„O tom, že odešla významná osobnost, nemůže být pochybnost. Z reakcí veřejnosti, ať už před jeho bydlištěm na Bertramce, nebo i v médiích a ve veřejném prostoru – obcích a městech – je zřejmé, že ohlas u lidí to má velký,“ řekl Sklenář Deníku.

Nijak jej proto ani nepřekvapuje, že za Gotta bude ve svatovítské katedrále sloužit zádušní mši určenou výhradně pro vybrané publikum pražský arcibiskup Dominik Duka. Zesnulý zpěvák přitom na veřejnosti svůj vztah k náboženským otázkám nijak výrazně neprojevoval.

„Nedovolil bych si do toho mluvit. Jestliže kardinál Duka usoudil, že bude jakožto nejvyšší představitel katolické církve celebrovat mši, tak je to jeho naprosto nezpochybnitelné právo,“ konstatoval Sklenář.

Odlišný názor ovšem zastávají někteří věřící. „Katolická mše svatá, na rozdíl od jiných, prostších forem modlitby, je svojí podstatou službou veřejnou,“ uvedl na svém Facebooku Hayato Okamura, který neúspěšně kandidoval do Senátu a Evropského parlamentu za KDU-ČSL. Nelíbí se mu proto zejména to, že mše bude přístupná pouze pro uzavřenou společnost. „Nota bene v čele s vysokými politiky, o kterých je všeobecně známo, že křesťanskou víru jinak nepraktikují,“ prohlásil.

Pieta především

Pražské arcibiskupství sice  o výhradách některých věřících ví, nechává je však bez komentáře. „Zaznamenali jsme je, ale chci dodržovat pietu a nerad bych k tomu něco říkal,“ řekl Deníku jeho mluvčí Stanislav Zeman.Sobotní rozloučení s Gottem uspořádá arcibiskupství ve spolupráci s Gottovou rodinou a Úřadem vlády.

„Na nás připadla jen organizace liturgie samotné – pohřební mše, co se bude číst, co se bude zpívat,“ přiblížil Zeman. O tom, kdo bude mezi asi osmi stovkami pozvaných, tak podle něj rozhodli zejména pozůstalí a také Úřad vlády, jehož úředníci také rozesílali pozvánky.

Kdo rychle koná, dobře koná

Sklenář vládu chválí za to, že začala rozloučení chystat ihned po oznámení Gottova skonu. „Netroufl bych si hodnotit, jestli bylo nutné uspořádat mimořádné jednání vlády, ale zorganizovat takové velké a důstojné rozloučení není jen tak. Proto obecně tomu spěchu rozumím,“ konstatoval. „V takové situaci kdo rychle koná, dobře koná. Já si myslím, že ta nabídka státu byla adekvátní,“ dodal Sklenář.

Otázkou zatím zůstává, kde budou nakonec Gottovy ostatky pohřbeny. Podle serveru extra.cz tak může být ve hře například venkovský hřbitov v Újezdě u Svatého Kříže na Plzeňsku, kde jsou již pohřbeni zpěvákovi rodiče. Vyloučen podle něj ovšem nemusí být ani prestižní pražský Slavín či přímo jeho bydliště na Bertramce. Záležet zřejmě bude zejména na jeho pozůstalých.

Zavzpomínejte na jedinečného Karla Gotta

Posílejte nám fotografie související s pohřbem Karla Gotta. Jak na něj vzpomínáte, jedete se s ním rozloučit přímo do Prahy? Nebo zapálíte svíčku ve vašem městě?

Zašlete nám vaše snímky na adresu webeditori.centrala@vlmedia.cz a pomozte vytvořit speciální pietní galerii, skrze kterou vzdáme hold zesnulé legendě české hudby.