Muž po úřadu požaduje 45.000 eur (zhruba 1,15 milionu) kvůli tomu, že údajně pobývá po celou dobu svého trestu v nevyhovujících podmínkách - zejména v přeplněných celách. Podle koordinátora žalob vězňů na stát Jiřího Pivody jde o první z vlny sporů, který se dostal k soudu.

Ondrejčka je ve vězení od roku 2000, ještě předtím strávil téměř rok ve vazební cele. Vystřídal nápravná zařízení na pražské Pankráci a ve Valdicích na Jičínsku, poslední čtyři roky tráví v Plzni na Borech. Věznice byly podle něho přeplněné - v některých případech měli trestanci méně než tři metry čtvereční na osobu. Muž si stěžuje také na další nedostatky. Tvrdí například, že se cely nedají větrat, není v nich přirozené světlo, nejsou řádně vybaveny nábytkem a často nemají ani oddělenou toaletu.

"Žaloba vychází z rozsudku Evropského soudu pro lidská práva, který přiznal italskému vězni kompenzaci nemateriální újmy ve výši 1000 eur za každé tři měsíce strávené v nevyhovujících podmínkách," řekl ČTK Pivoda. Ministerstvo spravedlnosti však s Ondrejčkovými tvrzeními nesouhlasí. Podle právní zástupkyně úřad nezjistil, že by muž skutečně pobýval v nevyhovujícím prostředí.

Podle ministerské vyhlášky by měla na jednoho vězně připadat ubytovací plocha minimálně čtyři metry čtverečné. "Je ale možné uplatnit výjimku v případech, kdy celkový počet vězňů ve věznicích téhož typu v celé ČR překročí stanovenou ubytovací kapacitu věznic," řekla ČTK mluvčí úřadu Tereza Palečková.

Právnička u soudu poukázala i na to, že se vězeň domáhá odškodnění až nyní, přestože si nikdy nestěžoval. "Je to jedna z mnoha žalob, které nyní vězni podávají. Všechny jsou stejné," uvedla právní zástupkyně. Podle Pivody požaduje po ministerstvu náhradu nemajetkové újmy zhruba deset trestanců, žádný z nich u úřadu zatím neuspěl. Podle Palečkové k původní desítce nyní přibylo dalších sedm žádostí. Na soud se již obrátilo osm vězňů, tři však prý následně žaloby stáhli.

Ministerstvo proti Ondrejčkově žalobě namítalo také to, že jsou jeho nároky již ve velké většině promlčené. Soudkyně Lucie Šternová mu dala za pravdu. Soud se bude zabývat pouze obdobím od února 2010 do současnosti, tedy dobou začínající půl roku před vznesením požadavku. Soudkyně dnes jednání odročila. Vyžádá si detailní materiály vězeňské služby ohledně ubytovacích podmínek v plzeňské věznici.

O přeplněnosti věznic v Česku se hovoří již několik let. Situace před nedávnem vzbudila pozornost médií kvůli odhalení přípravy vzpoury v pěti nápravných zařízeních. Šéf vězeňské služby Jiří Tregler poté uvedl, že by se kvůli podmínkám ve věznicích mohly objevit další pokusy o vzpouru. Dodal, že rozpočet vězeňské služby na příští rok vypadá tristně.

Přeplněnost 36 českých věznic ukazují údaje z poloviny října. Podle nich jsou obsazeny v průměru asi na 113 procent, celkem je ve věznicích umístěno více než 23.000 vězňů. Tregler však připustil, že nejpozději do začátku příštího roku jejich počet dosáhne hranice 24.000. Podle něj existují přibližně tři roky staré studie, které uvádějí jako nepřekročitelnou kapacitu českých věznic 22.750 vězňů. Doplnil, že dalších 5500 lidí nyní čeká na nástup do vězení.