Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bouřky v Česku: spadlé stromy, stojící vlaky

Česko /AKTUALIZOVÁNO/ - Noční bouřky vyděsily Čechy. V některých obcích museli být lidé dokonce evakuováni, kroupy ucpávaly kanály, stromy spadlé přes cestu zablokovaly silnice, zastavila se také železniční doprava.

26.5.2009
SDÍLEJ:

Oblohu bičovaly blesky. Foto: DENÍK/Jan Vraný

Úterní horké počasí přineslo do Česka velké bouřky. Zuřily převážně nad oblastí Čech, na Moravu a k Slezsku už v tak hojné míře nedorazily.

Nepřízeň počasí, před kterou však varovali meteorologové, nenapáchala tak velké škody, jak se původně očekávalo.

Nejhorší situace byla na Plzeňsku, Žatecku, Lounsku a Českobudějovicku. Celkově hasiči zasahovali u 130 mimořádných situací. Bouřky řádily hlavně pozdě odpoledne a večer. V průběhu noci se situace nad Českem zklidnila, bouřky zeslábovaly a ztrácely se úplně.

Nejezdí vlaky

Kvůli nočním bouřkám nejsou dosud sjízdné některé železniční tratě. Na trati 076 (Mladá Boleslav – Mělník) je kvůli sesuvu zeminy od třetí hodiny ranní neprůjezdný úsek mezi Mšenem a Skalskem. Popadané stromy na několika místech trati trať 194 (České Budějovice – Volary) v úseku Nová Pec – Černý Kříž stojí doprava od 5:10. Prověšené troleje si vyžádaly také uzavření trasy v úseku Slapy - Tábor na trati číslo 202 (Tábor – Bechyně). Od půl šesté ranní opět kvůli spadlým trolejím nejezdí vlaky ani na trati 147(Frant. Lázně – Bad Brambach) v úseku mezi Františkovými Lázněmi a Vojtanov. Na všech trasách je zajištěna náhradní autobusová doprava.

Bahno z polí zaplavilo vesnici

Na jihu Čech komplikovali situaci stromy, které spadly přes silnice a zablokovaly je až do příjezdu

hasičů, kteří je rozřezali a odstranili. U obce Vráž na Písecku spadly čtyři kmeny dokonce přes koleje a vlaky se musely zastavit. Cestující převážela náhradní autobusová doprava. Do příjezdu ranních spojů už je ale hasiči odstranili.

V Rudolticích na Klatovsku bahno zatopilo stodoly, zahrady, domy i studny. Z polí totiž splavil déšť bahno z polí, které se pak rozlilo po celé vesnici. Zahrádkáři bědovali nad neštěstím, bahno jim totiž zničilo celou úrodu. Dobrovolné i profesionální hasiče čeká během středy postupné odčerpávání bahna ze sklepů domů i zahrad, studně musí zkontrolovat hygienici, kteří zjistí, zda se voda dá normálně pít dál.

V obci Bitozeves na Lounsku museli hasiči evakuovat lidé ze šesti domů, které zaplavila voda. Prudké přívalové deště zatopily i další ulice v obcích na Lounsku.

Na jihu Čeh hasiči ve třech případech mimo jiné zasahovali poudeření blesku. Jednalo se o zažehnutí elektroinstalace v rodinném domě v Domaníně na Třeboňsku, o požár stromu na Českobudějovicku a požár střechy domu v Jílovicích, kde vznikla škoda přibližně 40 tisíc korun a hasiči uchránili hodnotu 1,5 mililonu.

Dnes už meteorologové neočekávají žádné mimořádné přívalové deště ani blesky. Prší jen nad Moravsou a Slezskem. Nejvyšší denní teploty by neměly vystoupat nad 19 stupňů, pršet by mělo jen dopoledne, odpoledne bude ubývat oblačnosti i srážek.

Markvartice: Takovou bouřku nepamatujeme

Pokud obyvatelé některého regionu doufali, že se jim meteorology slibované počasí plné bouřek, krup a přívalů vody vyhne, tak například v Markvarticích doufali marně. Před 18. hodinou se nad jejich vsí rozpoutala bouře, jakou tam prý doposud nepamatují. Kromě množství poměrně velikých krup, které Markvartice zasypaly, se přihnala kalná voda z polí plná bahna, která se lidem drala i do stavení, která jí stála v cestě. Nejhůř dopadl dům a rodina Petra Adamce, jehož stavení stojí na okraji vsi, kde museli zasahovat hasiči. „Co se tu dělo, nevím. Teď jsem přijel z práce, kam mi volala žena,“ říkal muž, když se snažil lopatou uvolnit cestu bahnitému potoku, který mu ještě před chvílí zaplavil dvůr domu vrstvou bahna spolu s haldami krup.

Ty ještě v té chvíli, ač pozvolna odtávaly, dosahovaly velikosti třešní. „Přihnala se voda z polí, ta spolu s kamením a kroupami ucpala kanál, a bylo to. Ve chvíli byla ve dvoře. Do obytné části se naštěstí nedostala, jenom kousek za dveře. Už se nám to asi dvakrát stalo, tak žena pro jistotu brzy zavolala na pomoc hasiče.“ „Byl jsem vevnitř, když začala bouřka. Padající kroupy dělaly pořádné rány do oken a docela i bolely, když na mě potom padaly. Pak se to venku na dvoře začalo plnit, tak jsem se to snažil lopatou odhrabat, ale radši jsme zavolali hasiče,“ vyprávěl šestnáctiletý syn, rovněž Petr Adamec.

Řidiči museli zastavit

Příchod studené vlny a bouřek očekávali lidé se zatajeným dechem. Obavy veřejnosti z bouřky se začaly vyplňovat po sedmnácté hodině, kdy se obloha na Chebsku zatáhla. Okolo 19. hodiny začalo pršet i bouřit na Chebsku. Největší nápor bouřek ale přišel do Jihočeského a Plzeňského kraje. Odtud jsou hlášené i kroupy.

