Všechny páry jsou z Prahy a podle Miroslavy Hessové z odboru sociálních věcí, jsou ze zájemců nejtolerantnější. Ne každá pražská rodina je totiž ochotna přijmout dítě bez identity. Podle ní totiž není nevyloučeno, že Vendelín je synem bezdomovkyně, ženy, která bere drogy nebo má psychickou nemoc.

Zřejmě nejznámější miminko poslední doby Vendelín Čtvrtek, kterého našel před měsícem vkontejneru na Spořilově bezdomovec, opustí kojenecký ústav vKrči. Během příštího týdne by totiž mohl získat nový domov a rodinu. Deníku to sdělila úřednice odboru sociálních věcí pražského magistrátu Miroslava Hessová. „Zdeseti rodin, které omalého Vendelína projevili zájem, jsme vytipovali čtyři a začátkem týdne oslovíme první znich,“ řekla Deníku Hessová stím, že magistrát čekal na neurologické vyšetření, pro jehož výsledky si jdou vpondělí.

Bližší informace orodinách, a to zda bude mít Vendelín třeba sourozence pražský magistrát nesděluje. „Při výběru vhodného páru byla kritériem především tolerantnost. Rodiče vpotaz, že biologická matka dítěte může být narkomanka, bezdomovkyně nebo trpět psychickou poruchou,“ uvedla Hessová.

Aprávě to většinu žadatelů zastrašilo. Většina zrodičů není ochotna takové dítě přijmout. Zdatabáze zhruba 150potenciálních párů, se přihlásilo deset. Podle úřednic sociálního odboru jsou Pražané ve výběru dětí velmi vybíraví. „Každý chce zdravé, hezké, neromské dítě. Pokud to miminka nesplňují, šance na jejich umístění je mizivá. Ročně otakové přírůstky do rodin projeví zájem zhruba dva, tři žadatelé,“ popsala praxi Hessová

Až magistrát rozhodne otom, komu zPražanů dá přednost, budou si ho moci zkojeneckého ústavu vKrči ještě ten den vyzvednout. Podle zkušenosti to ale ne všichni udělají. Ne každý člověk je totiž schopný ze dne na den přestat pracovat, a tak třeba týden než vše zařídí nového potomka navštěvuje vústavu.

Noví rodiče Vendelína ale musejí počítat sjednou nepříjemností, a to že by se osyna mohli přihlásit biologičtí rodiče. Pokud to neudělají, po dvou měsících čeká nové opatrovníky kontrola jak schlapcem sžívají, a po třech měsících rozhodne soud oadopci.(luc)