evropě nerozhodují podle názoru našich ministrů. Když něco prohrajeme, když něco šlohneme, musíme to také zaplatit.“

(Vyjádření po soudním zabavení uměleckých děl ve Vídni v souvislosti s kauzou Diag Human, 30.5. 2011

„Nepovažuji to za rozumné, ale za kontraproduktivní.“

(Reakce na dopis 13 ambasadorů, kteří podpořili festival Prague Pride, 8.8. 2011)

Kateřina Perknerová