Dívka onemocněla ve čtvrtek a nyní je hospitalizována v nemocnici v Ústí nad Labem.

„Studentku začala v noci ze středy na čtvrtek trápit horečka, zimnice a bolelo jí celé tělo. Přes den horečka přetrvávala a odpoledne se jí na kůži začaly objevovat červené skvrny. Dívka si pak zavolala sanitku,“ popsala průběh onemocnění krajská epidemioložka Jana Prattingerová. Z libereckého infekčního oddělení pak dívku transportoval vrtulník na specializované pracoviště Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

„Dívka je teď na jednotce intenzivní péče. Podezření na invazivní meningokokové onemocnění je velké,“ konstatovala Prattingerová.

Krajská hygienická stanice zavedla ihned na liberecké univerzitě přísná protiepidemio­logická opatření.

„Hygieně jsme předali kontakty na studenty i vyučující, kteří přišli nebo mohli přijít se studentkou do styku,“ řekla Deníku mluvčí Technické univerzity Jaroslava Kočárková.

Komplikace přinesl hygieně fakt, že spousta studentů již odjela z Liberce domů na víkend.

„Na takovou situaci jsme však připraveni, protože jsme v kontaktu s ostatními krajskými hygienami po celé republice,“ vysvětlila Jana Prattingerová.

Pokud se potvrdí, že dvaadvacetiletou dívku napadl meningokok, bude to již sedmý případ výskytu tohoto smrtícího viru v Libereckém kraji v tomto roce.

„Už v dubnu tak vyrovnáme statistiky za celý loňský rok,“ uvedla Prattingerová.

Navíc se jedná o již třetí případ, který se vyskytl v horizontu třech týdnů. Na začátku dubna bakterii podlehl tříletý chlapec. Z liberecké školky, ve které byl první den, ho rodiče odvezli do liberecké nemocnice a lékaři ho následně poslali do Ústí nad Labem. Kvůli velmi rychlému vývoji nemoci však chlapec po několika hodinách zemřel. Další dítě z Liberce nakažené meningokokem, teprve jeden a půl roční chlapec, je v současné době ve stabilizovaném sta­vu.

Jednotlivé případy však spolu podle hygieniků nesouvisí.