„Není to ale chřipková epidemie, jsou to spíše virózy a jiná běžná respirační onemocnění,“ uvedla Růžena Halířová, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Nástup chřipky podle ní zbrzdilo mrazivé počasí. „V západní Evropě, Británii, Nizozemí a dalších zemích chřipková epidemie už je. Současné mrazy by mohly postup infekce k nám zpomalit nebo zastavit,“ řekla Halířová s tím, že lékaři v republice zatím evidují pouze šest vážných případů sezónní chřipky.

Vyšší nemocnost dětí se ve školkách už projevila. „Minulý týden jsme měli daleko více odhlášených dětí než dříve. A tento trend pokračuje,“ komentovala situaci v Mateřské škole v prostějovské Smetanově ulici zástupkyně ředitelky Jaroslava Sypěnová. Děti se ze školek přesunuly do čekáren praktických lékařů. „Malých dětí přichází opravdu více. Je to způsobeno především výkyvy počasí,“ míní prostějovská lékařka Hana Zemánková.

Někde však příliv malých pacientů nezaznamenali. „Obávali jsme se toho minulý týden, ale žádná velká vlna nemocných nedorazila. Ani teď v pondělí není nemocných nijak moc,“ uvedla další dětská lékařka Blanka Kalčíková.

Kvůli penězům řecházejí nemoci

Přestože počet nemocných dětí podle statistiky, prudce narostl, dospělých jako by se nemoci nedotýkaly. Může to však být pouze tím, že se nedostanou do statistik. „Lidé se snaží zůstávat v práci nebo si berou dovolenou. Nutí je k tomu ekonomická situace. Nebo když mají nemocné dítě, zůstane s ním doma na paragraf i nemocný rodič a k lékaři vůbec nejde,“ vysvětlila hygienička Růžena Halířová. Podle ní je na vině především systém nemocenských dávek. „Lidé se snaží nemoci přechodit a nákaza se rozšiřuje, Třeba v tramvaji nebo v autobuse nemáte šanci tomu uniknout. Klesá sice počet neschopenek, zato narůstají dovolenky. Tohle však politici řešit nechtějí,“ komentovala situaci Halířová.

Lidé se tak stále častěji uchylují k domácím metodám léčení. „Já používám cibulový sirup. Nakrájím do hrnešku na tenké plátky cibuli a prosypu cukrem. Šťávu pak sliju a užívám po lžičkách. Dětem to dokonce moc chutná,“ pochvalovala si recept získaný od babičky Jana Čecháková. Ještě lepší je podle ní cibuli nastrouhat a promíchat s medem.