Z distribučních firem měl ČEZ nejvíce odběratelů bez elektřiny hodinu po půlnoci, kdy evidoval 50 tisíc domácností bez proudu a 90 poruch na vysokém napětí. Společnost EG.D ze skupiny E.ON evidovala kolem poledne v jižních Čechách a na Vysočině bez elektřiny až víc než 3500 odběratelů. Po 18:00 hlásil ČEZ posledních 5000 a EG.D už jen několik desítek odběratelů bez proudu. Distributoři museli začít s novými opravami krátce poté, co během pátku připojili k síti poslední místa, která byla bez elektřiny po čtvrtečním silném větru. Předpokládají, že zbylé výpadky odstraní během soboty.

"K čtrnácté hodině stoupl celkový počet našich sobotních zásahů, v souvislosti s meteosituací již na 1120. Nejvíce zasahujeme v Plzeňském, Středočeském a Moravskoslezském kraji," napsali hasiči na twitteru. Třeba ve středních Čechách měli k následkům větru více než 300 výjezdů, většinou šlo o spadlé stromy nebo uvolněnou střešní krytinu. Stejně jako v případě výpadků elektřiny bylo hasičských zásahů kvůli větru méně než ve čtvrtek, kdy do podvečera hasiči vyjížděli ke 4500 událostem.

Odklízení stromů ze silnice v Kielu.
Bouře Eunice má oběti. V Německu při nehodách kvůli větru zemřeli dva lidé

Silný vítr dopoledne zastavil jednu z lanovek v oblíbeném krkonošském středisku Harrachov na Jablonecku. Lyžaři ale mohli využít další lanovku nebo vleky. Kvůli větru je v sobotu zavřená pražská zoologická zahrada.

Hasiči Správy železnic zasahovali do 15:00 v souvislosti se silným větrem u 34 událostí, oznámila firma na twitteru. "Kromě úseků Mariánské Lázně - Kynžvart a Tršnice - Františkovy Lázně jsou všechny tratě v provozu," doplnila. Během noci a rána silný vítr omezoval vlakovou dopravu zejména na západě Čech, později se provoz dočasně zastavoval také na tratích jinde v Česku, třeba na Vysočině nebo ve středních a východních Čechách a na severní Moravě, vyplývá z webu Českých drah.

Silný vítr, který může mít v nárazech rychlost nad 65 kilometrů v hodině a na horách kolem 90 km/h, se má do Česka podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vrátit v sobotu kolem půlnoci. V Čechách bude foukat do úterního rána, na Moravě zejména během pondělí. Výstrahu meteorologové vydali s nízkým stupněm nebezpečí.

Počátek letošního roku je na některých horských vrcholech v Česku, ale i na měřicích stanicích v nižších polohách výrazně větrnější než ve většině z předchozích deseti let, vyplývá z údajů ČHMÚ na twitteru. Údaje o počtu dní, kdy rychlost větru dosáhla vichřice, zveřejnil za Sněžku a Milešovku a také za Kocelovice na Strakonicku nebo pražskou Ruzyni.

Praha

Hasiči v Praze měli v noci a v sobotu dopoledne zatím 35 výjezdů k následkům silného větru. Odstraňovali spadlé stromy a větve a zajišťovali uvolněné plechy. ČTK to řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Situace byla výrazně klidnější než ve čtvrtek, kdy pražští hasiči kvůli větru vyjížděli k víc než 120 událostem.

"Do 10:30 hodin jsme od včerejšího (pátečního) večera zasahovali u 35 událostí spojených se silným větrem," uvedli hasiči na twitteru. Kvůli zvýšení meteorologické výstrahy před větrem bylo v noci ve zvýšené pohotovosti 11 jednotek dobrovolných hasičů, po půlnoci se situace uklidnila.

Ze zásahu pražských hasičů.
Hasiči v Praze měli kvůli větru přes šedesát výjezdů, odklízeli spadlé stromy

Kavka ČTK řekl, že jde většinou o drobné události. Vedle spadlých stromů a větví hasiči dostali hlášení třeba o nakloněných stromech hrozících pádem nebo o uvolněném plechu na římse. "Není to nic velkého," uvedl mluvčí.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pátek pozdě večer na období do 01:00 zvýšil stupeň nebezpečí na velmi silný vítr. Ve středních, východních a jižních Čechách a na Českomoravské vrchovině meteorologové očekávali krátkodobé nárazy větru až kolem 90 kilometrů v hodině.

