"Poslanecká sněmovna konstatuje, že po ukončení nouzového stavu k 27. únoru je v návaznosti na šíření nových mutací koronaviru a snižující se kapacitu zdravotního systému v kompetenci vlády vyhlásit nový nouzový stav za účelem přijetí opatření proti šíření epidemie nad rámec pandemického zákona," usnesla se dolní parlamentní komora.

Usnesení podpořilo 132 ze 156 přítomných poslanců. Proti byli jen zástupci SPD, dva komunisté a poslanci bez klubového zařazení.

Vláda chce, aby Sněmovna zrušila své usnesení o tom, že nouzový stav končí k sobotě, a umožnila prodloužit ho do konce března.

"Usnesením Sněmovny nouzový stav tento víkend končí. Nejsprávnější postup by měl být, že vláda, pokud se k tomu rozhodne, vyhlásí nový nouzový stav na základě objektivních nových okolností, což je velký výskyt britské mutace viru, zdravotní zařízení na hraně," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Zároveň by podle něj kabinet měl předstoupit před občany a sdělit, jaká hodlá zavádět opatření nad rámec pandemického zákona a z jakého důvodu.

SPD: Je nutné umožnit fungování obchodů a služeb

Při dodržení preventivních protikoronavirových opatření je potřeba umožnit fungování maloobchodu a služeb včetně gastronomických a otevřít školy pro výuku. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny k vládní žádosti o souhlas s prodloužením nouzového stavu to uvedl předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura. Zopakoval stanovisko poslaneckého klubu, který opět stav nouze nepodpoří.

Plošná opatření podle Okamury nefungují, považuje za nutné zapojit občany jako partnery k řešení situace na základě osobní odpovědnosti za jejich zdraví. Za nutné považuje zajistit dostatek vakcín pro dobrovolné očkování ze všech zdrojů, zdarma poskytnout respirátory FFP2 rizikovým skupinám občanů a též v hromadné dopravě, posílit kapacitu nemocnic využitím lázeňských prostor nebo využít české testy k uživatelsky dobrovolnému samotestování.

Při dodržení jasných preventivních opatření je podle Okamury potřeba umožnit fungování maloobchodu a služeb včetně restaurací. Také apeloval na otevření škol za hygienických opatření a s využitím dobrovolného samotestování.