Zisk dvou senátorských křesel je úspěchem i pro předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. Pro místopředsedu KSČM Jiřího Dolejše má jeho volební výsledek v Praze symbolickou hodnotu a jeho strana má prý v Praze v budoucnu naději. Zisk tří křesel pak podle místopředsedy KDU-ČSL Pavla Svobody ukázal, že se straně vracejí voliči.

ČSSD chce podle Sobotky na základě volebního úspěchu zvýšit tlak na odchod Nečasovy vlády. „Je to jasný vzkaz vládě, že by měla skončit, je to výraz toho, že lidé si přejí její odchod, že si přejí politickou změnu," řekl předseda ČSSD. Lidé prý ve volbách jasně ukázali, že nechtějí, aby se TOP 09 a ODS podílely na správě krajů a že si nepřejí, aby tyto strany měly vliv na rozhodování Senátu.

ODS musí podle Nečase výsledek voleb přijmout s pokorou, pečlivě jej analyzovat a zamyslet se nad příčinami neúspěchu. Stejně jako za vše ve straně podle Nečase i za nynější volby nese hlavní odpovědnost vedení strany v čele s ním. Příčiny tohoto výrazného volebního neúspěchu, především toho minulého týdne, jsou podle něj složitější a nevyřeší je pouhá výměna předsedy strany.

„V Praze se ODS opravdu lekla a uspořádala masivní kampaň, byla vedená tím udržet si pozici před kongresem ODS za každou cenu, a musím říct, že jí to vyšlo," uvedl Dolejš. ODS ale prý utrpěla vážné trhliny a Praha jako modrá bašta už nebude to, co bývala. Když se totiž uhne doleva i Praha, tak venkov, který už se doleva při nynějších senátních a krajských volbách vydal, to bude signál, že už se opravdu začaly měnit časy, řekl Dolejš.

Podle místopředsedy KDU-ČSL Svobody volby ukázaly, že jeho strana patří do vrcholné politiky a představuje alternativu k levicovým i pravicovým stranám. „Senátní a krajské volby potvrdily, že naše výsledky v předchozích komunálních volbách nebyly náhodné, ale že voliči, kteří nám odešli přechodně v roce 2010, se k nám vracejí," řekl Svoboda.

Piráty podle jejich předsedy Ivana Bartoše bude více než vítězství Libora Michálka zajímat dalších šest let jeho práce. Předseda pražské organizace Strany zelených Petr Štěpánek uvedl, že jeho strana v Michálkově osobě vsadila na člověka, který už má něco za sebou „a to něco nejsou jen skandály".