„Největší náraz větru byl naměřen mezi 21:00 a 22:00 na Sněžce: 62 metrů za sekundu (223 kilometrů za hodinu),“ uvedli dnes ráno meteorologové.

Meteorologové zaznamenali velkou rychlost větru na Sněžce už v 19:00, kdy v nárazech dosahovala zhruba 187 kilometrů za hodinu. To bylo podobné jako před dvěma týdny při bouři Sabine, kdy foukal vítr o rychlosti až 198 kilometrů za hodinu. Podle tehdejšího vyjádření meteorologa ČHMÚ Pavla Šimandla ale nešlo o orkán, neboť to by musel vítr vát minimálně deset minut silou nejméně 108 kilometrů v hodině. „Nárazy jsou pouze krátkodobé zesílení,“ dodal.

Hasiči v Karlovarském kraji zasahují u popadaných stromů.
Silný vítr vyvracel stromy a zastavoval vlaky. Hladiny některých řek stoupaly

Příčinou velmi silného větru byla tlaková níže Julie. V neděli postupně přecházela přes Německo a Polsko nad Bělorusko a Ukrajinu. Česko zasáhl silný vítr v neděli odpoledne a večer. Následky větru omezily dopravu zhruba na třech desítkách železničních tratí. Vítr působil také nehody, třeba na Karlovarsku spadl kvůli větru strom na autobus, dva lidé se při tom lehce zranili. Kvůli větru také zůstaly na západě Čech stovky domácností bez proudu.

Hasiči kvůli silnému větru zsahovali v noci u téměř 1800 událostí. „Situace byla nejhorší mezi 21 hodinou a půlnocí, kdy byli hasiči v terénu u více než 500 událostí,“ uvedla tisková mluvčí HZS ČR Nicole Studená. „Nejčastěji se jednalo o popadané stromy a větve, utržené střechy, ale byly i případy najetí vlaku či auta do stromu. K popadaným stromům se na některých místech, hlavně v Královéhradeckém kraji, přidala i voda, kdy hasiči čistili propustky, čerpali vodu ze zatopených míst a stavěli provizorní protipovodňové zábrany.“

Bez elektřiny byly desetitisíce domácností

Silný vítr přidělal starosti i energetikům. „Nejhorší okamžik nastal o půlnoci, kdy dispečink ČEZ Distribuce evidoval přes 120 poruch na vedení vysokého napětí a další desítky poruch na vedení nízkého napětí. Bez elektřiny bylo na 80 tisíc odběratelů,“ uvedla mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

„V tento moment jsme řešili nejvíce poruch v Pardubickém kraji a to 23, dalších 18 poruch v kraji Libereckém, 15 ve Středočeském, 13 poruch na vedení vysokého napětí v kraji Ústeckém. Vítr se přesunul také na severní Moravu kde jsem dohromady v Olomouckém a Moravskoslezském kraji řešili 20 poruch na vedení vysokého napětí,“ upřesnila.

Před dvěma týdny zasáhla Česko vichřice Sabine:

V pondělích 6:00 hodin evidoval ČEZ stále ještě 90 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny bylo na 27 tisíc odběrných míst. „Přestalo foukat a daří se nám poruchy opravovat a připojovat zákazníky zpět k distribuční soustavě. Nejvíce poruch nyní řešíme na severovýchodě Čech, tedy v kraji Libereckém (16 poruch na vn) a v kraji Ústeckém (12 poruch na vn) a v kraji Královehradeckém (12 poruch na vn). Nejvíce odběrných míst bez elektřiny aktuálně řešíme v kraji Středočeském (5600) a dále kraji Pardubickém (přes 5 tisíc),“ informovala Holingerová.

E.ON ve stejnou dobu hlásil bez dodávek elektřiny 11 tisíc odběrných míst. Slavíková na dotaz ČTK uvedla, že nejvíce jich je na jihu Moravy, kde elektřinu nemá 5300 domácností. V jižních Čechách jde o 3400 odběratelů a na Vysočině o 2000 domácností. Pracovníci poruchových čet jsou od rána v terénu a pokud jim počasí dovolí, chtěli by poruchy odstranit co nejdříve během dneška. Přes noc museli práci přerušit, protože ještě silně foukalo.

V Praze spadla střecha na auta

Na území hlavního města Prahy nezanechalo řádění větru rozsáhlé následky. „Do nedělní půlnoci zasahovali pražští hasiči kvůli silnému větru celkem u 32 případů,“ informoval na twitterovém účtu mluvčí Martin Kavka. Nejčastěji se jednalo o uvolněné plechy a nebezpečně nakloněné stromy nad komunikací. 

