Praha - Přání veřejnosti je jasné. Většina občanů chce, aby si hlavu státu mohli zvolit přímo. Letos to ještě není možné, a proto si lidé přejí vědět, koho bude jejich zástupce vparlamentu volit. Jenže zákonodárci mají častokrát jiný názor. Na otázku Deníku, koho vpátek zaškrtnou na svém hlasovacím lístku, neodpovědělo jedenáct poslanců (tři zODS, včetně premiéra Topolánka, sedm zČSSD, jeden zKSČM) a sedm senátorů (jeden zODS, jeden zČSSD, tři zKDU-ČSL a dva zKlubu otevřené demokracie).


„Pan prezident je hlavou státu. Měli bychom vědět,co si páni poslanci vaří pod pokličkou.Pokud mají svědomí čisté,neměli by se bát veřejně říci, komu dají hlas. My jsme poslance a senátory volili a oni nám jsou zavázáni dokázat, že naši důvěru získali oprávněně. Jsem pro veřejné hlasování!“

Hana Marková, čtenářka Deníku

Celkem dvacet pak zdůvodnilo, proč svůj názor neřeknou, i když si to jejich voliči přejí. „Nechte mi mé právo zvolit tajně prezidentského kandidáta, kterého považuji za lepšího a tím nezradím své voliče,“ sdělil Deníku poslanec ČSSD Petr Sunkovský. Senátor Karel Barták (za KDU-ČSL) také neprozradí, koho bude volit. „Své rozhodnutí nemohu sdělit, a to hlavně z důvodu, že bych jej nemohl dokázat. Jsem hluboce přesvědčen, že o lidech se má hlasovat vždy tajně, i když mě mnozí přesvědčují o opaku. Důvod, že si 80 procent voličů přeje, abych své rozhodnutí sdělil neberu. V Německu třeba 95 procent lidí podporovalo Hitlera.“

Komunisté čekají na rozhodnutí ústředního výboru

Mnozí komunisté zase vyčkávají na kolektivní stanovisko ústředního výkonného výboru, který se sejde těsně před hradním kláním. „Pro mne bude konečným vodítkem pro všechna hlasování během volby rozhodování klubu KSČM ve čtvrtek večer,“ sdělil poslanec Milan Bičík. Jiní zákonodárci, jako například čerstvý šéf lidoveckého poslaneckého klubu Pavel Severa ještě svého favorita nemají: „Nejsem ochoten podlehnout povrchnímu citovému rozhodování v předvolební vyvolané hysterii. Rozhodnu se odpovědně, ale v tuto chvíli je moje preference 50 : 50 i po televizní debatě obou kandidátů.“

ODS: Věrnost Klausovi , protože je Čech

Jiní volitelé, především zřad ODS, mají ale zcela jasno. „Myslím si, že Václava Klause v čele země potřebujeme zejména nyní, když je naše suverenita výrazně omezena členstvím vEU,“ svěřil se Daniel Petruška. Jeho kolega ze středočeské ODS Aleš Rádl se neváhal svěřit se svými pocity: „Budu volit Vaclava Klause a to ve všech třech volbách a i ve všech případných dalších, které mohou následovat. Švejnara bych nevolil ani kdyby se na domovní schůzi řešilo, kdo má mít klíče od prádelny.“ Poslanec ODS Zdeněk Lhota přidal další, poněkud kuriózní proklausovský důvod: „Budu volit Václava Klause. Vedle mého pevného názoru připojuji ještě jeden z nejčerstvějších od jednoho z občanu: Když mám olizovat poštovní známku s prezidentem, tak chci vědět, co olizuji.“

Důraz na češství poněkud obrozeneckého rázu podtrhl senátor za ODS Pavel Sušický: „Já chci mít prezidenta, který se schutí věnuje klasickým českým veselohrám a rozumí bonmotům vnich, protože tady celý život on i jeho rodina žijí. Chci člověka, který se sgustem a nefalšovanou chutí napije dobrého českého piva. Vneposlední řadě požaduji od kandidáta český životopis. Proto a právě proto je mou volbou Václav Klaus.“

Klikněte pro zvětšení!

