S ohledem na vzniklou kalamitní situaci podnik pozastavil až do odvolání plánované úmyslné těžby v rámci celého státního podniku. V některých lokalitách může být i vyhlášen zákaz vstupu.

Na Šumavě v okolí Horní Plané a Volar sčítali lesníci škody až do neděle, přes poškozené dříví bylo složité se do některých lesních lokalit dostat. Celkové odhady škod v lesích VLS se zde vyšplhaly na 50 tisíc metrů krychlových. Nejvíce postiženy jsou lokality v okolí Nové Pece, Horní Plané, Želnavy, Záhvozdí, Pěkné a Chlumu u Volar. "Převážně se jedná o smrkové dříví, ale leží i mnoho listnatého," uvedl ředitel divize VLS Horní Planá Petr Král.

Silný nárazový vítr způsobil již v předchozím týdnu škody také ve výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku, kde jsou škody v rozsahu 40 tisíc metrů krychlových dřeva, a ve vojenském újezdu Březina na Vyškovsku. Tam lesníci sečetli popadané stromy v objemu 10 tisíc m3.

Státní firma žádá veřejnost o obezřetnost při pohybu v uvedených lokalitách, kde jsou i turistické trasy. Polámané stromy stále představují pro návštěvníky značné nebezpečí, navíc se po lesních cestách kvůli zpracování popadaného dřeva bude pohybovat těžká těžební technika, uvedl podnik.

"Není vyloučeno, že do některých lokalit ve správě VLS především na Šumavě bude nucen lesní úřad vyhlásit zákaz vstupu," dodal mluvčí firmy Jan Sotona.

Bouřka a silný vítr o víkendu poničily na Šumavě podle předběžných odhadů desítky tisíc krychlových metrů dřeva. Polomy nejvíce zasáhly oblasti Nové Pece a Stožce na Prachaticku.

Vojenské lesy a statky ČR spravují přes 140 tisíc hektarů pozemků v šesti lesních lokalitách v současných nebo bývalých vojenských újezdech.