Část střechy shozená větrem poškodila zaparkovaná auta v Cimburkově ulici.
Na Žižkově shodila vichřice střechu na zaparkovaná auta

Nejvážněji vypadala událost, ke které došlo v Cimburkově ulici na pražském Žižkově. Vichřice strhla část nejspíš rekonstruované střechy a ta skončila na parkujících autech. Několik z nich docela ošklivě poničila. „Hasiči zbylou část střechy domu zajistili, po dobu zásahu byla policií ulice uzavřena,“ uvedl Kavka.

Velmi rušný nedělní večer a následně i noc na pondělí 24. února zažívali kvůli řádění vichru středočeští hasiči. Od nedělní 11. hodiny dopoledne, kdy začala platit výstraha meteorologů před velmi silným větrem, do pondělního rána zaznamenali 240 událostí.

Jaké jsou následky vichřice ve Středočeském kraji? Dočtete se zde:

Následky noční vichřice ve Středočeském kraji.
Julie přifoukla středočeským hasičům stovky zásahů

Největší nápor přišel v neděli mezi 21. a 23. hodinou, kdy přišlo přes stovku nových hlášení. Z hlediska počtu událostí se nejzasaženější oblastí stalo Benešovsko; hlavně během nedělního odpoledne a časného večera bylo hodně rušno také na Praze-východ a Praze-západ. Pozdě v noci frekvence výjezdů profesionálních i dobrovolných jednotek stoupala i v dalších částech kraje.

Padající stromy komplikovaly také dopravu na železnici. Do jednoho z nich narazil vlak nedaleko obce Chlum na Blatensku v Jihočeském kraji. Ve vlaku v tu chvíli cestovalo devět lidí, nikomu se naštěstí nic nestalo. Na místo vyjížděli hasiči ze stanice Blatná s velitelem zásahu Jaroslavem Píchou.

Více o železniční nehodě na Blatensku naleznete zde:

Ilustrační foto.
Vlak narazil u Chlumu do padajícího stromu

„Než přijeli drážní hasiči z Plzně a inspektor, postarali jsme se společně s dobrovolnými hasiči z Blatné o cestující. Převezli jsme je tranzitem do Blatné, kde měla být i konečná vlaku Byli to spíš mladší lidé, nikdo z nich neměl z nehody žádné trauma,“ popisoval zásah Pícha.

Podrobnosti o dění na jihu Čech pak naleznete zde:

Stromy z neděle na pondělí padaly v Bojbukách, Turovci, Nadějkově, Dráchově, Veselí nad Lužnicí, Opařanech a u Košic. Na poli u Dlouhé Lhoty leží dokonce převrácená kazatelna.
Na Táborsku padaly k zemi stromy, tašky i kazatelna

Na Táborsku vítr povalil několik stromů a komplikoval dopravu. U Dlouhé Lhoty poryvy větru nevydržela kazatelna na poli. Ta skončila převrácená do osetého lánu.

Na těchto tratích po řádění vichřice nejezdí vlaky:

225    Rantířov - Jihlava město
225    Rantířov - Kostelec u Jihl.

Aktuální informace o situaci na železnici naleznete zde.

Na severu Čech padaly stromy i elektrické vedení

Hasiči v Libereckém kraji měli od nedělního odpoledne do dnešního rána v důsledku silného větru a deště zhruba 170 výjezdů, hlavně k popadaným stromům. Bez proudu byly ráno 4600 odběratelů. Na prvním povodňovém stupni byly ráno v kraji dvě řeky - Jizera v Železném Brodě a Kamenice v Plavech. Hladiny ale klesají. Vyplývá to z informací od hasičů, energetiků, meteorologů a Povodí Labe.

Jednotka SDH Stachy vyjela na Zadov odstranit padlý strom přes cestu.
SLEDUJEME: Silný vítr na jihu Čech opět láme stromy

Vítr v nárazech v noci místy v kraji dosahoval rychlosti skoro 90 kilometrů v hodině a napršelo až 50 litrů na metr čtvereční, nejvydatnější srážky byly v horách. „Nic zásadně většího nebylo. Byly to spadlé stromy, stržené dráty telefonního nebo elektrického vedení,“ uvedla operační důstojnice hasičů pro Liberecký kraj Iva Honc Dymokurská. V několika případech hasiči vyjeli i k čerpání vody. Nejvíce zásahů měli podle operační do půlnoci. „Nějaké výjezdy máme i teď ráno, jak lidé začali jezdit do práce,“ dodala.

V noci bylo na prvním povodňovém stupni hladiny pěti řek v kraji. Ráno v 6:00 to byla už jen Kamenice v Plavech a Jizera v Železném Brodě, kde byla hladina ve výši 272 centimetrů.

