Jenomže Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na konci srpna upozornila: hlavní motivací není altruismus, ale snadný zisk na úkor diváků.

70 Kč za minutu

Regulační orgán tak znovu otevřel diskusi na téma drahého volání do ezoterických pořadů v televizi. Jejich cena začíná na 70 korunách za minutu, nikde přitom mnohdy není potvrzeno, že se do studia divák skutečně dovolá. Hovory se účtují za minutu a čekání za poslechu „moudrých slov" je dlouhé. Celková cena hovoru se snadno může vyšplhat až do tisícových částek.

Kolik diváků se do podobných pořadů snaží dovolat, televize nechtějí prozradit. Stejně tak to, jaká je průměrná délka jednoho telefonátu. Dostupná jsou pouze data o sledovanosti, například pořad Volejte věštce, který vysílá televize Prima každou noc po půlnoci, průměrně dosahuje 7,86 procenta sledovanosti.

„Někteří mohou vnímat pavědecké prvky negativně, jiní mohou pozitivně reagovat na aspekty vedení k sebereflexi po zdravotní, výživové či psychologické stránce a jiná část diváků se bude obsahem pořadu bavit," hodnotí pořady předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová. „Statistiku podle předmětu stížnosti nevedeme, opakovaně jsme se ale setkali se stížnostmi týkajícími se nepřiměřené délky hovoru i samotného obsahu věšteckých sdělení. Řádově jde o desítky stížností měsíčně," vysvětlila, proč se orgán rozhodl vydat varování.

Bez jistoty

Kromě vysokých provolaných částek upozorňuje regulační orgán také na to, že věštci nejsou lékaři a že divák nemá žádnou jistotu, zda člověk na obrazovce skutečně má specifické, abnormální nebo paranormální schopnosti, jak o sobě tvrdí. Upozorňuje i na to, že televize není za věštce odpovědná.

„Poskytovatel služby nenese žádnou odpovědnost za prohlášení, poradenství nebo další informace, které poskytli věštci zaměstnaní poskytovatelem služeb. Všechny takové informace nebo rady mohou být použity zákazníkem podle jeho uvážení a zodpovědnosti," píše se například v podmínkách pořadu Ezo.tv, který vysílá televize Barrandov.

Bližší informace o pořadu televize odmítla sdělit.

„Psychologové tvrdí, že k základním psychickým potřebám člověka patří strukturovat čas a prostor. Budoucnost je nestrukturovaná, jak co do času, tak co do prostoru 
i co se týká vývoje. Nepoznané vyvolává v řadě lidí nejistotu, obavy, úzkost. Proto lidi budoucnost tak nesmírně zajímá a přitahuje. Domnívají se, že pokud do budoucnosti alespoň zčásti nahlédnou, úzkost zmenšují," míní o ezoterice psycholog Karel Humhal. Podle něj ani nevadí, když se lidé dozvědí nepříliš pozitivní informace. „V mnoha případech je znalost nepříznivého lepší než nejistota," říká.

Fenomén i v Evropě

Ezoterika v televizi se začala vyvíjet teprve před pár lety, teď je fenoménem nejenom u nás, ale i jinde v Evropě. Čistě na ezoterické pořady se zaměřuje například Active TV nebo slovenský kanál TV 8, který je ale určen pro diváky od 18 let.

A jak reagují české televize na varování? „Momentálně je předčasné hovořit o jakýchkoliv opatřeních programového či obchodního charakteru," vzkázal například mluvčí FTV Prima David Vaníček.

Organizátorka ezoterických festivalů Marcela Prošková.Organizátorka ezoterických festivalů Marcela Prošková řekla regionálnímu Deníku:

Dřív se lidé ptali na vztahy. Teď dominuje povolání a peníze

V oboru se pohybuje už několik let. Pracovala v časopise Astro, který posléze řídila, v současné chvíli už přes deset let pomáhá organizovat ezoterické festivaly Astrovíkend, které se konají několikrát do roka. Řadu věštců či jasnovidců zná osobně, mnoho dalších na vlastní kůži vyzkoušela. Přednost ale Marcela Prošková dává osobnímu kontaktu.

