ČEZ, který je největším distributorem elektřiny, odpoledne evidoval ještě desítku poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu bylo podle mluvčí firmy Soni Holingerové kolem 1000 odběratelů, zejména v okresech Jeseník a Olomouc. Večer zbývalo připojit 400 odběratelů, předpoklad je dnes ve večerních hodinách, řekla ČTK mluvčí.

Distributor E.ON, který působí především na jihu Čech a Moravy, evidoval poruchy v Jihomoravském a Zlínském kraji a na Vysočině. Situace byla nejhorší v okolí Břeclavi, Blanska a Slušovic. Na Vysočině postihl výpadek hlavně Třebíčsko. "Po celodenním úsilí se našim pracovníkům povedlo obnovit dodávky na celém území," sdělil ČTK krátce před 20:00 mluvčí Roman Šperňák.

Silný vítr působil energetikům problémy od sobotního odpoledne. V sobotu kolem 20:00 vlivem silného větru a následných pádů větví i celých stromů do vedení bylo v celém Česku odříznuto od elektřiny přibližně 12 tisíc odběratelů. Přes noc se sice technikům podařilo dodávky částečně obnovit, na jiných místech se situace kvůli nepříznivému počasí naopak zhoršila.

Desítky výjezdů hasičů

Jen za neděli vyjížděli například hasiči na Vysočině, kde byla nejhorší situace na Jihlavsku a na Žďársku, už sedmnáctkrát. „Celkem si na své konto připsali více než padesát události v celém kraji,“ prozradila mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

„Nejvíce práce s odstraňováním následků silného větru měli hasiči na Jihlavsku a Žďársku. Naopak nejméně zásahů evidujeme na Pelhřimovsku,“ dodala Musilová. Ostatně to potvrzuje i nedělní den, protože Pelhřimovsko je zatím jediný okres, kde hasiči ještě nevyjížděli.

Náročnou noc mají za sebou hasiči v Olomouckém kraji, kteří museli od soboty do neděle vyjíždět k více jak sedmi desítkám událostí. Silné poryvy větru zaměstnávaly hlavně jednotky na Jesenicku, kde byla situace nejhorší.

„Odklízeli jsme stromy, které při pádu zatarasily silnice, a někde se i vyvrátily z kořenů. Na některých místech spadly i na rodinné domy, podle našich informací ale nedošlo k žádnému zranění,“ vylíčil krajský mluvčí hasičů Radek Buryánek.

Nejvíce zásahů bylo v okolí Zlatých Hor, Mikulovic, Jeseníku a Javorníku, ale i Kozlově.