Vinná réva za jedinou noc úplně uschla. Dolský se psychicky zhroutil, bere antidepresiva, pokoušel se o něj infarkt. „Tohle byla jedna z nejhezčích vinic v Konicích. Lidi mi říkali: ty máš ty listy jako vyžehlené, žádná travička, prostě krása. Teď je všechno zničené. Škody budou v řádu stovek tisíců, ale budujte ve dvaašedesáti nový vinohrad,“ zanaříkal Dolský.

Dvacet let tu vinař sklízel hrozny a za své skvělé víno získal řadu ocenění v soutěžích. „Tohle mi urve srdce, připravili mě minimálně o pět let života,“ uvedl zničený vinař.

Co se vlastně stalo? Dolský koupil ve specializovaném obchodě na Loucké ulici ve Znojmě přípravek proti obaleči. Jenže v lahvičkách s názvem Sumithion byl zcela jiný přípravek. Herbicid Bofix. Ten se používá především na ošetření trávníků proti plevelům.

„Tohle se mi v životě nestalo. Výrobce jsem už kontaktoval, postavili se k tomu chlapsky. Podal jsem reklamaci a teď čekám na odborný posudek znalce. Jenže to mi vinici nevrátí,“ uvedl zjevně unavený Dolský.

Výrobce: stala se lidská chyba

Výrobcem přípravku Sumithion je firma Lovela z Terezína. Na webu již o záměně chemikálií informuje a zemědělce varuje.
„Stala se lidská chyba při přípravě polotovaru. Jakmile jsme omyl zjistili, vyhledali jsme asi třicet partnerů, ke kterým zaměněné výrobky šly. Okamžitě jsme zastavili prodej. Šlo o jednu jedinou šarži,“ uvedl jednatel společnosti Petr Pilát.

Společnost varovala zákazníky také prostřednictvím inzerátu v časopisu Zahrádkář. Podle vyjádření jednatele společnosti šlo o záměnu dvou sudů o objemu padesát litrů s různými chemikáliemi. Z těch pak výrobce připravil malá balení pro zahrádkáře.

Poškozených je více

„Doposud se nám ozvalo osmnáct poškozených zákazníků z celé republiky,“ řekl Pilát. Deník zjistil, že na Znojemsku se jedná o minimálně tři zákazníky, kteří ošetřili své plodiny přípravkem Bofix namísto Sumithionu. Kromě konického vinaře se nákup přípravku nevyplatil ani zahrádkáři z Načeratic.

„Přípravkem jsem ošetřil asi dvě stě hlav vína, třicet keřů papriky a podobné množství rajčat. Manželka ještě postřik použila proti mšicím na okrasné květiny. Všechno teď usychá, je to úplně zkroucené,“ uvedl Petr Kubík. Oba nešťastní muži uplatnili reklamaci a čekají na vyjádření znalce. „Všechny případy jsme sepsali, poškození lidé budou samozřejmě odškodněni. Bude to případ pro naši pojišťovnu,“ slíbil Pilát.

Dodal, že společnost registruje poškození především vinné révy a broskví. „Ostatní plodiny tak poškozené nejsou,“ dodal. Nevyloučil, že použitím Bofixu mohlo dojít k zničení rajčat, paprik i okrasných květin. „Protože ale zákazníci dávkovali Bofix tak, jak měl být dávkován Sumithion, použili desetkrát menší koncentraci. Možná řada rostlin přežije,“ uzavřel Pilát.

Odborníci podobný případ na Znojemsku nepamatují. „Stává se, že při ošetřování obilovin zanese vítr herbicidy až do vzdálenosti osm set metrů a pak může dojít k poškození třeba vinné révy. Případ, kdy vinohradník poškodí révu postřikem, který je omylem zaměněný za jiný, si nepamatuji. To je zcela něco nového,“ uvedl vinařský odborník Jaromír Čepička.