Od Plzně je momentálně splavná Berounka, bez problémů se dá sjet také druhá velká západočeská řeka Ohře. Stále jsou splavné Radbuza, dolní tok Úhlavy a Mže od přehrady Hracholusky. Dostatek vody je i na jihu Čech. Otava je dobře sjízdná ze Sušice, protože má menší spád. Z Radešova je na hranici sjízdnosti. Vodáci se mohou vydat také na Vltavu nebo Lužnici.

Na severu je splavná Jizera od Malé Skály a Labe od Jaroměře. Vodáky méně využívané toky jako je Ploučnice či Bílina jsou na letních minimech a totéž platí o Metuji, Úpa je pak úplné hranici sjízdnosti. Voda opadla i na Orlicích, nejlépe je sjízdná spojená Orlice od soutoku. "Na Divoké i Tiché musíme počítat s mělčinami, vody je prostě málo," podotkl Jančar.

Řeky Vysočiny jsou splavné vždy jen na dolním toku, Dyje od Vranova. V Jeseníkách je Morava sjízdná od soutoku s Desnou a další řeka odvodňující oblast Vrbna pod Pradědem je sjízdná až od Opavy. "Řeky Beskyd, dávají vodu Bečvě spíše od středního toku a Odra je splavná od Suchdola nad Odrou," dodal Jančar.