Vichřice rodině odnesla střechu

Frýdecko-Místecko - Následkem mohutného větru, který se vnoci zúterý na středu přehnal nad , byli profesionální hasiči neustále na nohou. Živel kosil stromy a odnesl istřechudomu.

Tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela redakci potvrdil, že vrámci celého Moravskoslezského kraje od úterní půlnoci až do středy devíti hodin zaznamenali celkem čtyřicet výjezdů.

„Nejvíce práce hasiči měli svyvrácenými stromy, které odstraňovali pomocí motorových pil. Vůbec první spadl půl hodiny před úterní půlnocí a zablokoval silnici vJanovicích. Další poškodily například autobusovou zastávku vTřinci-Oldřichovicích,“ popsal mluvčí hasičů Petr Kůdela stím, že vítr rovněž několikrát potrhal plechové střešní krytiny, které záchranáři provizorně upevňovali.

„Nejvíce poškodil střechu dnes ráno vKunčicích pod Ondřejníkem, kde byli na místě kromě hasičů izaměstnanci tesařské firmy,“ upřesnil mluvčí hasičů Petr Kůdela. Naštěstí si přírodní živel tentokrát nevyžádal žádné zranění. Podle ostravského pracoviště Českého hydrometeorolo­gického ústavu měl vítr největší intenzitu vBeskydech, kde vnárazech dosahoval rychlosti přes 30metrů za sekundu (108 km/h). Na Lysé hoře meteorologové dokonce naměřili rychlost větru kolem 136kilometrů za hodinu, což odpovídá síle vichřice.

Ještě vživé paměti má většina lidí řádění orkánu Kyril, jenž téměř skoro na den přesně před rokem bičoval celou Českou republiku. Vichřice tehdy na území Frýdku-Místku zničila dvanáct vzrostlých stromů. Operační důstojník Hasičského záchranného sboru ve Frýdku-Místku Rostislav Muroň připomenul, že vsouvislosti sKyrilem zaznamenali pětašedesát výjezdů.

Doslova apokalyptická situace nastala vHorních Bludovicích, kde vjednom lese popadaly desítky stromů. Ovelkém štěstí mohli hovořit majitelé rodinného domu na Krátké ulici ve Sviadnově. Na dům se jim vyvrátil vzrostlý smrk. Nikomu se nic nestalo.(sru)

 

 

 

 

Silný vítr lámal ve Zlínském kraji stromy

Zlínský kraj - Silný vítr zasáhl vnoci zúterý 15.ledna na středu 16.ledna většinu území Zlínského kraje. Na řadě míst vyvracel stromy a zpřetrhal elektrické vedení. Ve Zlíně zase řidič havaroval do kmene, který padl těsně před jeho vůz. Hasiči už tak od časných ranních hodin museli vyjíždět do regionů a pomáhat odklízet následkyškod.

Komplikace větrný živel způsobil především na Vsetínsku. Ve Valašském Meziříčí se na Vsetínské ulici se ulomila sedmimetrová větev. „Hasiči ji odtáhli ze silnice a rozřezali,“ potvrdil mluvčí valašskomeziříčské radnice Josef Beneš. Podle jeho slov mimo to vítr vyvrátil vblízkosti pošty vSokolské ulici vzrostlou túji. „Strážníci městské policie strom odstranili zcesty, aby ho pracovníci společnosti Městské lesy a zeleň mohli rozřezat a odvézt,“ doplnil Beneš. Podle mluvčího hasičů bylo ve Valašském Meziříčí také potřeba odklidit kontejnery, které se díky silnému větru dostaly na silnici. Kvůli spadeným stromů zasahovali hasiči ivZubří a VelkéLhotě.

Plné ruce práce měly itechnické služby.

Například ve Zlíně už od rána pracovníci opravovali semafory, které vítr pootočil. „VŽelechovicích, Štípě a Kostelci vítr zase poškodil veřejné osvětlení. Plné ruce práce jsme měli ise zametáním navátého listí vcentru města. Naši pracovníci vtom budou pokračovat ive čtvrtek,“ uvedl vedoucí provozního útvaru Technických služeb Zlín Jaroslav Divoký.

Velké štěstí měl taky řidič, který projížděl ve zlínské části Nivy. Těsně před jeho vůz spadl vysokýstrom.

„Naštěstí se nikomu nic nestalo. Na vozidle Toyota Lexus vznikla škoda za přibližně sto tisíc korun. Na místě museli zasahovat hasiči, kteří kmen borovice pořezali a odstranili,“ sdělila zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková. Za škodu je však odpovědný majitel, kterému borovice rostla na zahradě.

Několik spadených stromů zablokovalo cestu ivBystřici pod Lopeníkem na Uherskohradišťsku. Podle tamního starosty Milana Bauka ale vítr jinak žádné větší újmy nenadělal.

Na Kroměřížsku vichřice vyvrátil strom vChvalčově, který zablokoval cestu. Na několik hodin se taky bez elektrického proudu ocitla obec Nová Dědina. „Měli jsme poškozené iveřejné osvětlení. Ale náš pracovník ho během odpoledních hodin opravil,“ řekla starostka Marie Musilová

Počasí se postupně začalo uklidňovat odpoledne.

 

 

 

 

 

Kamion smetl nárazový vítr

Bánov - Těžce zraněného řidiče, zaklíněného vpoškozeném nákladním automobilu pivovaru Janáček museli hasiči vyprošťovat před polednem mezi obcemi Bánov a Bystřice pod Lopeníkem na Uherskobrodsku. Informoval otom mluvčí hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Vozidlo se podle svědků zřad projíždějících šoférů čelně střetlo sprotijedoucím kamionem, jenž byl ze svého směru vymrštěn prudkým poryvem větru. „Na vyproštění zraněného museli hasiči použít speciální hydraulické zařízení, kterým se podařilo odstřihnout část střechy, uvolnit sevření a vytáhnout muže ven. Těžce zraněný řidič byl okamžitě předán do péče lékařů zdravotnické záchranné služby,“ uvedl Mitáček.

