V Libereckém kraji je odkázáno na cisterny ještě asi 500 lidí z 1500 po povodni, v Ústeckém jich je 850 ze 14.400 před týdnem. Plyn na severu Čech nemá 361 domácností ze 4000. Vyplývá to z údajů, které ČTK zjistila od provozovatelů příslušných sítí.

„Bez vody jsou už jen jednotlivé bloky domů, k nimž bylo zničeno vodovodní potrubí,“ řekl ČTK ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar. Nejvíce výpadků je stále ve Višňové-Předláncích, Frýdlantu, Hejnicích a Raspenavě. Obyvatelům všech všech postižených obcí dovážejí pitnou vodu cisterny. Ve zbytku Libereckého kraje, který obhospodařují Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK), už jsou dodávky vody zcela obnovené.

Stále bez pitné vody

Naopak bez pitné vody je stále asi 850 obyvatel Ústeckého kraje na Děčínsku. Stále neopravená porucha potrubí odřízla od vody například 50 obyvatel Heřmanova u Benešova nad Ploučnicí, pitnou vodu nemá také dalších 100 lidí z Horních Habartic. Voda z místního zdroje U Jindry stále nemůže být podle SČVK používána jako pitná. Podobně jsou na tom ve Vísce pod Lesy, Starém Šachově, Velké Veleni, Příbrami pod Bukovou Horou, Kojeticích a Malečově. „Čistí se zdroje, myjí vodojemy a opakují se laboratorní rozbory,“ popsala probíhající práce mluvčí SČVK Iveta Kardiánová.

Nejrychleji se podařilo obnovit dodávky elektřiny, kterou už na konci minulého týdne neměly jen silně podmáčené domy v okolí Frýdlantu a Chrastavy, které nedoporučil připojovat bezpečnostní technik. Ve stejné oblasti je ještě víc lidí bez plynu. „Je tam potřeba vybudovat nově celý plynovod,“ řekl dnes ČTK regionální mluvčí RWE distribuce Jiří Bezděk. V současné době plyn nejde ve 361 domácnostech v Ústeckém a Libereckém kraji, během týdne jich ale plynaři plánují připojit další dvě stovky.