Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury STEM.

Odmítavý postoj k Romům podle průzkumu momentálně vyjadřuje 71 procent Čechů, o čtyři procentní body méně než letos v dubnu a stejně jako v průzkumu z loňského října. Dobrý vztah má s Romy jen pět procent lidí a pětina dotázaných uvedla, že má k Romům stejný vztah jako ke komukoli jinému. Agentura STEM také zjišťovala, zda se Češi Romů bojí. Odpovědi na tuto otázku jsou vyrovnané, 43 procent lidí má strach, 44 procent ne a zbytek lidí nevěděl, jak odpovědět.

Podíl lidí s negativním vztahem k Romům se v posledních 18 letech pohybuje nejčastěji právě kolem 70 procent. Nejméně negativních nálad vůči této menšině bylo podle průzkumů STEM v roce 2005, kdy podíl Čechů s odmítavým postojem klesl na 63 procent. Největší podíl negativních vyjádření zaznamenala agentura letos v dubnu, a to 75 procent.

Více lidí odmítá násilí

Mnohem výraznější kolísání se objevilo v postoji Čechů k hnutím a jednotlivcům, kteří vystupují proti Romům silou. Nyní odmítá násilí vůči Romům 69 procent lidí, což je o zhruba třetinu více než loni v říjnu. Příznivci násilného postupu tvoří v současnosti pouze 16 procent české společnosti, před rokem to byla skoro čtvrtina Čechů.

S násilím vůči Romům souhlasí většinou lidé s nižším vzděláním a z chudších domácností. Také jednoznačně odmítavý postoj k Romům vyjadřují hlavně lidé s nižším vzděláním, nejčastěji vyučení, středoškoláci častěji hodnotí svůj vztah k Romům jako mírně odmítavý.

Průzkum prováděla agentura STEM v období od 27. října do 5. listopadu. Zúčastnilo se jej 1062 obyvatel České republiky starších 18 let.