Mračková Vildumetzová už dříve tvrdila, že Nemrah je známým jejího manžela a sama se s ním nestýkala. Výzvy ke své rezignaci odmítala. Vedení ANO vyjádřilo už dříve Mračkové Vildumetzové důvěru. Mračková Vildumetzová je bývalá hejtmanka Karlovarského kraje. Je členkou předsednictva ANO. Ve stínové vládě hnutí jí připadá křeslo ministryně vnitra. 

Podle předsedy klubu TOP 09 Jana Jakoba je zjevné, že Mračková Vildumetzová nejenže nedokázala věrohodně vysvětlit vztah k jednomu z hlavních obviněných v kauze Dozimetr, ale záběry z její svatby dokonce dokazují, že nemluvila pravdu. Pokud nerezignuje, začnou poslanci TOP 09 sami sbírat podpisy pro její odvolání.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO)
S Nemrahem jsem se skoro nestýkala, tvrdila Vildumetzová. Je kmotrem jejího syna

„Za náš poslanecký klub mohu říci, že očekáváme, že hnutí ANO ve svých postojích nejen v této kauze bude konzistentní a podle toho se zachová paní místopředsedkyně Mračková Vildumetzová,“ řekl ČTK šéf lidoveckého klubu Marek Výborný. „Připomenu jen, že Petr Gazdík rezignoval na post ministra školství v situaci, která zdaleka neodpovídala tomu, co teď vyplouvá na povrch ohledně paní místopředsedkyně,“ dodal.

Rakušan: Odpovědnost by měla vyvodit sama 

Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan na dnešní tiskové konferenci řekl, že hnutí ANO vyzývalo Starosty k radikálním krokům a jeho osobně označovalo nejrůznějšími názvy a pojmy, mělo by tedy být konzistentní ve svých postojích. „Ten samý člověk, který mě vyzýval k rezignaci, odpovědnost vyvodit nechce,“ poznamenal.

Mračková Vildumetzová by podle něj měla minimálně situaci vysvětlit. Domnívá se, že věc se bude řešit i na plénu Sněmovny, zaregistroval takovou iniciativu. Za silové řešení označil, pokud by se koaliční poslanci vzhledem k většině ve Sněmovně rozhodli místopředsedkyni odvolat.

Policisté přivádějí k soudu Mateje Augustína, který patří k obviněným v kauze korupce kolem pražského dopravního podniku, 22. června 2022, Praha.
Kauza Dozimetr: Obviněného exnáměstka Hlubučka pustili z vazební věznice

„Pokud se na tom koalice nějakým způsobem dohodne, může k tomu díky převaze hlasů určitě dojít, ale my jsme byli zvyklí i ve spojitosti s hnutím STAN, že odpovědnost vyvozují lidé sami, tak jsme chtěli dát paní místopředsedkyni příležitost,“ dodal Rakušan.

Předseda klubu STAN Josef Cogan ČTK sdělil, že diskuse na téma odvolání Mračkové Vildumetzové z vedení Sněmovny probíhá. Pochybnosti podle něj vzbuzuje hlavně její komunikace. „Působí značně nevěrohodně, že někdo ‚nezná‘ kmotra svého dítěte," napsal. Pokud by Mračková Vildumetzová byla soudná, rezignovala by okamžitě sama, míní. "Situace jen ukazuje alibismus a dvojí metr v hnutí ANO, které kontakty svých členů s kriminálním prostředím bagatelizuje a přechází," doplnil Cogan.

Gazdík skončil ve funkci kvůli kontaktu s jedním z obviněných v kauze, podnikatelem Michalem Redlem. Na svou pozici rezignoval i šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek.

Úzké vazby na člena gangu? 

„Pokud paní Vildumetzová vyzývala k rezignaci pana vicepremiéra Rakušana, měla by jít nejprve sama příkladem, protože měla na rozdíl od něj úzké vazby na člena organizované zločinecké skupiny,“ napsal ČTK předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.

Rezignovat by Mračková Vildumetzová měla i podle šéfa strany Ivana Bartoše. „Ona a její manžel se úzce přátelili se členem Redlova gangu, a navíc lhala. Jako svědka a kmotra si opravdu neberete někoho, ‚koho sotva znáte přes manžela‘, jak tvrdila. A nepomůže jí ani rychlé smazání svatebního videa,“ poznamenal na twitteru. Odpovědnost kvůli kauze Dozimetr by podle něj měl vyvodit i například europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).