Silný vítr byl v Česku po celý čtvrtek. Na hřebenech Krkonoš dosahoval až síly orkánu. Na Sněžce meteorologové zaznamenali poryv o rychlosti 162,4 kilometru v hodině. Druhý nejsilnější náraz v kraji byl ve čtvrtek zaznamenám na Luční boudě, a to až 121 km/h, řekla ČTK Stanislava Kliegrová z královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Padající stromy a větve připravily ve čtvrtek o dodávku proudu až 300 tisíc zákazníků společnosti ČEZ Distribuce. Dnes ráno kolem 09:00 jich bylo bez proudu ještě asi 8000, uvedla mluvčí firmy Soňa Holingerová. Většina míst bez proudu je podle ní ve středních Čechách.

Vítr na Berounsku.
Silný vítr v Česku lámal stromy a ničil střechy. ČEZ vyhlásil kalamitní stav

ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám vyhlásil kalamitní stav v celém Středočeském kraji a několika okresech v dalších regionech. Na Děčínsku a Českolipsku ho dnes ráno odvolala.

Dodávky proudu všem svým odběratelům obnovila společnost E.ON, která ve čtvrtek evidovala až 10 tisíc zákazníků bez elektřiny. "Všechny poruchy se nám podařilo odstranit ještě během čtvrtka," uvedl dnes ráno mluvčí distribuční firmy Roman Šperňák. Vítr podle něj způsobil škody na vedení v Jihočeském kraji, zejména na Českokrumlovsku, i na Vysočině.

K regionům, který vítr postihl nejvíce, patřil Středočeský kraj. Nejvíce výjezdů, přes 200, měli hasiči na Kladensku. Dnes ráno už ale byla situace klidná, řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková. Celkově zaevidovali středočeští hasiči přes 1600 událostí spojených s větrem. Počet zásahů ale klesl na 1210, protože některé popadané stromy lidé odstranili dřív, než se k nim hasiči dostali.

Poslední problémy odstraňují také hasiči a energetici v Plzeňském kraji, kde byly dnes ráno bez proudu pouze desítky domácností u hranic na Tachovsku. Hasiči v kraji dnes zatím zasahovali pouze třikrát, ve čtvrtek měli za 16 hodin 351 výjezdů, zjistila ČTK.

Ceny elektřiny rostou. Jak situaci řešit společně projednávali lídři zemí EU.
Babiš blokoval summit EU k boji proti drahým energiím. Nakonec lídři shodu našli

Všechny poruchy na vedení vysokého napětí přes noc odstranili energetici v Libereckém kraji. Poškozené bylo dnes ráno na některých místech už jen vedení nízkého napětí, hlavně v okolí Doks a Mimoně. Bez proudu byly desítky domácností.

Silný vítr by se do Česka mohl vrátit ještě dnes odpoledne, upozorňuje ČHMÚ. Varování se týká Prahy a části Středočeského a Ústeckého kraje. Nárazy větru už mají být ale slabší než ve čtvrtek, během dneška mají dosáhnout 50 až 70 kilometrů za hodinu.