Kamion snávěsem blokoval průjezdnost frekventované komunikace I/50 bezmála čtyři hodiny. Voblasti havárie došlo kdopravnímu kolapsu. Ve směru od Bánova na Starý Hrozenkov iUherský Brod stály desítky kamionů a autobusů vkoloně dosahující několikakilometrové délky. „Vezu šrot zNěmecka na Slovensko. Zdržení mi ale cestu nijak nezkomplikuje. Jsem na to zvyklý, protože se něco stane skoro při každé mojí cestě,“ klidně konstatoval řidič jednoho zkamionů Petr Čech, který si čekání vkoloně krátil mytímauta.

Ve 13hodin přijel na místo speciální vyprošťovací vůz asistenční služby, který začal zvedat převrácený přívěs. Silnici se podařilo zprůjezdnit ve 14.30.

Vúterý ráno se na stejném silničním tahu, pouze oněkolik kilometrů dál, převrátil kamion do příkopu. Hasiči zvozu museli odčerpat na 300litrůnafty.

(pb, mč)

 

 

 

 

Vítr vyvracel stromy a trhal střechy

Moravskoslezský kraj - Prudký vítr působil ve středu škody na území celého Moravskoslezského kraje. VOstravě kvůli němu přestaly jezdit například tramvaje.

Silný vítr vyvrátil ve středu několik stromů na trati tramvajové linky číslo 5.Tramvaje tam proto od deváté hodiny ranní nejezdily.

„Příčinou výluky jsou spadlé stromy do kolejiště, které poškodily trolejové vedení. Po dobu opravy troleje bude vúseku Vřesinská– Zátiší místo tramvajové linky číslo 5zavedena náhradní autobusová doprava,“ uvedl mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht. Tramvaje tam nejezdily do odpoledníchhodin.

Prudkému větru nedokázalo odolat ani plechové oplocení areálu Karolina vcentru města Ostravy, které se vjedné části vyvrátilo. Naštěstí nezranilo nikoho zchodců. VOstravě-Radvanicích museli hasiči odstranit také spadlýstrom.

Hasiči začali bojovat snásledky prudkého větru už vnoci. Od půlnoci do deváté hodiny ranní měli vMoravskoslezském kraji za sebou už čtyři desítky výjezdů.

„Jde hlavně ojeden či více stromů spadlých na silnice či chodníky a bránící dopravě, které musejí hasiči odstranit. Základním technickým prostředkem je motorová pila,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Stromy podle něj poškodily například autobusovou zastávku vTřinci-Oldřichovicích, vOpavě zase telefonní vedení. Vítr také několikrát potrhal plechové střešní krytiny, které hasiči provizorně upevnili. Ve dvou případech se postaral ovětší narušení střechy, a to kolem čtvrté hodiny ranní ve Frenštátu pod Radhoštěm, kterou již hasiči upevnili, a ráno vKunčicích pod Ondřejníkem, kde byli na místě hasiči a také tesařskáfirma.

 

 

 

Větrná smršť se prohnala Frenštátem

Novojičínsko - Spadlé stromy a utržené kusy střech. Tak to vypadalo na Novojičínsku během dnešního dne.

Větrná smršť, která se zde „přehnala“ za sebou zanechala mnoho škody. Do dvanácté hodiny dnešního dne zasahovali hasiči celkem čtyřiadvacetkrát.

Nejvíce postihl silný vítr Frenštát pod Radhoštěm. „Jde hlavně ojeden či více stromů, spadlých na silnice či chodníky a bránící dopravě, které musí hasiči odstranit. Základním technickým prostředkem je motorová pila,“ nastínil hlavní problémy mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela. „Vítr také několikrát potrhal plechové střešní krytiny, které hasiči provizorně upevňují. Postaral se také ovětší narušení střechy, a to kolem čtvrté hodiny ranní ve Frenštátě, kterou již hasiči upevnili,“ doplnil Kůdela a dodal, že zatím nemá žádné informace ozraněníosob.

Podle Jana Blažka starosty dobrovolných hasičů ve Frenštátě začal vítr zesilovat po půlnoci. Největší problémy nám dělaly spadlé stromy, ale bylo tady iněkolik utržených střešních krytin,“ podotkl stím, že situace se uklidnila mezi devátou a desátou hodinou. „Tak silný vítr už tady nebyl minimálně pět let. Škody je určitě dost,“ uvedl Blažek.

Sodstraňováním následků silného větru se například bude potýkat také Základní škola Tyršova ve Frenštátě pod Radhoštěm. Té vítr „sebral“ kus střechy.

Vítr se vyřádil také na hale krytého bazénu vNovém Jičíně. Strhl tam větší část bočního oplechování a poškodil venkovní okenní tabule. „Máme rozbité dvě tabule a několik podřených. Jedna přitom vyjde na deset tisíc,“ uvedl ředitel krytého bazénu Milan Dvořák. Celková škoda se tak podle jeho odhadu vyšplhá na 100tisíc. Itak mluví oštěstí. „Když mi ráno volali, že máme rozbitá okna, měl jsem děsivou představu, že to sklo spadlo do bazénu. Zaplať pánbůh se to nestalo,“ dodal Dvořák stím, že provoz bazénu touto událostí nijak omezen nebude.