Krausova dávná aféra s dovozem kakaa byla jakž takž smazána jeho čtyřletým poslaneckým půstem, jenže těsně před volbami ho doběhla jiná. Ta s porcováním medvěda pro harrachovský hotel právníka Petra Vrtala. Kraus jako šéf rozpočtového výboru sněmovny měl být u zrodu štědré 25 milionové dotace. Všechna obvinění popřel, zůstal jako trojka na kandidátce a málokdo pochyboval o jeho comebacku.

Vyděrači?

„Nebyl jsem zvolen o 296 hlasů, a to díky některým členům ČSSD, kteří bojkotovali moji volbu a dokonce vyzývali k mé nevolbě,“ sdělil Kraus Deníku. Myslí si, že voliči dali přednost „těm, kteří budou ozdravovat státní finance na jejich účet“. Zároveň pesimisticky předvídá: „Věci veřejné jsou neprůhledná parta, která bude vydírat ty dva druhé. Sodoma Gomora.“

Věra Luxová kandidovala za lidovce. Získala největší podíl preferenčních hlasů, podpořilo ji 30,25 procenta lidí. Porazila i Karla Schwarzenberga. Nic jí to ale nebylo platné, protože lidovci celostátně nepřekročili pětiprocentní hranici. „Důvěra lidí mě moc potěšila. Myslím, že to byl projev sympatií vůči člověku s pozitivním vztahem k životu, podobnému, jaký žijí oni sami,“ řekla Deníku Luxová. Pravděpodobně bude kandidovat v komunálních volbách. Na ty senátní si bude muset počkat, protože v Chocni, kde žije, budou senátora vybírat až za čtyři roky.

Právníci bodovali

Slavili naopak právníci Stanislav Křeček z ČSSD a Marek Benda z ODS. Křečka lidé poslali do sněmovny z 18. místa. „Znají mě ze sdružení nájemníků, podobně mě zakroužkovali už v minulých volbách,“ lakonicky uvedl Křeček. Marka Bendu voliči ve sněmovně chtěli i přes jeho natahovací rigorózní práci na plzeňských právech. Svou chybu ale uznal, doktorátu se vzdal a hodlá ho obhájit s obsáhlejší prací. Znovu se bude ucházet o místo v ústavněprávním výboru, jemuž předsedal. „Určitě se tam dostanu, je tam hodně práce a málo vztahu k veřejným financím,“ směje se Benda. Soudí, že sněmovnu by měl vést předseda z koaličních řad a maximálně čtyři místopředsedové. „Jedním z nich by měl být sociální demokrat, komunista ale žádný,“ uzavřel.