V Ústeckém kraji vyjížděli hasiči ke 113 zásahům. „Jednotky odstraňovaly v 88 případech spadlé stromy. A v dalších 20 případech uvolněné plechy, plechové střechy, spadlé dráty a další překážky,“ upřesnil tiskový mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Informace o situaci v Ústeckém kraji naleznete zde:

Silný vítr. Ilustrační foto.
Silný vítr zasáhl Ústecký kraj. Spadlé stromy zaměstnaly hasiče i v Ústí

V Podbořanech spadl strom na dům. V Děčíně na veřejné osvětlení. V Kadani se uvolnila plastová stěna, v Mostě plastová střecha u zastávky, v Dubí plechová střecha od garáže. Ve Francouzské ulici v Teplicích spadl strom na auto. V Krupce odlétla část střechy.

Nemocnice přišla o část střechy

„Aktuálně, k 6. hodině ranní, pondělí 24. února 2020, hasiči zasahovali celkem u 76 událostí. Převážná většina událostí byla řešena v noci z neděle na pondělí. Nejvíce postiženými okresy jsou okresy Frýdek-Místek (31 událostí), Ostrava (15 událostí.) a Bruntál (14 událostí),“ uvedl v pondělí ráno mluvčí hasičů v Moravskoslezském kraji Marek Gašparin.

V převážné většině událostí se jednalo o spadlé stromy, které bránily provozu na komunikacích, ohrožovaly osoby, nebo poškodily a ohrožovaly budovy. Čísla však podle Gašparina nejsou konečná. Další nové události budou řešeny i v průběhu dnešního dne.

Další informace z Moravskoslezského kraje naleznete zde:

Odstraňování následků noční vichřice v Moravskoslezském kraji.
Noční vichřice v Česku překonala orkán Kyrill. Škodila i na Moravě a ve Slezsku

Hasiči v Olomouckém kraji zasahovali ještě před půlnocí u dvou desítek událostí. Ve třech případech šlo o utržené střechy. „Jednalo se o budovu nemocnice v Přerově, Konici a Svatý Kopeček u Olomouce. V Uničově zase vítr urval bilboard,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Podrobnosti z Olomouckého kraje naleznete zde:

Zásah u spadeného komínu v Dřevohosticích. Následky silného větru v noci z 23. na 24. února 2020
Noční vichr strhával střechy

Plné ruce práce měli také hasiči ve Zlínském kraji, především na Zlínsku a na Vsetínsku, kteří zasahoval při třech desítkách událostí. „V 28 případech se jednalo o odstranění spadlých stromů na silničních komunikacích a v jednom případě i na železniční trati. Dva případy souvisely s poškozením střech,“ informoval Roman Žemlička z hasičského sboru Zlínského kraje.

O následcích vichřice ve Zlínském kraji si můžete přečíst zde:

Následky silného větru ve Zlínském kraji v noci z 23. na 24. února 2020
Silný vítr shazoval stromy a poškodil střechy. Stovky lidí bez elektřiny

Silný vítr na Vysočině lámal stromy. Na Žďársku byly kvůli tomu v ranních hodinách dvě silnice neprůjezdné. Stromy popadané na silnice nebo ty, u nichž pád hrozí, už dnes hasiči odstraňovali na více než 100 místech. Od nedělního odpoledne, kdy vítr zesílil, už mají v souvislosti s počasím přes 200 výjezdů, vyplývá z údajů na jejich webu. Kvůli následkům silného větru také nejezdí vlaky mezi Kostelcem a Jihlavou, nahradily je autobusy.

Více o situaci na Vysočině naleznete zde:

Energetici opravují vedení, ilustrační foto
Vichr připravil na Vysočině pět tisíc domácností o elektřinu, nejezdily vlaky

Až pět tisíc domácností se na Vysočině ocitlo bez elektrické energie. Distributor dodávek elektrické energie pracuje na obnově sítě. V současnosti zůstává bez proudu 1700 bytových jednotek. Nejvíce je zasažena oblast kolem Horní Cerekve (540 domácností).

Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platila od nedělních 11:00 pro Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj, dále Prahu a střední Čechy. Od nedělních 15:00 platilo varování před velmi silným větrem i pro ostatní kraje. V noci na dnešek vítr postupně zeslábl. Ráno ještě trochu foukalo na jihu Moravy. Meteorolog Miloš Dvořák ráno Radiožurnálu řekl, že rychlost větru na jihu Moravy dosahuje zhruba 70 kilometrů za hodinu.

Meteorologové v předpovědi varují, že se ráno ojediněle může tvořit náledí. Přes den by měla být proměnlivá oblačnost a k večeru by mělo opět začít pršet a ve vyšších polohách sněžit. Zesilovat bude opět i vítr, večer na horách v nárazech by měl mít přes 70 kilometrů v hodině.