Pražská zoologická zahrada v sobotu zůstane pro návštěvníky zavřená, oznámil na twitteru její ředitel Miroslav Bobek. Následně upřesnil, že důvodem je vítr a odstraňování již vzniklých škod. Pražský magistrát před půlnocí vyzval občany, aby nechodili do lesů, parků a na další podobná místa. "Zároveň doporučujeme, abyste byli obezřetní i při Vašich cestách po Praze," napsal magistrát na twitteru.

Jihočeský kraj

Kvůli silnému větru je v jižních Čechách a na Vysočině kolem 1900 domácností bez proudu. Jde o lidi, jimž dodává elektřinu firma EG.D. ČTK to řekl mluvčí firmy E.ON Roman Šperňák. Jihočeští hasiči měli kvůli silnému větru v noci na sobotu přes 60 zásahů. Odklízeli hlavně popadané stromy, při jednom zásahu i víc najednou. Nejvíc práce měli na Strakonicku. Novináře o tom informovala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Bez elektřiny je kolem 1900 domácností. "Je to hlavně na Písecku, Lety, Orlík, potom na Českokrumlovsku, okolí Pohorské Vsi. Potom na pomezí jižních Čech a Vysočiny kolem Pacova," řekl Šperňák. Následky čtvrtečního větru, kdy bylo ten den v jednu chvíli bez elektřiny více než 20.000 odběratelů, odstranili energetici z firmy EG.D v pátek večer.

Jihočeští hasiči vyjížděli od 20:30 do 7:45 kvůli větru víc než šedesátkrát. Odstraňovali hlavně stromy, které spadly na silnice, v jednom případě zajistili střešní tašky v Sepekově na Písecku. Nejvíc, 23 zásahů bylo na Strakonicku, pak na Písecku a Jindřichohradecku.

Karlovarský kraj

V Karlovarském kraji se energetikům daří obnovovat výpadky proudu po nočním silném větru. Zatímco ráno bylo bez elektřiny 10 tisíc domácností, nyní jich zůstává 6500. V kraji hasiči dál odstraňují následky větru, zaměstnávají je popadané stromy, větve nebo uvolněné kusy střech. Aktuálně třeba zasahují na náměstí v Sokolově, kde se zlomila špička střechy na věži kostela, zjistila ČTK.

Výpadky proudu kvůli větru a následnému pádu stromů a větví evidují energetici v kraji zhruba od pátečních 21:00. Podle mluvčí ČEZ Soni Holingerové jde o nové případy, následky čtvrteční bouře odstranili energetici v pátek večer. Aktuálně mají energetici hlášeno 24 poruch na vedení vysokého napětí. Postižené jsou všechny tři okresy, výpadky proudu jsou konkrétně v okolí Karlových Varů, Nejdku, Lázní Kynžvart nebo Odravy.

Karlovarští hasiči měli kvůli větru od půlnoci přes tři desítky výjezdů. Zásahy byly podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala napříč celým krajem. Vítr odnesl například velkou část střechy na bývalé školní budově v Královském Poříčí, kde hasiči ještě v noci zajistili provizorní zakrytí střechy. U Chlumu Svaté Maří zasahovali u dopravní nehody jednoho osobního auta, které najelo na spadlý strom přes vozovku. Nehoda byla bez zranění.

Odstraňování následků silného větru, 17.2.2022
Bez proudu jsou kvůli větru už jen stovky domácností. Foukat má i v sobotu

I železničáři od rána odstraňují spadlé stromy na tratích a poškozené elektrické trakce. Kvůli následkům větru zůstává přerušený provoz v úseku mezi Lázněmi Kynžvart a Pňovany.

Silný vítr zasáhl v noci západní, střední, východní a jižní Čechy a Českomoravskou vrchovinu. Krátkodobě mohl dosáhnout rychlosti přes 90 kilometrů za hodinu, na horách ještě víc. V sobotu bude v celé zemi platit výstraha na silný vítr s nízkým stupněm nebezpečí.

