Stát má novou metlu na lidi, kteří jsou dlouhodobě bez práce a nesnaží se to nijak změnit.

Pokud neprokážou aktivitu, přijdou o životní minimum 3410 korun měsíčně a dostanou jen takzvané existenční minimum ve výši 2200 korun. 

Ode dneška totiž mohou úřady práce poslat první lidi na takzvanou veřejnou službu, a to v minimální délce 20 hodin měsíčně.

Zmrzlina. Ilustrační foto.
Točené zmrzlině z Čech se daří v Perském zálivu

Na rozdíl od veřejné služby, kterou Nečasova vláda v roce 2012 zavedla jako povinnou (a Ústavní soud ji pak jako nevolnictví zrušil), tentokrát nejde o povinnost.

Dlouhodobě nezaměstnaný může veřejnou službu odmítnout.

V takovém případě ale budou úřady práce postupovat individuálně. Pokud dotyčný navštěvuje třeba rekvalifikační kurz a celkově s úředníky spolupracuje, o životní minimum přijít nemusí. Pokud je pasivní a navíc odmítne veřejnou službu, čeká ho jen zmiňované existenční minimum.

Kresba Milana Kounovského
Kresba Milana Kounovského

Dvacet odpracovaných hodin měsíčně je minimum. Pokud někdo odpracuje třicet hodin, zůstane mu nejenom životní minimum, ale navíc dostane odměnu 605 korun. Veřejné práci by mohly řádově využít tisíce lidí. Formálně to zaštítí úřad práce, ale konkrétní činnosti budou ve prospěch obcí či různých sociálních ústavů a škol. „Dosud na veřejnou službu nastoupilo, nebo v nejbližší době nastoupí, 2230 klientů,“ potvrdila včera Deníku mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Na začátku prázdnin již úřad evidoval skoro 6900 pozic pro výkon veřejné služby. „A nejedná se jen o činnosti při zajištění čistoty ulic, veřejných prostranství a zeleně, ale i o aktivity, které lidé vykonávají během veřejnosti přístupných sportovních, kulturních a obdobných akcí,“ zdůrazňuje Beránková.

ZAHRADNÍK ČI ÚŘEDNÍK

Na nové pracanty se teď těší například v Chabařovicích na Ústecku. „Jestli přijde zahradník, svěříme mu například práci v novém parku,“ přeje si starosta Josef Kusebauch. Na mosteckém magistrátu zase tvrdí, že by ocenili pomocnou sílu na zpracování administrativy. „Uplatnit by se určitě mohli například při úklidu města. Museli by však být dostatečně motivovaní, ne všechny zkušenosti, které jsme měli s různými sociálně aktivizačními programy, byly dobré,“ připouští zároveň místostarosta jihočeské Soběslavi Vladimír Drachovský.

Ivan Hoffman
Den Ivana Hoffmana: Oko za oko

Část lidí bude z veřejných prací zákonem vyloučena. Jde o lidi starší 68 let, osoby s rodičovským příspěvkem, invalidy ve 2. a 3. stupni a dále osoby pobírající příspěvek na péči ve II. až IV. stupni a o ně pečující osoby. „Veřejná služba má lidem pomáhat, ne je trestat,“ uvedla již na jaře ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

ZA TO MAJÍ DĚLAT?

Kritikové to vidí jinak. Podle Martina Šimáčka, ředitele Institutu pro sociální inkluzi, takto navržená veřejná práce nepřinese kýžený efekt. „Cílem veřejné práce by mělo být aktivizovat lidi a naučit je, že za práci přijde adekvátní  odměna. Ta je v tomto případě mizivá,“ upozorňuje Šimáček.

Aby veřejná služba měla výchovný efekt, a nebylo to jen státem vynucené zametání, je podle Šimáčka nutné nastavit lepší ohodnocení, ale také ji časově ohraničit. „Musí jít o dočasnou věc,“ zdůrazňuje Šimáček. Tedy: aby si lidé mohli vydělat i tisíce korun, tím se „nadchli“ a byli motivováni další tisíce korun vydělat v normálním zaměstnání. Tak, jak to činí drtivá většina populace.

Výběh vlků Hudsonových v olomoucké zoo
Kvůli pokousání holčičky v zoo se ozvalo několik svědků

„Takto mi ale přijde, že poslanci před volbami udělali na efekt veřejnou službu. Skutečná pomoc pro lidi bez pracovních návyků to ale není,“ uzavírá Šimáček.