Má se prezident volit veřejně nebo tajně?

Podle Václava Klause: „Já jsem zažil jednu volbu v roce 1989 netajnou a skoro z toho člověk neměl dobrý pocit. Všechny možné druhy voleb u nás jsou tajné, a proto je skoro zbytečné, aby se vytahovala najednou z ničeho nic a účelově karta veřejné volby.“

Podle Jana Švejnara: „V této otázce mámneutrální stanovisko. Nepřikláním se nijak výrazně ani k tajné, ani k veřejné volbě.“

V Praze je favoritem voleb Václav Klaus

Praha - Pražští senátoři a poslanci pravděpodobně budou volit za prvního muže státu Václava Klause. V kraji totiž mají převahu členové ODS. „Kdyby volila Praha, Václav Klaus vyhraje,“ potvrdila senátorka za Prahu 8 Alena Palečková (ODS).

I ona v pátek vhodí do urny lístek se jménemsoučasného prezidenta.

„Je to člověk, jehož názory jsou dostatečně známé a na rozdíl od Jana Švejnara je nemění. O tom jsem se přesvědčila sama. Jan Švejnar totiž mluví podle toho, jaké publikum mu naslouchá. Jinak hovořil v senátním klubu ČSSD a jinak v ODS,“ uvedla důvod své volby senátorka Palečková.

Konstantní názory, konzervativnost, vlastenectví, a dokonce i proevropské myšlení oceňuje na Klausovi senátor Jan Nádvorník (ODS). „Budu ho volit, znám ho léta,“ sdělil Deníku.

Pražští poslanci za Občanskou demokratickou stranu jsou ohledně volby prezidenta jednotní. „Nevím, že by se objevil někdo lepší, než je Václav Klaus. Dlouhodobě se známe, vím, co od něj můžu očekávat. Znám jeho vystupování, chování,“ uvedl kvality současného prezidenta poslanec Tomáš Kladívko (ODS).

Kandidát Jan Švejnar je podle něj muž bez minulosti. „Neznáme jeho politické názory a nadstranickost, kterou prosazuje, není podle mě to nejlepší,“ zdůvodnil Kladívko, proč zvolí Klause.

„Václava Klause považuji za jediného kandidáta vhodného na prezidentskou funkci. Je to člověk, který koresponduje s mýmnázorem na vedení státu,“ podpořila současného prezidenta poslankyně za ODS Helena Mallotová.

Přímá volba prezidenta

František Laudát (ODS) se rovněž jako ostatní poslanci a senátoři za ODS podepsal pod nominaci Václava Klause.

Prezidentská volba by ale podle něj měla příště probíhat jinak. „Myslím, žeODSa ČSSD přeceňují význam, který kladou na volbu prezidenta. I když se jedná spíše o funkci symbolickou, chci za pět let volbu přímou,“ uvedl Laudát. Podle něj by v budoucnu měl mít prezident více pravomocí, a to na úkor Senátu. „Tato instituce je podle mě zbytečná,“ zdůvodnil svůj názor.

„Volba je tajná, takovéto sdělení nemá smysl,“ odmítl se blíže vyjádřit komunistický poslanec Václav Exner.

Jeho stranický kolega Jiří Dolejš byl ale sdílnější. „V prvním kole budu určitě volit Jana Švejnara. Důvodem je dostat do dalších kol protikandidáta Václava Klause. Jiný postoj by usnadnil Klausovo zvolení. Na konci první volby budu volit Jana Švejnara, pokud se ale klub KSČM nedohodne vhodit 29 bílých lístků. Pokud by v důsledku tohoto možného kroku byla vyvolána druhá volba, vznikla by nová situace, kterou budou muset řešit předsedové parlamentních stran a politických frakcí. Opakování nominace Klause či Švejnara je možné, ale také je možná určitá dohoda na třetím jménu,“ řekl Deníku.

(eis)

Klikněte pro zvětšení!