Největší vlna silného větru zasáhla Karlovarský kraj v noci čtvrtek, kdy bylo bez elektřiny přes 40 tisíc domácností. Hasiči zasahovali v průběhu čtvrtka v souvislosti se silným větrem celkem u 250 výjezdů. Energetici odstraňovali následky bouře do pátečního večera.

Moravskoslezský kraj

Hasiči v Moravskoslezském kraji v sobotu po celý den vyjížděli k událostem způsobeným silným větrem. Od půlnoci do 17:00 měli 113 takových zásahů, většinou šlo o odstraňování spadlých stromů. ČTK to řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

Kromě spadlých stromů hasiči zasahovali také u uvolněných plechů ze střech. Ráno tak například pomáhali u rodinného domu v Kravařích na Opavsku, kde vítr uvolnil plechy na střeše. "Nikde u toho nebylo žádné zranění ani větší škoda," řekl Kozák.

Nejvíce výjezdů kvůli událostem způsobeným větrem měli hasiči v okrese Bruntál, a to 30, na Karvinsku šlo o 25 událostí. Na Ostravsku hasiči evidují 19 výjezdů, na Opavsku 17 a na Frýdecko-Místecku a Novojičínsku po 11.

Olomoucký kraj

Hasiči v sobotu v Olomouckém kraji kvůli silnému větru evidují od rána zatím tři desítky výjezdů. "Jedná se o popadané stromy," řekl ČTK mluvčí hasičů Radek Buryánek. Oproti čtvrtku je situace výrazně klidnější, před dvěma dny hasiči v souvislosti s vichřicí evidovali v kraji 160 výjezdů. V pátek pak kvůli větru zasahovali jen u několika menších událostí.

Silný vítr dnes dopoledne zasáhl celý kraj a například přerušil dodávku elektřiny do horského areálu Kraličák na Šumpersku. Středisko proto muselo zastavit provoz, lanovky se znovu rozjely po poledni. Kvůli silným poryvům větru byla dnes dopoledne uzavřena zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce, která je oblíbeným víkendovým cílem zejména pro rodiny s dětmi. Vedení zoo se k tomu opatření rozhodlo kvůli riziku pádu stromů.

Spadlý strom přes silnici - ilustrační foto.
Do Česka se v neděli vrátí silný vítr, varují odborníci. Foukat bude až do úterý

Hasiči v souvislosti se silným větrem zasahovali ve čtvrtek u 160 událostí, šlo především o spadlé stromy, ale i utržené plechy na střechách domů. V jednom případě spadl strom na balkon bytového domu a zatarasil také železniční trať mezi Starým Městem pod Sněžníkem a Hanušovicemi. U školy v Kralicích na Hané na Prostějovsku se kvůli silnému větru nahnul mohutný jehličnan, několik desítek dětí muselo přejít do jiné části školního areálu.

Pardubický a Královéhradecký kraj

Silný vítr v noci opět na východě Čech lámal stromy a větve a na některých místech poškodil vedení vysokého napětí. Bez proudu je na 700 domácností. Hasiči museli vyjíždět k několika desítkám zásahů. Kvůli silnému větru také nejezdí lanovka na Sněžku. Mimo provoz jsou oba úseky Pec pod Sněžkou - Růžová hora i Růžová hora - Sněžka. Větší škody ale zatím počasí nezpůsobilo.

Stromy hasiči odstraňovali například v Krouně a Vrbatově Kostelci na Chrudimsku, Velké Skrovnici na Orlickoústecku nebo v Borušově na Svitavsku. "V Pardubicích v ulici Do Nového vítr poničil střechu museli jsme plechovou krytinu upevnit. Proti pátku je ale výjezdů méně," řekl ČTK operační důstojník krajských hasičů.

Za sobotu hasiči v kraji evidují asi padesátku technických pomocí, opět především odstraňovali spadlé stromy ze silnic.
Vichr opět řádil. Padaly stromy a létaly střechy. A předpověď počasí není dobrá

Kvůli spadlým stromům jsou neprůjezdné některé úseky silnic. Hasiči odklízejí kmeny na komunikaci 31228 u obce Červená Voda na Orlickoústecku nebo 3651 v obcích Svojanov a Trpín na Svitavsku. Polomy také zastavily provoz na trati 026 v úseku Teplice nad Metují - Police nad Metují na Náchodsku.

