Poslanecká novela uvádí, že společné čerpání rodičovského příspěvku a příspěvku na péči bude opět možné u dětí do čtyř let věku. Rodiče starších dětí do sedmi let věku by pobírali o 2000 korun vyšší příspěvek na péči. Platilo by to ale jen pro děti s těžšími postiženími ve třetím a čtvrtém stupni.

Možnost souběhu rodičovské a příspěvku na péči zrušila od ledna sociální reforma. Sociální demokraté v původní novele navrhli vrátit původní stav. Koaliční poslanci ji ve Sněmovně upravili. Do zákona vrátili i příspěvky na schodišťovou plošinu, schodolez a stropní zvedací systém. Nyní si je postižení mají půjčovat od státu, podle poslanců to ale činí potíže a za půl roku nebylo vypůjčeno ani jedno zařízení.

Přes sKarty bude stát vyplácet sociální dávky a příspěvky. Ministerstvo tvrdí, že tím ušetří asi čtvrt miliardy ročně. Podle opozice jsou ale karty výhodné jen pro provozující banku. Výběrové řízení vyhrála Česká spořitelna.

Omezení rozsahu služeb

Pokud by Sněmovna podle předkladatelky původního návrhu novely Milady Emmerové (ČSSD) senátní úpravu přijala, odpor proti kartám by opadl. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) by v případě přijetí senátního návrhu bylo možné omezit rozsah služeb karty jen na funkce, které jsou zdarma. Ministerstvo podle něho ale chce lidem nabídnout i nadstandardní funkce.

Přes sociální karty by lidé měli dostávat dávky v hmotné nouzi, příspěvek na péči, na mobilitu a na pomůcky, rodičovskou, přídavky na dítě, pěstounské dávky, porodné, pohřebné či příspěvek na bydlení. Zdarma je jeden výběr z bankomatu za měsíc u každé dávky, placení v obchodech, převod na účet nebo cashback.

Dosud se dávky posílají poštou nebo na bankovní účet. Od ledna by bezplatně doručení poštovní poukázkou měli mít jen ti lidé, kteří si dávku nebudou moci třeba kvůli svému handicapu jinak vybrat.