Jaký máte názor na ezoterické pořady v televizi?
Posoudit kvalitu a odbornou způsobilost věštců a léčitelů, kteří vystupují na televizních obrazovkách, nemohu, osobně tyto lidi neznám. Mám ale známou, výbornou kartářku, která se v televizi vůbec neprojevovala přirozeně. Vysvětlila mi, že neumí pořád dokola říkat: „Volejte mě okamžitě, jinak vám uteče štěstí." Například výklad karet je podle mé zkušenosti otázka psychologie, intuice, vcítění se. S člověkem, který je vykládá, je přínosné být 
v přímém kontaktu.

Dá se poznat profesionál, aby se člověk nenapálil?
To je těžké. Ve všech disciplínách existují osvědčená jména, ale i šarlatáni. Pokud chce člověk nějak pomoct sobě nebo svým blízkým, může s určitou zárukou navštívit ezoterické festivaly, kterých jsou po celé republice mraky. Jejich pořadatelé svým způsobem ručí za kvalitu všech, kteří tam jsou. 

Existují nějaké certifikáty nebo potvrzení?
V některých disciplínách ano. Astrologové, ovšem jen ti dobří, se například opírají o Českou astrologickou společnost, která je uznávaná 
v zahraničí a má své velikány, na jejichž rady je opravdu možné reagovat. Funguje také léčitelský svaz, který na základě studia vydává certifikáty pro určité disciplíny. Například su-jok, irisdiagnostika, fototerapie či gemoterapie jsou letité metody, jejich kladné účinky prověřily generace. Říkáme, že ezoterika je stále se vyšlapávající cesta, kde se kamínky poznání dávají jeden k druhému. Léčitelé, astrologové, chiromanti, numerologové 
i další specialisté na rozdíl od nás ušli na této cestě poznání věcí mezi nebem a zemí 
o kousek dál. Jako nebezpečí bych viděla paní, která nedávno odhodila kuchyňskou zástěru, inzeruje své věštění na sloupech a rozhodně se nemá, kromě své chuti po výdělku, čím prokázat.

Varuje se také před přehnanou důvěrou ve věštce a léčitele. 
V čem může ezoterika skutečně pomoct?
Všichni léčitelé by měli zdůrazňovat, že nejsou lékaři. Nikdo z nich by neměl lidem říkat, aby dali pouze na jeho rady, protože jenom on je ten pravý. Léčitelství je skutečně jen podpůrná a alternativní doprovodná metoda.

Vnímáte, že by byl o ezoteriku větší zájem?
Pár let zpátky se na ezoteriku vrhnul téměř každý, kdo ztratil zaměstnání. Kdo byl bez práce, naučil se vykládat karty. Sítem času jich naštěstí hodně propadlo, mnozí se odpovědně učili a rekvalifikovali ve svém oboru. Přibylo také hodně minifestivalů, které se konají pořád dokola. Mnohé z nich jsou neprofesionální, dělané jen za účelem výdělku, a co je nejhorší, jsou neprověřené. Na takových festivalech se navíc dnes už prodává úplně všechno – biokoberce, biokávovary a další věci, které s ezoterikou nemají vůbec nic společného.

A co se týká lidí, kteří si nechávají vykládat budoucnost?
Zájem o ezoteriku rozhodně neupadá, změnily se ale hodnotové tabulky. Dřív se lidé ptali výhradně na vztahy. Teď dominuje povolání, budoucnost, peníze a zajištění rodiny, obava z budoucnosti. Samozřejmě se lidé zajímají stále o své zdraví. Teprve když zjistí, že snad budou zajištěni, tak se rozhlížejí po partnerovi. Dá se říci, že většinu návštěvníků tvoří ženy. Mužů je zhruba třetina.

KATEŘINA CIBOROVÁ