"My přicházíme na ministerstvo vnitra ve chvíli, kdy covid za námi není, a před námi stojí jako před vládou jeden stěžejní úkol - je to krizové řízení, které v posledních dvou letech vystoupilo ze zákonných parametrů. Budovaly se tu nové orgány, jako je Rada vlády pro zdravotní rizika a podobně. Mnohokrát na krizový štáb nechodili lidé, kteří mají skutečné kompetence rozhodovat," řekl Rakušan.

Jeho prvním krokem v úřadu bude připravit zasedání štábu a provázat ho s pondělní poradou ministrů, pod jejichž agendu spadá řešení epidemie nemoci covid-19.

Tisková konference po prvním zasedání vlády premiéra Petra Fialy, 17. prosince 2021 v Praze. Na snímku zprava ministr zdravotnictví a místopředseda vlády Vlastimil Válek (TOP 09), ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Nová vláda poprvé zasedala. Nouzový stav neprodloužíme, oznámil Fiala

"Chceme mít jednoznačnou osu, která ve vládě bude fungovat, aby takzvaní covidoví ministři spolu byli schopni spolupracovat. A zároveň aby ústřední krizový štáb dostal tu roli, kterou má mít. To znamená, aby byl institucí, která rozhoduje, která dává úkoly v době velkých krizí a k takovým ta covidová rozhodně patří," dodal ministr.

Rakušan také řekl, že nechce, aby bylo ministerstvo vnitra vnímáno jako ministerstvo represe, ale jako ministerstvo bezpečí. Chce také zjednodušit státní správu, spustit proces digitalizace nebo zmodernizovat volební právo. "Čeká na nás novelizace volební legislativy, korespondenční volby, kterou slibovala už ta předchozí vláda, a my chceme co nejdříve tohoto cíle co nejdříve dosáhnout," prohlásil ministr.

Nový ministr vnitra se rovněž nechal slyšet, že policejnímu prezidentu Janu Švejdarovi nedal žádné ultimátum ohledně jeho setrvání ve funkci. Dodal, že o Švejdarově rozhodnutí odstoupit z funkce se dozvěděl ve čtvrtek večer od novinářů a z twitteru.

Petr Fiala.
PŘEHLEDNĚ: Přichází Fialova vláda. Kdo ode dneška vládne Česku

"Je to rozhodnutí pana Švejdara. Já jsem čekal, jaké bude. Je pravda, že jsme měli témata, kde jsme se evidentně neshodli nebo neshodli jsme se úplně. Ale rozhodně odmítám, že bych jako člověk, který ještě nebyl ministrem, na pana Švejdara vyvíjel nějaký tlak. Já jsem si ho na žádný kobereček nepozval, o tu schůzku jsme měli zájem oba dva, abychom se pobavili o situaci v policii,“ popsal.

Jedna z priorit vládní koalice 

Úpravu legislativy pro krizové řízení a kritické infrastruktury označila nová vládní koalice za jednu ze svých priorit. Rakušan už na začátku prosince řekl, že změnu legislativy by chtěl předložit do poloviny volebního období. Česko je podle něj na všech úrovních připraveno na tradiční hrozby, jako jsou například povodně, méně ale na nové krize.

"Jsem přesvědčen, že Vít Rakušan díky svým zkušenostem z politické práce, z komunální politiky, z Poslanecké sněmovny, je na funkci ministra vnitra výborně připraven, že se jí ujme velmi rychle a rozhodně," řekl dnes Fiala.

FOTO: Takto byl Ivan Bartoš uveden na MMR

Spolu s Rakušanem také poděkoval policistům, hasičům a záchranářům za práci v první linii.  "Můžeme řešit dílčí problémy v těchto sborech, ale Česká republika má kvalitní policii, má kvalitní hasiče, má kvalitní integrovaný záchranný systém a jsou to ty struktury, které nám v krizi pomáhají a zaslouží si, aby to takto vláda jako celek vnímala," uvedl Rakušan.

Na dotaz, zda počítá se zvýšením platů ve veřejné sféře o 1400, ke kterému má dojít příští rok, Rakušan řekl, že se příští týden sejde s novým ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), aby spolu řešili principy rozpočtového provizoria. "Rozhodně potom budeme schopni odpovědět na tuto otázku," řekl Rakušan. "Je určitě pěkné zvýšit tarifní mzdy, ale tomu musí odpovídat i připravený státní rozpočet. V návrhu, který dala předcházející vláda, na to navýšení mezd peníze nejsou, s výjimkou učitelů," dodal Fiala.

Bude očkování policistů povinné? 

Nový ministr dostal od novinářů otázku také na povinné očkování policistů, které zavádí vyhláška ministerstva zdravotnictví připravená za předchozí vlády Andreje Babiše (ANO). Rakušan ale nechce do poloviny ledna komentovat, zda očkování policistů bude skutečně povinné, nebo dobrovolné.

"Nepočítáme s tím, že vyhláška bude platit v podobě, v jaké ji schválila současná vláda," řekl s tím, že nová verze vyhlášky připravovaná ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) bude "schopná poskytnout motivaci lidem k tomu, aby neohrožovali zdraví sobě ani ostatním lidem".

Policejní prezident Jan Švejdar
Švejdar skončí ve vedení policie. Moje setrvání ve funkci není žádoucí, napsal

Fialu s Rakušanem přivítal při jejich příjezdu bývalý ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který na svého nástupce čekal na ulici před budovou ministerstva, kde si potřásli rukama. Poté společně zhruba půl hodiny řešili předání úřadu. Na tiskovém brífinku, kam už Hamáček nedorazil, Rakušan ocenil způsob, jakým ho jeho předchůdce představil svým spolupracovníkům.

Rakušan je předsedou hnutí Starostové a nezávislí od dubna 2019. Vystudoval historii a germanistiku na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a školský management na Univerzitě Karlově v Praze. Je zastupitelem Středočeského kraje. V minulosti byl mimo jiné starostou Kolína a prvním náměstkem hejtmanky Středočeského kraje.