„Tak jsme si chtěli pronajmout kavárnu na zahájení kampaně. Pragovka byla kdysi pýchou průmyslu, dnes chátrající ruina, kterou velmi citlivě využívají levicově smýšlející umělci s velmi vkusnou kavárnou. Ideální pro párty k zahájení volební kampaně. Některé kavárny odmítají jakékoliv politické akce, ale odmítnout nás takhle?“ uvedla Grofová ve středu na svou facebookovou stránku, kde veřejně ukázala e-mailovou konverzaci s Martinem Špetlíkem, spolumajitelem Kafe Pragovka.

„Tak jsem jen odpověděl na jeden e-mail. Pro příště mám potvrzeno, že s komunisty se nemluví,“ napsal zase na sociální Špetlík a sdílel článek z webu Echo24.cz. Forum24.cz zase zachoval původní příspěvek členky KSČM, který mezitím zmizel.

Pražská KSČM uspořádala v Praze protest proti zdražování. Komunisté inspirování demonstranty ve Francii přišli ve žlutých vestách.
Stop kapitalismu! Komunisté ve žlutých vestách protestovali proti zdražování

Špetlík nechce, aby Pragovka byla spojována s komunistickou stranou. „První důvod je ten, že je naše kavárna jako součást Pragovka Art Districtu místem setkávání nezávislých umělců a svobodných duší a poskytnout tento prostor straně, která se veřejně hlásí k totalitní minulosti, je zcela nemyslitelné,“ odepsal Grofové. Podle něj by to byla PR sebevražda.

Přístup s rovnou páteří

Teď si naopak získal sympatie části veřejnosti, zaznamenal pár pochvalných příspěvků na facebookových stránkách Kafe Pragovka, která slaví rok existence. „Chci vám moc poděkovat za přístup s rovnou páteří a přeji vám hodně úspěchů,“ napsal jeden z uživatelů. „Vy jste odmítli udělat mecheche pro komouše? Super a dík,“ přidal druhý.

Elvíra Ptáková Filipovičová v roce 2010
Elvíra Ptáková Filipovičová: Chtěla jsem budovat komunismus, byla jsem pitomá

Mluvčí KSČM, která se na vlastních webových stránkách charakterizuje jako nová tvář komunistické strany, příjemná a pravdivá, si oblíbila bývalý průmyslový areál v Kolbenově ulici nejen kvůli dobré kávě. Místo je totiž spojené s výrobou automobilů Praga.

Legendární „vejtřaska“

Továrna fungovala od roku 1907. Na konci druhé světové války byla skoro kompletně zničena při spojeneckém bombardování Prahy. Po znárodnění v roce 1945 spadala pod ČKD Sokolovo a přesunula se dál do Vysočan do bývalé fabriky Junkers, kde nacisté vyráběli letadla. Automobilové závody Klementa Gottwalda, jak zněl pozdější název Pragovky, se proslavily hlavně nákladním vozem V3S - tedy legendární „vejtřaskou“.

Areál Pragovky. Ilustrační foto.
Konec koncertů v Pragovce. Úřad Prahy 9 reagoval na stížnosti obyvatel

„Vážím si práce všech, kteří v Pragovce dříve pracovali, ale doba, kdy se zde podepisoval dopis 99 Pragováků, je naštěstí pryč,“ odepsal provozovatel současného kulturního centra s tím, že jeho rodiče čelili komunistickému útlaku. Nástupkyni minulého režimu Grofové tak připomněl dění z července 1968.

Sotva dospělí politici KSČM před rokem 1989

Tehdy šedesát zaměstnanců pražského podniku a jejich příbuzní (údajně na popud místního šéfa Lidových milicí) sepsali dopis schvalující vojenské cvičení sovětské armády na území Československa, které bylo přípravou na srpnovou invazi. Dopis otiskl sovětský deník Pravda a komunisté v Moskvě jej pak použili jako důvod, proč s tanky přijeli zastavit obrodný proces v jednom ze svých satelitů. Režim pak z Pragováků udělal hrdiny.

Automobil Praga. Ilustrační foto.
Metropole zachrání legendární Pragovky. Koupí jejich muzeum

Mluvčí Grofová však Špetlíkovi odepsala, že KSČM vznikla až v roce 1990 a že její dnešní politici byli před rokem 1989 „sotva dospělí“. Komunistka také uvedla, že „vina není dědičná“. Grofová se narodila - jak sama zdůrazňuje - až 20 let po popravě Milady Horákové, avšak nezmínila, že současný stranický předseda Votějch Filip spolupracoval se Státní bezpečností (krycí jméno Falmer) jako třicetiletý.

Filip, který podporuje menšinovou vládu Andreje Babiše (ANO) a ČSSD, se otevřeně hlásí k marxismu. Názory a postoje některých jeho stranických kolegů jsou rovněž radikální či v souladu s politikou Kremlu. Teď si každopádně KSČM musí hledat v Praze jiné místo na zahájení kampaně.

Hala č. 19 (nástrojárna) závodu Praga. Ilustrační foto.
Pragovka v pražských Vysočanech otevírá venkovní umělecký prostor