Energetikům se v pátek podařilo opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí, v noci ale přibyly nové. "K 8:00 evidujeme v Pardubickém kraji, hlavně na Svitavsku a v okolí České Třebové, tři poruchy na vedení vysokého napětí, bez energie je asi 400 domácností," uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková. V Královéhradeckém kraji je pět poruch, proud nejde na Hradecku, Rychnovsku a Trutnovsku asi 300 odběratelům.

Středočeský kraj

Silný vítr ve středních Čechách opět zaměstnal hasiče a energetiky. Hasiči vyjížděli od pátečního večera k více než 300 případům, většinou šlo o spadlé stromy nebo uvolněnou střešní krytinu. V Čerčanech na Benešovsku večer narazil vlak do stromu, událost se obešla bez zranění, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Vítr způsobil také nové výpadky proudu, kolem poledne bylo v regionu bez elektřiny ještě asi 2500 domácností.

Od pátečních 21:30 do sobotních 13:30 hasiči přijali hlášení o 319 událostech, z toho 19 ještě nebylo dořešeno. "Jsou to zásahy stejného typu jako v posledních dnech, především jde o technické události, stromy padající na zaparkovaná vozidla a objekty," uvedla Zemanová.

Do terénu vyrazila také lezecká skupina profesionálních hasičů, upevňovala například plechy střešní konstrukce na budově v Kladně-Rozdělově. Policejní mluvčí Pavel Truxa ČTK řekl, že policie dostala dopoledne hlášení o spadlých stromech na Benešovsku a jedné drobné nehodě, která měla souvislost s počasím, ale obešla se bez zranění.

Cvičení ruské amády v Bělorusku.
Příměří na Ukrajině bylo porušeno v 1500 případech. Při palbě zemřeli dva vojáci

Výpadek dodávek elektřiny postihl odběratele na Berounsku a Příbramsku. Dopoledne nešel proud 3000 domácnostem, kolem poledne jich bylo o 500 méně. "Jsou to nově vzniklé poruchy v souvislosti s nočním větrem," řekla ČTK mluvčí společnosti ČEZ Distribuce Soňa Holingerová. Energetici dodávky postupně obnovují.

Problémy jsou i na železnici. Ve 22:40 přijalo operační středisko hasičů informaci o nárazu vlaku do stromu v Čerčanech. "Tato událost se obešla naštěstí bez zranění," uvedla Zemanová. Hasiči evakuovali 18 lidí, cestující měli zajištěnou náhradní dopravu.

Kvůli spadlému stromu byl ráno přerušen provoz vlaků také na trati mezi Nižborem na Berounsku a Zbečnem na Rakovnicku. Problémy byly i v úseku Ješetice-Heřmaničky na Benešovsku na trati mezi Benešovem a Českými Budějovicemi. Odpoledne byl omezený provoz mezi Poříčany a Pečky na Kolínsku a Dobřichovicemi a pražským Radotínem.

Podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) se v souvislosti s počasím nestala žádná mimořádná událost se zraněním. "Na území kraje nemáme žádný stupeň povodňové aktivity a ČEZ Distribuce nemá v distribuční soustavě mimořádný stav," uvedla hejtmanka na facebooku.

Ústecký a Liberecký kraj

Sobota je na severu Čech navzdory výstraze meteorologů před silným větrem klidnější než čtvrtek. Hasiči v Ústeckém kraji vyjížděli od půlnoci do 15:00 v souvislosti s větrem k 80 událostem, jejich kolegové v Libereckém kraji ke 30, zjistila ČTK. Většinou šlo o popadané stromy, které zablokovaly silnice, případně uvolněné plechy na střechách. Žádná zranění hlášena nejsou. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) naměřili ráno v Ústí nad Labem i přes 90 km/h, po poledni se vítr zmírnil.