Silné bouřky doprovázené mohutnými blesky a krupobitím zasáhly večer oblast Plzeňska. Lidé se schovávali pod deštníky, restauratéři chvatně odklízeli slunečníky a další zařízení předzahrádek. Problémy měli i řidiči. Někteří kvůli prudkému dešti zastavovali a čekali až se nejhorší liják s kroupami přežene, jiní jeli krokem se stěrači zapnutými na nejvyšší rychlost. V pohotovosti byli i hasiči. V Chrástu, Kralovicích a Hranicích na severním Plzeňsku museli odstraňovat ze silnic padlé stromy. Ve Zruči-Senci zase museli odčerpávat vodu ze zatopených prostor. Přímo v Plzni pomoc hasičů nebyla třeba. Podle prvotních informací bouřky nenapáchaly závažnější škody.

Voda v nemocnici

Přes noc na Plzeňsku hasiči zasahovali u 60-ti událostí.Většinou pomáhali lidem čerpat vodu ze sklepů a garáží. Voda se dostala i do provozních místností ve Fakultní nemocnici v Plzni na Lochotíně. Hasiči ji odčerpávali asi pět hodin a skončili ve čtyři hodiny ráno. "Voda byla v objektu, kde jsou sklady, kuchyně, prádelny a podobně. Dostala se sem spojovací podzemní chodbou ze stavby nového pavilonu," upřesnila mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.

Naštěstí voda tekla jen po zemi a většina uskladněných věcí byla v regále. Ráno se po nemocnici normálně roznášelo prádlo i snídaně, provoz zařízení událost nenarušila. Škody navznikly téměř žádné, pouze je nutné místnosti uklidit.

Nad Strakonickem se rozpoutalo peklo

Ohromné přívaly deště, blesk za bleskem, burácení hromu a nárazy větru kolem 80 až 90 metrů za hodinu. Tak vypadalo nebe nad Strakonickem přibližně od půl desáté večer do 23. hodiny v úterý 26. května. A nejen nad Strakonickem. Hasičský dispečink v Táboře hlásil: „Jezdili jsme mezi Strakonicemi a Vodňany odstraňovat padlé stromy. Zatím nic výrazného a naštěstí to má do průtrže 5. dubna daleko. Obce na Bavorovsku zůstali mimo nebezpečí. V potocích tam sice stoupla voda, ale do vylití mají dost daleko.“ Se situací pomáhali také dobrovolní hasiči, lokalizovali ojedinělá zatopení. Bouřky řádily také nad území Příbramska, doprovázel je silný déšť a vítr.

Na Boleslavsku připraveni strážníci

Ačkoliv ještě někde nejsou odstarněny škody, způsobené páteční vichřicí, jako například v Mladé Boleslavi, kde společnost Compag na základě zmapování městské policie, techniků a vedení firmy celý víkend odstraňovala popadané stromy a polámané větve. Do řešení náprav škod se aktivně zapojila hned od pátku i městská policie.

Strážníci ale byli opět připraveni během bouřky pomoci. „V případě potřeby jsou k dispozici všichni strážníci ve službě a k tomu jsme schopni ihned povolat dalších deset strážníků, kteří zrovna službu nemají,“ řekl nám v úterý zástupce ředitele městské policie Stanislav Holub.

Sever Moravy a Slezsko byly pohromy ušetřeny

Přestože meteorologové varovali, že bouřky se v průběhu noci na středu přesunou i se svými rizikovými projevy na Moravu s Slezsko, příroda se proti jejich očekávání vybouřila v Čechách a jiných částech Evropy. Meteorologové reagovali na aktuální vývoj situace a předpověď upravovali. Pro Moravu a Slezsko platil mírnější stupeň ohrožení. Varování trvalo od úterní dvaadvacáté hodiny do středeční šesté ráno. Například na Karvinsku však do té doby nespadla ani kapka.

V pohotovosti byly také pracovní čety energetiků, které ještě v úterý opravovaly poslední drobnější poruchy z pátku, především jednotlivé přípojky k domům. "Škody, které způsobila bouře z minulého pátku, se v kraji budou podle předběžných odhadů pohybovat kolem pěti milionů korun. Zhruba čtyři pětiny škod připadají na Ostravsko a Karvinsko. Pohotovost měli nejen opravárenské čety, ale i dispečeři. Právě stovky telefonátů po páteční bouřce ukázaly, jak je důležité, aby dispečeři ovládali svou práci a uměli rychle reagovat,“ uvedla v úterý mluvčí ČEZ pro severní a střední Moravu Alice Lutišanová.

26.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomio Okamura.
6

Plány SPD? Okamura chce pro své hnutí zastoupení v čele Sněmovny

Jiří Pospíšil
5 31

Pospíšil podal přihlášku do TOP 09, věří v její budoucnost

AKTUALIZOVÁNO

FOTOGALERIE: Při smrtelné nehodě se vážně zranili další tři lidé

Smrtelná dopravní nehoda zablokovala v neděli dopoledne silnici mezi Javornou a Železnou Rudou. U odbočky na Zhůří se čelně srazila dvě osobní auta, muž německé národnosti nehodu nepřežil.

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

Aktivista Jakub Čech: ČSSD se neočistila od kmotrů, proto spadla na dno

Co si myslí mladý prostějovský aktivista Jakub Čech o výsledcích voleb? Přečtěte si jeho názor.

Dvě stovky za kroužek? Policie prošetřuje kupčení s hlasy v Mojžíři

Někteří voliči měli údajně dostat předvyplněné volební lístky a pak i finanční odměnu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení