Ve veřejné aukci se je už dopředu podařilo prodat. Výtěžek poputuje na dobročinné účely. Letos činí přes 520.000 koruna loňskou částku tak přesáhl asi o 20.000 korun, řekla dnes novinářům ředitelka Vinných sklepů Lechovice Lucie Kalašová.

Výlov sektů uskladněných na dně přehrady je tradicí. První lahve tam firma uložila v roce 2000 a jejich počet se každý rok o jednu zvyšuje. Za léta prodeje sektu se podle zástupců sklepů z vranovského sektu stala specialita, kterou si připíjejí i známé osobnosti, ochutnal ji prý i prezidentský pár.
Nejštědřejší dražitel letos za láhev zaplatil 4628 korun. Jde o stálého zákazníka, který v aukci vranovský sekt kupuje vždy za tuto částku. Letos byla nejvyšší, uvedla Kalašová. Mezi nakupujícími podle ní byl i člověk ze San Diega v USA.

Sekt vyrobili vinaři z kupáže odrůd Chardonnay a Rulandské bílé. Při výrobě používají tradiční metodu druhotného kvašení v láhvi. "Zjednodušeně jde o přidání kvasinek do již hotového tichého vína. Víno pak dále kvasí v láhvích opatřených korunkovými uzávěry," řekl ČTK už dřív za firmu Ivan Kalaš.

Podle sklepmistra Jana Hrachovského loni sklepy zavedly novinku, když se rozhodly do nádrže nepotopit hotový sekt, ale mok ještě s kvasinkami. Vsadili na vinařskou poučku, že sekt "je tím kvalitnější, čím déle leží na kvasnicích". S výsledkem byl jako sommeliér spokojen, byť připustil, že výsledek není pro každého. "Není to klasické ovocné aroma, je to pro fajnšmekry," dodal.

Sekt prý díky rozkládajícím se organismům kvasinek získá specifický nádech a nápoj pak má svým charakterem blízko tradičnímu šampaňskému. Naopak jazyk českých konzumentů prý bývá zvyklý spíš na sekty takzvaně německé.

Koupě lahví ze dna Vranovské přehrady bude pokračovat v dalších dnech a týdnech. Vinné sklepy Lechovice nechaly potopit na dno i deset amfor s likérovým vínem Auer's Cross. V restauraci U Vodnáře mohou zájemci koupit obálku ze souřadnicemi, které udají, kde amforu hledat. Podle potápěče Arnošta Růžičky udávají souřadnice s přesností na deset metrů. Víno najdou lidé v láhvi uvnitř amfory. Obal, který váží bezmála 25 kilogramů, jim zůstává. Amfory se nacházejí v hloubce od deseti do 33 metrů.

Vinné sklepy Lechovice jsou největším pěstitelem vína na Znojemsku. Jejich vinice se rozkládají na 230 hektarech.