Podle energetiků odpovídá počet výpadků běžné poruchovosti. V Ústeckém kraji bylo ráno hlášeno pět poruch na vysokém napětí a bez proudu tam bylo zhruba 500 odběrných míst hlavně na Litoměřicku, Žatecku a Lounsku. V Libereckém kraji byly hlášeny dvě poruchy na vysokém napětí a bez dodávek zůstalo kolem 300 domácností v oblasti Horní Řasnice a Jindřichovic pod Smrkem. Většinu poruch už se podle severočeské mluvčí skupiny ČEZ Soni Holingerové podařilo odstranit.

Silný vítr zastavil dopoledne také jednu z lanovek v oblíbeném krkonošském středisku Harrachov na Jablonecku. Stejně jako ve čtvrtek nejezdila lanovka Delta na Čertovu horu, lyžaři mohli ale využít vleky nebo lanovku na Rýžovišti. Kolem 14:00 se i lanovka Delta mohla rozjet, když se vítr zmírnil. Podle provozovatelů je hraniční rychlost větru pro provoz 15 až 16 m/s (54 až 58 km/h), pak už je to pro pasažéry nebezpečné, záleží ale také na směru větru.

Odběrové místo pro testování na nemoc covid-19 - ilustrační foto.
Covid v Česku: V pátek přibylo 13 774 nakažených, nejméně za pět týdnů

Podle mluvčí libereckých hasičů Evy Klímové vyjížděli hasiči hlavně na Českolipsku a Liberecku. U Jindřichovic pod Smrkem ráno spadl strom na sloup elektrického vedení a způsobil výpadek. V Liberci hasiči vyjížděli také k uvolněné plechové střeše na jednom z panelových domů. V noci zkomplikoval vítr i hašení požáru dřevěného přístřešku v Janově Dole na Liberecku. "Z přístřešku prakticky nic nezbylo, likvidace byla kvůli větru komplikovaná, hasiči také dělali vše pro to, aby se oheň nerozšířil na nedalekou garáž," dodala Klímová.

Situace v kraji je podle mluvčí hasičů výrazně klidnější než ve čtvrtek. "To už jsme v tuto dobu měli přes 200 událostí. I na řekách je klid, nikde neplatí žádný povodňový stupeň," uvedla. V kraji je většinou polojasno nebo skoro jasno, neprší, fouká vítr o rychlosti většinou do 60 km/h. Nejsilnější nárazy zaznamenala ráno stanice ve Frýdlantu, kde naměřili náraz větru přes 80 kilometrů v hodině.

V Ústeckém kraji měli v sobotu o něco rušněji než v Libereckém. "Většinou se jednalo o odklízení popadaných stromů a upevňování uvolněných plechů střech. Nejvíce událostí bylo na Děčínsku, Chomutovsku a Teplicku," uvedl mluvčí tamních hasičů Lukáš Faják. Zřejmě nejvážnější událostí byl podle něj pád stromu, který se opřel o dům v Lobendavě na Děčínsku a větve tam poškodily i auto. "Nikomu se ale nic nestalo," řekl ČTK. Ráno spadlý strom zastavil i provoz na trati z Velkého Šenova do Šluknova, ještě dopoledne se podařilo provoz obnovit.

Kraj Vysočina

Firma ČEZ opravila k sobotním 13:00 na Vysočině všechny poruchy zaviněné silným větrem. Bez proudu bylo asi 1300 domácností na Havlíčkobrodsku. Bez proudu je v kraji nyní přes 2000 zákazníků E.ON, hlavně okolo Bystřice nad Pernštejnem v okrese Žďár nad Sázavou. Vyplývá to z informací firem ČEZ a distributora EG.D ze skupiny E.ON.

"Kraj Vysočina nemá žádnou poruchu, tam jsme to již opravili," informovala mluvčí ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková. Firma EG.D eviduje na svém distribučním území 3560 domácností bez elektřiny, nejvíc na Vysočině. "Konkrétně v obci Bystřice nad Pernštejnem, kde se omezení dodávek elektřiny týká asi 2200 domácností," uvedla mluvčí E.ON Martina Slavíková. Další domácnosti neměly proud kolem Pacova na Pelhřimovsku

Hasiči na Vysočině odklízeli v noci na sobotu a ráno kolem 30 stromů. Přes den do sobotních 13:30 odklidili dalších asi 60 stromů, jak vyplývá z přehledu jejich zásahů.