Podle průzkumu 55 procent dětských a dospívajících čtenářů přečte za rok 13 a více knih, čtvrtina sedm až 12 knih a 18 procent tři až šest knih. Nejčastější faktory, podle kterých si vybírají četbu, jsou žánr, doporučení od známých a autor. Žánrem se řídí 26 procent dotázaných, na doporučení dá 22 procent a na jméno autora slyší 18 procent oslovených mladých čtenářů.

„Pro desetinu našich respondentů platí, že obal prodává, další desetina si knihy vybírá zcela náhodně a jen jedno procento čtenářů uvedlo, že se nechává ovlivnit reklamou," komentoval průzkum iniciátor a donátor projektu Martin Roman, bývalý šéf energetického podniku ČEZ.

Děti od šesti do přibližně 11 let už jsou podle odborníků schopné udělat si vlastní názor a díky začlenění do kolektivu vrstevníků se nechají ovlivnit jejich doporučením. V tomto věkovém období si dítě volí nejčastěji knihy naučné, encyklopedické, dobrodružné. Děti starší 11 let už mají zájem o knihy s příběhem a knihy napínavé. Velkým fenoménem dospívajících dětí je nyní žánr young adult, knihy psané na pomezí dětské a dospělé literatury.

Průzkum se uskutečnil v červnu, zúčastnilo se ho 938 žáků a studentů základních a středních škol, kteří jsou zaregistrováni v projektu Čtení pomáhá. Ten podporuje čtenářství a přilákat děti k literatuře chce i tím, že za každou přečtenou knížku dostanou virtuální obnos, který pak pošlou vybrané dobročinné organizaci.